Biblioteka Narodowa od prawie trzydziestu lat bada poziom czytelnictwa w Polsce. Rok rocznie publikowany jest raport, który przybliża nam między innymi informacje o tym, jak wiele Polek i Polaków sięga po książki, jak często to robi i co najczęściej czyta. Dziś zamieszczona w sieci została najnowsza edycja raportu, mówiąca o stanie czytelnictwa w kraju w minionym roku. Krótko mówiąc, jest lepiej niż w 2019, ale nadal szału nie ma.
Najważniejsze pytanie, zadawane od samego początku istnienia badania, dotyczy przeczytania w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. W 2015 zaledwie 37% respondentów odpowiedziało na nie twierdząco, co znaczyło, że statystycznie aż 63% rodaków w ciągu tamtego roku nie sięgnęło po ani jeden tytuł.
Sytuacja utrzymywała się na mniej więcej takim samym poziomie przez następne trzy lata. Dopiero w 2019 nastąpił wzrost tego wskaźnika, przyjętego jako odzwierciedlenie stanu czytelnictwa w Polsce. Przeczytanie przynajmniej jednej książki zadeklarowało wtedy 39% ankietowanych. W 2020 jest to już 42%.
Po raz ostatni taki wynik odnotowaliśmy sześć lat temu. Czy jest to wydarzenie jednorazowe, czy też zwiastun nowego trendu, okaże się w przyszłości – na razie można ostrożnie mówić o powodach do optymizmu, choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku jeszcze daleko, komentują autorzy raportu.
Opublikowane wyniki pokazują, że nie zmienił się obraz przeciętnego czytelnika. Statystycznie nadal po książki częściej sięgają kobiety niż mężczyźni, osoby młodsze chętniej spędzają czas na lekturze niż starsze (tu oczywiście zaburzać obraz mogą obowiązki uczniów szkół podstawowych i licealnych), w miastach łatwiej natknąć się na mola książkowego niż na wsi, czytanie jest również domeną osób lepiej wykształconych.
Ciekawe jest, że nie lubimy gromadzić książek. Księgozbiory w swoich domach ma co prawda 64% ankietowanych, ale biblioteczkami składającymi się z ponad stu tytułów pochwalić się może jedynie 20% z nich.
Jeśli chodzi o źródła pochodzenia książek, to Polacy najczęściej decydują się na zakup nowości. W dalszej kolejności nowe tytuły pożyczane są od członków rodziny i znajomych. Nadal popularne są również książkowe prezenty. Spadła natomiast liczba wypożyczeń publikacji w bibliotekach. Niewykluczone, że spory na to wpływ miała pandemia koronawirusa, która utrudniała, a w niektórych okresach uniemożliwiała, pracę bibliotek.
Będąc przy temacie pandemii COVID-19, Biblioteka Narodowa sprawdziła, czy sytuacja w kraju, zwłaszcza paraliż na rynku pracy, miała realny wpływ na stan czytelnictwa w Polsce. Często bowiem w ostatnim czasie się powtarza, że pozytywnym aspektem epidemii jest to, że częściej sięgamy po książki, o czym mogłyby świadczyć chociażby ponadprzeciętne wyniki sprzedażowe w Empiku lub na Allegro. Okazało się, że prawda jest nieco inna.
Wydaje się, że to jednak nie pandemia w pierwszej kolejności decyduje o postawach lekturowych Polaków, lecz nadzwyczajne okoliczności przez nią powodowane wyostrzają jedynie różnice społeczne widoczne już wcześniej, twierdzą autorzy raportu.
Przyjrzyjmy się jeszcze szybko, co w Polsce najczęściej jest czytane. Ankietowani wskazywali, że wśród ich czytelniczych preferencji dominuje literatura sensacyjno-kryminalna. Na dalszych miejscach uplasowały się książki obyczajowe i romanse, biografie, wspomnienia i historia XX wieku.
Preferencje gatunkowe zostały również potwierdzone przez tabelę najpoczytniejszych autorów. W 2020 na pierwszym miejscu znalazł się Remigiusz Mróz, na drugim – Olga Tokarczuk, a podium zamyka Stephen King.
Na mapie czytanych tytułów zwraca uwagę obecność kilkudziesięciu rodzimych pisarzy i pisarek, z których wielu dopiero niedawno pojawiło się na rynku wydawniczym. Autorzy ci potrafią rywalizować z literaturą obcą, nie obawiając się modnych ostatnio odmian gatunku: kryminału noir, thrillera psychologicznego, powieści sensacyjno- ‑szpiegowskiej, kryminału podejmującego problemy społeczne itp., zauważają autorzy raportu.
Opublikowany przez Bibliotekę Narodową raport, dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce w 2020 roku, dostępny jest pod tym linkiem:
https://bn.org.pl/download/document/1618923121.pdf