15 pracodawców, w tym największe krajowe i międzynarodowe firmy, postanowiło postawić kandydatom do pracy nietypowy warunek. W aktualnie prowadzonych przez nich rekrutacjach poszukiwane są osoby, które oprócz odpowiednich kwalifikacji, doświadczeni, czy znajomości języka obcego muszą wykazać się również czytaniem książek. W ten sposób pracowników szukają m.in. jeden z największych producentów słodyczy w Polsce, wielka internetowa platforma sprzedaży odzieży i wiodące koncerny medialne. Akcja odbywa się w ramach kampanii „Czytaj PL”, której organizatorami są Krakowskie Biuro Festiwalowe i platforma Woblink.com.
Relaks, poszerzanie horyzontów, rozwijanie wyobraźni – o tych korzyściach płynących z obcowania z literaturą wiedzą wszyscy. Po raz pierwszy jednak spędzanie wieczorów z ulubioną lekturą może pomóc w znalezieniu nowej pracy. W wielu ogłoszeniach rekrutacyjnych pojawił się zapis związany z czytaniem książek. W przypadku części z nich czytanie będzie dodatkowym atutem, a w przypadku innych jest po prostu „mile widziane”. Niektórzy rekrutujący zachęcają potencjalnych pracowników do podzielenia się tytułami swoich lektur. Wszystkie firmy biorące udział w akcji zdecydowanie jednak premiują czytających kandydatów. Zyskują tym samym tytuł „Pracodawcy Przyjaznego Czytającym” oraz zniżki na e‑booki i audiobooki dla swojego zespołu. Regularne czytanie rozwija wyobraźnię i sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni. – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.
– Dlatego przekonaliśmy pracodawców, że pracownicy, którzy czytają książki, wniosą dużo dobrego do prowadzonych przez nich firm. Pokazujemy, że czytanie się opłaca. W tym przypadku może pomóc w zdobyciu dobrej pracy w wiodącym przedsiębiorstwie danej branży. – dodaje Helbin.
Aktualnie można znaleźć 25 ogłoszeń o pracę z dopiskiem o czytaniu książek. Poszukiwane są m.in. osoby na takie stanowiska jak: specjalista ds. marketingu, kierownik salonu marki odzieżowej, operator filmowy, asystent w dziale sprzedaży, digital marketing manager, konsultant techniczny, visual merchandiser. Nie jest ważne, czy wybieram kryminały, romanse, literaturę z najwyższej półki, czy biografie. Istotne jest, że tak samo jak pracodawcy biorący udział w akcji, uważam czytanie za ważne. Zachęcam też pracowników, aby pokazywali akcję swoim szefom. Do programu może dołączyć każdy pracodawca. Zgłoszenia odbywają się za pomocą strony internetowej akcji www.czytajPl.pl. – mówi Paweł Polański z Woblink.com.
„Czytaj PL” to największa akcja promująca czytelnictwo na świecie. W jej ramach w 16 polskich miastach pojawiło się ponad 600 nośników (citylighty i plakaty) z umieszczonym kodem QR pozwalającym na pobranie 12 darmowych e‑booków i audiobooków. Do dystrybucji kodów zachęcani są wszyscy ci, którzy kochają książki. Za pomocą aplikacji kod można wysłać do pięciorga znajomych, można także wydrukować plakat z kodem i powiesić go w swoim miejscu zamieszkania, w pracy, czy zaprzyjaźnionym sklepie. Tym samym sieć wypożyczalni „Czytaj PL” codziennie powiększa się o nowe miejsca.
„Czytaj PL” trwa do 30 listopada. Lista książek, które można przeczytać za darmo można znaleźć tutaj.
Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platforma Woblink.com.
Wydawcy: Audioteka, Filia, Galeria Książki, Karakter, Media Rodzina, Prószyński i S‑ka, Sound Tropez, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Znak, Czarna Owca.
Miasta partnerskie: Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Poznań, Toruń, Wrocław.
Pozostałe miasta biorące udział w akcji: Warszawa, Łódź, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Białystok, Lublin, Rzeszów, Sosnowiec, Szczecin.
Pracodawcy, którzy przystąpili do akcji: Agora, Answear.com, Comarch, El Padre, Freshmail, Hand Made, Idea Bank, Interia.pl, Medicine, MJCC, My Works, Salesmanago, Twojemeble.pl, Walraven i Wawel.
Partner: Instytut Książki.
Patronat medialny: Lubimy Czytać, Kawerna, Niestatystyczny.pl.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Ogłoszenia o pracę można znaleźć: tutaj.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa