Seniorzy pozostawieni sami sobie w ośrodkach pomocowych i opiekuńczych – pozbawieni codziennych spotkań i zajęć – popadają w coraz większy marazm, niekiedy rozwijają się w nich stany depresyjne, zanika chęć do dalszego życia. Chcąc pomóc starszym osobom dotkniętym samotnością wywołaną przez izolację społeczną, Fundacja Zaczytani.org otwiera program biblioterapii przez telefon.
Nasza fundacja stara się w swoich działaniach podkreślać, jak ważne jest budowanie jakościowych relacji. To od nich w dużej mierze zależy nasz dobrostan. My do budowania relacji wykorzystujemy książkę, dzięki której można przepracowywać trudne emocje, komentuje Agnieszka Machnicka, prezes Fundacji Zaczytani.org.
W ramach akcji odpowiednio przygotowani, specjalistycznie przeszkoleni wolontariusze będą prowadzić spotkania z seniorami, na które złożą się lektura fragmentu starannie wybranej książki i związana z nią rozmowa, motywująca do dzielenia się przemyśleniami i emocjami.
Niestety przy aktualnych restrykcjach i reżimie sanitarnym niemożliwe są spotkania fizyczne. Dlatego fundacja zdecydowała się na formę telefoniczną. Pojedyncze spotkanie trwać będzie od 30 do 90 minut, w zależności od potrzeb i możliwości seniora.
Biblioterapia to głębsze oddziaływanie słowa i tekstu w określonych kierunkach oraz w skutkach – częściowo przynajmniej – zamierzonych. Proces biblioterapii przebiega przez trzy określone etapy, a jego celami są między innymi: docenienie ludzkiego doświadczenia, poszukiwanie alternatyw rozwiązań jednego zagadnienia czy wsparcie w odkrywaniu różnych motywów ludzkiego postępowania, w tym także własnego, tłumaczy Marta Tittenbrun, pomysłodawczyni akcji.