Grupa LEGO w niezwykły sposób postanowiła uczcić setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej – w Małopolskim Ogrodzie Sztuki pojawiła się makieta złożona z 21 tysięcy klocków odwzorowująca galę wręczenia Nagrody Nobla z 1996 roku.
Makieta powstawała przez pół roku w ścisłej tajemnicy na zlecenie Grupy Lego. Za projekt oraz budowę odpowiadał Mateusz Kustra. Do stworzenia makiety jego zespół wykorzystał 21 tysięcy klocków oraz ponad 380 minifugurek. Całość mierzy 113 cm szerokości i waży blisko 30 kg. W makiecie można też znaleźć easter eggi nawiązujące do twórczości Wisławy Szymborskiej. Osoby obserwujące ją uważnie wypatrzą m.in. psa z wiersza „Możliwości”, kota, który przeszedł do historii dzięki utworowi „Kot w pustym mieszkaniu”, cebulę czy mapę. Wśród figurek dostrzeżemy szwedzką rodzinę królewską, słynne osoby zajmujące się nauką oraz literaturą, a nawet orkiestrę na balkonie – w pełnym składzie!
Wyjątkowa makieta przenosi nas do 10 grudnia 1996 roku, kiedy to polska poetka odebrała z rąk króla Szwecji Gustawa VI Adolfa Nagrodę Nobla „za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Podziwiać ją można w Małopolskim Ogrodzie Sztuki sąsiadującym z Parkiem Wisławy Szymborskiej w Krakowie.
Park został otwarty 2 lipca, czyli dokładnie w setną rocznicę urodzin poetki, tego samego dnia miało miejsce oficjalne odsłonięcie makiety. Dokonali tego wspólnie przedstawiciel firmy LEGO Polska Sebastian Szwaczka, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek oraz dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski.
To nie pierwszy raz, gdy Grupa LEGO postanowiła uczcić polską noblistkę. W lutym zaprezentowany został odtworzony z klocków portret Wisławy Szymborskiej o wymiarach 40x40 cm, który stworzył Łukasz Górecki, odtwarzając zdjęcie wykonane przez Michała Rusinka, z kolei 21 marca, w Międzynarodowy Dzień Poezji, zobaczyliśmy poetkę na tle biblioteczki w interpretacji Łukasza Więcka.
– Budowanie z klocków LEGO, podobnie jak poezja, pomaga rozwijać kreatywność oraz abstrakcyjne i niezależne myślenie. Obie te formy są ponadczasowe i znane wszystkim pokoleniom. Dlatego w Grupie LEGO staramy się korzystać z takich okazji jak setna rocznica urodzin polskiej noblistki, by tworzyć ciekawe, przystępne doświadczenia dla dzieci i dorosłych oraz umożliwiać bliższe poznanie tak wyjątkowych postaci jak Wisława Szymborska. Wierzymy, że nauka przez zabawę przybliży młodszym odbiorcom uniwersalną i pełną humoru twórczość poetki – komentuje Maciej Seliński, General Manager LEGO na region Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich.
Makietę w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można podziwiać także jesienią – w ramach wystawy „Jarmark cudów”.
– Podobno w przemówieniu pierwsze zdanie jest zawsze najtrudniejsze. A więc mam je już poza sobą… Ale czuję, że i następne zdania będą trudne, trzecie, szóste, dziesiąte, aż do ostatniego, ponieważ mam mówić o poezji. Na ten temat wypowiadałam się rzadko, prawie wcale. I zawsze towarzyszyło mi przekonanie, że nie robię tego najlepiej. Dlatego mój odczyt nie będzie zbyt długi. Wszelka niedoskonałość lżejsza jest do zniesienia, jeśli podaje się ją w małych dawkach – mówiła Wisława Szymborska, rozpoczynając Odczyt Noblowski. Jego pełen tekst jest dostępny w językach polskim, szwedzkim oraz angielskim na oficjalnej stronie Nagrody Nobla.
Anna Tess Gołębiowska
zdjęcia Beata Zawrzel dla Fundacji Wisławy Szymborskiej