TVN24 poinformowało, że 8 lipca odeszła Natalia Rolleczek, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, choć znana przede wszystkim dzięki powieści Drewniany różaniec czerpiącej garściami z jej przeżyć podczas dwuletniego pobytu w sierocińcu prowadzonym przez siostry felicjanki. Pisarka w lutym skończyła sto lat.
Urodziła się w Zakopanem w 1919 roku. Rodzina nie była w stanie zapewnić jej środków do życia, więc w wieku dwunastu lat trafiła do sierocińca prowadzonego przez zakon sióstr felicjanek. To właśnie pobyt w przytułku stał się kanwą dla jej późniejszej powieści. Po dwóch latach wróciła do rodziny mieszkającej już w Krakowie. Tam w czasie wojny dołączyła do oddziału Armii Krajowej.
Pierwsza powieść, jaką napisała opowiadała o oddziale AK operującym w okolicach Skały. Historia jednak nie spodobała się cenzurze i cały dziesięciotysięczny nakład został zniszczony. Dlatego za formalny debiut uchodzi Drewniany różaniec. Wydana zaraz po wojnie książka, którą można było potraktować jako atak wymierzony w zakonnice z bezwzględną surowością traktujące dzieci w sierocińcu stała się narzędziem w antykościelnej propagandzie, została nawet zatwierdzona przez Ministerstwo Oświaty jako pożądana w bibliotekach licealnych.
Natalia Rolleczek od antykościelnej wymowy powieści odcinała się, sama była bliską przyjaciółką Karola Wojtyły, którego poznała podczas II wojny światowej.
Przecież mnie nie chodziło o to, żeby tym siostrom, mówiąc dzisiejszym językiem, “dokopać”. No, może trochę, ale przede wszystkim chciałam wyrzucić z siebie te wspomnienia, pokazać, czym jest bieda. No i pisać. Przecież każdy pisarz marzy o tym, żeby jego książki czytano. “Drewniany różaniec” w tamtych czasach to przejaw lekkomyślności z mojej strony, wyjawiła Natalia Rolleczek w wywiadzie udzielonym „Tygodnikowi Krakowskiemu” w 2003 roku.
W kolejnych swoich książkach pisarka unikała wątków autobiograficznych, w ogóle starała się nie pisać o wydarzeniach rzeczywistych, żeby nikt nie miał pretensji, że kogoś tam opisuje. Sama zawsze podkreślała, że najbardziej ukochała sobie historię starożytną. Dlatego też część książek rozgrywa się właśnie w tych czasach, np. Selene, córka Kleopatry albo Trzy córki króla.
Pisała również powieści dla dzieci. Najbardziej znana jest bodaj trylogia Kochana rodzinka i ja, Rodzina Szkaradków i ja oraz Rodzinne kłopoty i ja. Pierwszy tom w 1976 został uznany głosami czytelników „Płomyka” najpopularniejszą książką. W 1980 otrzymała Natalia Rolleczek nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży.
źródło: tvn24.pl/krakow.wyborcza.pl