Pan Tomasz, Karen, Anka i harcerze nadjeżdżają – Netlix prezentuje zwiastun filmu „Pan Samochodzik i templariusze” oraz oficjalne plakaty produkcji. Premiera już 12 lipca!
„Znany historyk sztuki, łowca skarbów oraz właściciel niezwykłego samochodu wpada na trop skarbu templariuszy, który jest kluczem do wielkiej mocy, mogącej zachwiać równowagą dobra i zła na świecie. Wspierany przez zaprzyjaźnionych harcerzy, Pan Samochodzik rozpoczyna wielki wyścig z czasem i wrogą organizacją, którego stawką jest dziedzictwo rycerskich zakonów” – informuje Netflix, zapowiadając film „Pan Samochodzik i templariusze” będący adaptacją książki Zbigniewa Nienackiego, drugiego tomu cyklu o przygodach historyka sztuki i detektywa-amatora poruszającego się niezwykłym pojazdem.
Powieść, podobnie jak cała seria, okazała się prawdziwym hitem i doczekała się niemal 20 wydań – pierwsze z nich ukazało się w 1966 roku, najnowsze – w 2022 roku.
W pierwszym tomie cyklu, „Wyspie złoczyńców” (1964), Tomasz NN dziedziczy po wuju samochód, który charakteryzuje się niezwykłą brzydotą, choć jednocześnie jest niezwykle szybki oraz porusza się także po wodzie. Paskudne auto przyciąga uwagę i staje się źródłem pseudonimu Pan Samochodzik. Krótko po otrzymaniu spadku pan Tomasz poznaje trzech harcerzy: to Sokole Oko, Wilhelm Tell i Wiewiórka, wspólnie z którymi odnajduje zbiory dziedzica Dunina i którzy w przyszłości będą towarzyszyć mu w niejednej przygodzie.
„Mój wehikuł, mimo że dałem go do polakierowania na ładny stalowy kolor, pozostał wciąż pojazdem budzącym drwiny, zdumienie i litość. Nie było bowiem sposobu, aby odmienić kształt karoserii (…). W dalszym ciągu samochód przypominał obrzydliwą larwę z wybałuszonymi oczami reflektorów, stanowił coś w rodzaju starego czółna na czterech kółkach”.
Zbigniew Nienacki, „Pan Samochodzik i templariusze”
W powieści „Pan Samochodzik i templariusze” Tomasz wraz z trojgiem harcerzy wyrusza na poszukiwanie skarbów tego zakonu rycerskiego, podejrzewając, że ich część przekazali w ręce Krzyżaków, którzy z kolei ukryli je gdzieś w Polsce. Nie jest jednak sam – w poczytnej gazecie ukazuje się artykuł, który zaostrza apetyty poszukiwaczy skarbów. Ich przewodnikiem staje się złoty krzyż, który wielki mistrz krzyżacki Zygfryd von Feuchtwangen podarował Jakubowi de Molay, ostatniemu wielkiemu mistrzowi zakonu templariuszy. Wyryte na nim słowa „Tam skarb twój, gdzie serce twoje” miały być wskazówką, gdzie Krzyżacy ukryli kosztowości.
Autorką reportażu, który popsuł szyki pana Tomasza, okazuje się początkująca dziennikarka, Anka, zaś najgroźniejsi przeciwnicy detektywa-amatora to należący do Towarzystwa Poszukiwaczy Skarbów Duńczyk, kapitan Petersen i jego córka, Karen.
„Poszukiwaniem skarbów nie trudnię się zawodowo i nie czerpię z tego żadnych zysków. Robię to dla przeżycia ciekawej przygody. Odnalezione przeze mnie skarby trafiają zawsze do muzeów, ja zaś co najwyżej piszę nową książkę”.
Zbigniew Nienacki, „Pan Samochodzik i templariusze”
Pan Samochodzik nie wyobraża sobie, by choć część skarbu w postaci znaleźnego znalazła się w prywatnej kieszeni zamiast w muzeum, Petersenowie zaś nie dopuszczają opcji, że mogą okazać się mniej skuteczni od hobbysty. Co więcej, okazuje się, że jedna z osób znajdujących się na tropie skarbu jest zdolna do wszystkiego, a zagadka detektywistyczna zaczyna się splatać z kryminalną.
Czy ekranizacja wprowadzi zmiany względem powieści? Dwie rzucają się w oczy już teraz: w gronie harcerzy towarzyszących panu Tomaszowi pojawiła się dziewczynka, a słynnemu wehikułowi daleko do książkowej brzydoty. Jednocześnie materiały promocyjne pokazują, że spotkamy zarówno Ankę, jak i Karen, a więc dynamika między głównymi postaciami może pozostać bez zmian.
Czy reżyser Antoni Nykowski i scenarzysta Bartosz Sztybor poradzą sobie z adaptacją kultowej powieści, dowiemy się już 12 lipca. Film „Pan Samochodzik i templariusze” będzie dostępny wyłącznie na platformie Netflix.
W rolę Pana Samochodzika wcieli się Mateusz Janicki, oprócz niego w obsadzie znajdują się m.in.: , Sandra Drzymalska, Maria Dębska, Jacek Beler, Piotr Sega, Kalina Kowalczuk, Olgierd Blecharz, Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Przemysław Bluszcz.
Pozostali twórcy: Paweł Heba, Jerzy Dzięgielewski, Maciej Sojka, Roman Szczepanik (producenci), Kamil Płocki (zdjęcia), Wojtek Włodarski (montaż), Nadia Lebik (reżyseria obsady), Marcin Płaszczyk (scenografia), Kalina Lach, Paulina Sieniarska (kostiumy), Dominika Dylewska (charakteryzacja), Łukasz Lach (muzyka), Marcin Jachyra, Jarosław Makowski, Kacper Habisiak MPSE, Marcin Kasiński MPSE (dźwięk), Radosław Rożniewski (kierownictwo produkcji). Produkcja: Orphan Studio
Anna Tess Gołębiowska
PS. Więcej o „Panu Samochodziku i templariuszach” przeczytacie tutaj i tutaj.
Źródło grafik: materiały prasowe Netflix