Enola Holmes to nastoletnia siostra znanego na całym świecie brytyjskiego detektywa, o której jednak w oryginalnych przygodach Sherlocka, pisanych przez Arthura Conana Doyle’a nie ma ani jednego słowa. Protagonistkę wymyśliła Nancy Springer. W latach 2006–2010 wydała sześć powieści o obdarzonej nieprzeciętnym umysłem Enoli. Kiedy jednak Netflix wziął się za produkcję telewizyjnej adaptacji pierwszej książki z młodocianą detektyw, swoje niezadowolenie wyrazili właściciele praw do Sherlocka Holmesa.
Problemem nie była postać Enoli, a właśnie jej brata, który w powieściach i w filmie się pojawia. Nie chodziło też bynajmniej o to, że Sherlock w twórczości Nancy Springer występuje, a o to, w jaki sposób został sportretowany.
Znakomita większość opowiadań Doyle’a o słynnym detektywie znajduje się już w domenie publicznej, co oznacza, że każdy ma prawo swobodnie z nich korzystać. Dlatego zazwyczaj nie ma problemu z powstawaniem kolejnych adaptacji tych historii czy z gościnnymi występami Sherlocka u innych twórców literackich.
Po pierwszej wojnie światowej Arthur Conan Doyle postanowił swojego protagonistę opisywać nieco inaczej. Dotychczas wyzuty z emocji, chłodny Sherlock stał się nagle empatycznym człowiekiem. Takiego też Sherlocka do swoich powieści przemyciła Nancy Springer, takiego też detektywa miał zagrać w adaptacji Netfliksa Henry Cavil. I tu na scenę wkroczyli spadkobiercy zarządzający spuścizną po Doyle’u, rzucając oskarżenia o bezprawne wykorzystanie wizerunku Holmesa.
W czerwcu wystosowany został pozew przeciwko Netfliksowi, Nancy Springer i jej wydawcy. Uzasadnieniem było to, że obdarzony emocjami Sherlock nadal chroniony jest stosownymi licencjami, gdyż dzieła, w których w taki a nie w inny sposób został opisany nie znajdują się jeszcze w domenie publicznej. Oskarżone podmioty broniły się tym, że idee czy pewne generyczne koncepty, jak bycie miłym, dobrym lub empatycznym nie podlegają pod ochronę prawa autorskiego.
Sprawa pozwu dobiegła końca. Ostatecznie nie ma wygranych, nie ma przegranych. Strony sporu zawarły ugodę.
źródło the guardian
Przygotował Oskar Grzelak