Żadnej z nich nie trzeba przedstawiać – choć gdy media rozpisywały się ostatnio o prof. Barbarze Engelking, wspominały raczej o tym, że Minister Edukacji Narodowej grozi Instytutowi Socjologii PAN ograniczeniem finansowania. 18 maja pisarka i badaczka otrzymały doktoraty honoris causa Uniwersytetu w Tel Awiwie.
Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej znanych polskich pisarek, lauretka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 oraz The Man Booker International Prize za powieść „Bieguni” (Flights) w przekładzie Jennifer Croft.
Co ciekawe, jej nazwiskiem została nazwana jedna z planetoid w Układzie Słonecznym, a fragment jej twórczości został wysłany w kosmos na pokładzie sondy Lucy, która na orbicie okołoziemskiej może spędzić tysiące lat. Choć pierwszym skojarzeniem jest, że próbki tekstów są przesłaniem dla obcych, to tak naprawdę są one formą kapsuły czasu dla przyszłych pokoleń ludzkości. Z wykładem noblowskim Olgi Tokarczuk możecie zapoznać się tutaj. W 2022 roku Olga Tokarczuk znalazła się na piątym miejscu najlepiej zarabiających pisarzy i pisarek.
Prof. Barbara Engelking to natomiast psycholożka i socjolożka, kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Opublikowała m.in. „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” (wspólnie z Jackiem Leociakiem) – za którą otrzymała Nagrodę im. Jerzego Giedroycia oraz nagrodę miesięcznika „Nowe Książki”, „Na łące popiołów. Ocaleni z Holocaustu”, „Zagłada i pamięć czy Jest taki piękny słoneczny dzień… Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942–1945”. W 2021 znalazła się na 12. miejscu listy najbardziej wpływowych historyków i historyczek przygotowanej przez Academic Influence.
18 maja Olga Tokarczuk i prof. Barbara Engelking odebrały doktoraty honoris causa Uniwersytetu w Tel Awiwie.
Olga Tokarczuk została uhonorowana za pełne odwagi działania na rzecz uznania zbrodni popełnionych wobec Żydów w czasie II wojny światowej oraz wobec współczesnych uchodźców, zaś prof. Barbara Engelking za pionierski wkład w badania nad Holocaustem oraz determinację i odwagę w walce o ujawnianiu złożoności stosunków polsko-żydowskich podczas II wojny światowej.
Uniwersytet Telawiwski przyznał badaczce doktorat już w 2021 roku. ale z przyczyn zdrowotnych nie była w stanie go odebrać. W czerwcu natomiast prof. Barbara Engelking odbierze doktorat honoris causa przyznany jej w zeszłym roku przez Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie.
Olga Tokarczuk otrzymała wcześniej doktoraty honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Sofijskiego – wszystkie w 2022 roku.
Relacja z ceremonii z Uniwersytetu Telawiwskiego jest dostępna na oficjalnym kanale uczelni.
Anna Tess Gołębiowska