Dwutygodnik to darmowe pismo internetowe traktujące o kulturze, istniejące od 2009 roku. Na łamy magazynu pisali między innymi Dorota Masłowska, Henryk Grynberg, Andrzej Stasiuk, Małgorzata Dziewulska, Przemysław Czapliński, Joanna Tokarska-Bakir czy Ziemowit Szczerek. 2018 może być ostatnim rokiem działalności Dwutygodnika. Ministerstwo kultury postanowiło wstrzymać finansowanie.
Informację podał na Facebooku Witold Mrozek, stały współpracownik pisma, dla którego tworzył niemal od samego początku:
Dwutygodnik zamyka się z końcem roku. Ministerstwo wycofało finansowanie. Są pieniądze na archaiczny “NAPIS”, w którym “Dlaczego piszą” tłumaczą się osoby, których nikt specjalnie o to nie pyta. Nie ma na jedną z najtańszych, najbardziej jakościowych i najszerzej dostępnych inicjatyw finansowanych ze środków ministerstwa.
Ministerstwo kultury zabrało się za cięcie dofinansowań czasopismom już w 2016 roku. Wtedy „Polityka” donosiła, że o dotacje ubiegało się 139 tytułów, pomoc otrzymało jedynie 25, czyli dwa razy mniej niż w roku 2015, a w tym wszystkim najbardziej poszkodowane były pisma literacko-artystyczne. Teraz przyszedł czas na internetowy Dwutygodnik.
Nie oznacza to jeszcze definitywnego końca magazynu. Państwo nie wspomoże tytułu finansowo, być może jednak uda się w jakiś inny sposób zaradzić sytuacji. Popularny w dzisiejszych czasach jest chociażby crowdfunding, za pośrednictwem którego nie takie projekty stawały na nogi.
Drodzy, potwierdzam, że z końcem roku Dwutygodnik zamyka się w obecnym kształcie, wydawca wstrzymuje dofinansowanie. Planujemy w tej chwili, gdzie i w jakiej formie kontynuować pismo. Potrzebne nam wsparcie, ale nie panikujmy jeszcze proszę przez chwilę, bo rozmowy się toczą. Bardzo dziękuję za wszelkie dobre słowa, które do nas płyną. Dają wiele radości i siły, żeby walczyć o tę przestrzeń, napisała na swoim profilu na Facebooku Zofia Król, redaktor naczelna magazynu.
W styczniu ma natomiast ruszyć nowe czasopismo, które ukazywać się będzie nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Ministerstwa Kultury. Redaktorem naczelnym został Józef Maria Ruszar, pracownik Jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie. „Napis” będzie kwartalnikiem z misją szerzenia wśród młodych ludzi literatury współczesnej pozostającej poza obiegiem komercyjnym.
Kwartalnik Napis jest częścią większego przedsięwzięcia. Ministerstwo Kultury odpowiadając na głosy środowisk literackich, podejmuje mecenat nad autorami, którym trudniej przebić się na rynku, a których wartość jest nie do przecenienia. To był ogromny wysiłek, by w tak krótkim czasie stworzyć publikacje tak wysokiej klasy, za co dziękuję twórcom, powiedziała na konferencji Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Napis” ma również funkcjonować w formacie portalu internetowego z bieżącymi recenzjami, wywiadami z autorami i aktualnymi komentarzami do wydarzeń literackich. Będą się także pojawiać materiały wideo, zdjęcia i nagrania audio.
Będzie to przedsięwzięcie multimedialne. Jednym z elementów będą nagrane w formie video rozmowy z autorami w serii Ars Poetica, dające możliwość usłyszenia odpowiedzi, dlatego pisarz pisze tak, a nie inaczej, o co mu chodzi, a jaki sposób pokazuje życie współczesnego człowieka, mówił Józef Maria Ruszar.
źródło: facebook, polityka
Przygotował Oskar Grzelak