Ciekawostki

50 najczęściej tłumaczonych książek świata

Co stanowi o tym, że dana książka zyskuje popularność na całym świecie, że wydawcy zabijają się o prawa, powstają kolejne tłumaczenia: dziesiątki, a nawet setki? Pytanie, które zadają sobie pewnie tysiące ludzi, zwłaszcza wydawcy. Pytanie, które najpewniej pozostanie bez odpowiedzi, bo jak ten problem zbadać? Można natomiast wskazać konkretne tytuły, które rozniosły się po świecie. Listę pięćdziesięciu najczęściej tłumaczonych książek przygotowało The Translation Company.

Znakomitą większość tych tytułów znajdziecie w polskich księgarniach. Książki, które nie ukazały się w naszym ojczystym języku figurują na liście pod oryginalnym tytułem (jest ich zaledwie dwie!). Martwi, a może bardziej zastanawia, nieobecność polskich książek w zestawieniu. Według galerii zaprezentowanej w „Magazynie O!Kultura nr 34”  powinny zostać wyszczególnione przynajmniej: Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego przetłumaczone na 35 języków oraz Mapy Aleksandry i Daniela Mizielińskich przetłumaczone na 32 języki. Pozostałe tytuły nie załapałyby się co prawda do pierwszej pięćdziesiątki, ale warto pamiętać, że do naszych hitów eksportowych zaliczają się między innymi książki Olgi Tokarczuk, Wiesława Myśliwskiego, Marka Krajewskiego czy Andrzeja Sapkowskiego.

1. Mały książę, Antoine de Saint-Exupéry (253)

Mały Książę to niezwykłe arcydzieło literatury światowej, które stało się ulubioną lekturą wielu pokoleń dzieci i dorosłych na całym świecie. Zostało przetłumaczone na dwieście pięćdziesiąt trzy języki i dialekty i wydane w milionach egzemplarzy. Już od siedemdziesięciu lat Antoine de Saint-Exupéry w tej baśniowej opowieści o małym złotowłosym chłopcu mówi o przyjaźni, miłości, odpowiedzialności, samotności i cierpieniu. Bez zbędnego moralizowania, w sposób prosty i bezpośredni, z dziecięcą naiwnością i otwartością dzieli się z czytelnikami refleksjami nad tym, że "dobrze widzi się tylko sercem. To, co najcenniejsze, jest niewidoczne dla oczu".

2. Pinokio, Carlo Collodi (240)

Pinokio to drewniany pajacyk wystrugany przez cierpliwego, serdecznego majstra Dżeppetto. Pajacyk nieoczekiwanie jednak ożył i od razu dał się we znaki swojemu staremu ojcu, jako chłopiec krnąbrny i nieposłuszny. Dżeppeto, a także jego przyjaciele – wróżka i Gadający Świerszcz – starają się utemperować jego charakter, by potrafił odróżniać dobro od zła. Jednak Pinokio na swej drodze spotyka wiele niegodziwych osób, które namawiają go do złych rzeczy. Początkowo chłopiec daje się im zwieść i ponosi za to bolesne kary, ale ostatecznie dociera do niego, jakim to też egoistycznym chłopcem jest. Po wielu dramatycznych przygodach powraca do ojca i staje się dobrym pajacykiem. W nagrodę za tę niezwykłą przemianę spełnione zostaje jego największe marzenie: staje się prawdziwym chłopcem!

3. Wędrówka Pielgrzyma, John Bunyan (200)

Książka Johna Bunyana Wędrówka Pielgrzyma, uznana za klasyczne działo literatury chrześcijańskiej, jest opowieścią o duchowych przeżyciach człowieka, który w pewnym momencie swojego życia pod wpływem Słowa Bożego doznaje przebudzenia własnego sumienia. Postanawia wyruszyć w niełatwą podróż w poszukiwaniu ratunku i wiecznego zbawienia. Przez Ciasną Bramę wkracza na niełatwą ścieżkę życia, na której walczy z wieloma przeciwnościami losu, ale wytrwale je pokonuje, by ostatecznie dotrzeć do bram Nowego Jeruzalem.

4. Alicja w Krainie Czarów, Lewis Carroll (174)

Niezapomniana, klasyczna powieść na pograniczu snu i jawy. Magiczna podróż małej dziewczynki do fantastycznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć. Tę powieść Lewisa Carrolla, wybitnego matematyka i profesora Oxfordu, uznano za arcydzieło literatury światowej. Doskonała lektura dla czytelnika w każdym wieku.

5. Baśnie Andersena, Hans Christian Andersen (159)

Calineczka, Brzydkie Kaczątko, Księżniczka na ziarnku grochu, Słowik, Nowe szaty cesarza, Królowa Śniegu – to tylko kilka najbardziej znanych tytułów pięknych i wzruszających opowieści najsłynniejszego baśniopisarza świata. Nastrojowymi, mądrymi, napisanymi pięknym językiem baśniami Hansa Christiana Andersena zachwycają się kolejne pokolenia dzieci, a ich rodzice odkrywają w nich coraz to nowe ukryte sensy.

6. 20.000 mil podmorskiej żeglugi, Juliusz Verne (148)

Kapitan Nemo ratuje życie profesora Aronnaxa zabierając go na swoją łódź podwodną pod jednym wszakże warunkiem – profesor i jego towarzysze będą biernie posłuszni rozkazom kapitana i nigdy już nie zejdą na stały ląd. W zamian poznają skrywane głęboko tajemnice mórz i oceanów. Książka jest fascynującą powieścią przygodową, którą często zalicza się do gatunku science-fiction.

7. Przygody Gala Asteriksa, René Goscinny, Albert Uderzo (114)

Jest rok 50. przed naszą erą. Cała Galia została podbita przez Rzymian... Cała? Nie! Jedna, jedyna osada, zamieszkała przez nieugiętych Galów, wciąż stawia opór najeźdźcom i uprzykrza życie legionom rzymskim stacjonującym w obozach Rabarbarum, Akwarium, Relanium i Delirium... Tak rozpoczyna się pierwszy tom najsławniejszej w Europie serii humorystycznych komiksów, której bohaterami są dwaj niezwyciężeni galijscy wojownicy - obdarzony wrodzonym sprytem Asteriks i jego uwielbiający dziki przyjaciel Obeliks. Dzięki właściwościom magicznego napoju udaje im się odpierać ataki Rzymian i bronić rodzinnej wioski.

8. Przygody Tintina, Hergé (112)

Tintin, młody reporter brukselskiej gazety i zarazem detektyw amator, wyrusza do Związku Radzieckiego, by na podstawie własnych obserwacji napisać reportaż o życiu ludzi w pierwszym na świecie państwie komunistycznym. Jak się szybko okazuje, przybysz z Zachodu nie jest mile widziany, toteż bohater, zanim wypełni swoje dziennikarskie zadanie, musi przede wszystkim przeżyć...

9. Alchemik, Paulo Coelho (80)

Alchemik otwiera te drzwi w naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy czasami zapomnieć. Każe marzyć, podążać za własnym powołaniem, podejmować ryzyko, pójść w świat i wrócić wystarczająco śmiałym, by stawić czoło wszelkim przeszkodom. Baśniowa, alegoryczna opowieść o wędrówce andaluzyjskiego pasterza jest tłem do medytacji nad tym, jak ominąć życiowe pułapki, by dotrzeć do samego siebie.

10. Pippi Pończoszanka, Astrid Lindgren (70)

Historia o najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynce świata. Pippi mieszka samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką, ma walizkę pełną złotych monet i... nie chodzi do szkoły. Jej niekonwencjonalne zachowanie jest wyzwaniem dla mieszkańców miasteczka: budzi zgorszenie dorosłych oraz zachwyt rówieśników.

11. Harry Potter, J.K. Rowling (67)
12. Dziennik Anny Frank, Anne Frank (67)
13. Rok 1984, George Orwell (65)
14. Przygody Hucka, Mark Twain (65)
15. Nazywam się Czerwień, Orhan Pamuk (60)
16. Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (60)
17. Świat Zofii, Jostein Gaarder (60)
18. Bardzo głodna gąsienica, Eric Carle (60)
19. Przygody dobrego wojaka Szwejka, Jaroslav Hašek (58)
20. Heidi, Johanna Spyri (50)
21. Kubuś Puchatek, A.A. Milne (50)
22. Wszystko rozpada się, Chinua Achebe (50)
23. Norwegian Wood, Haruki Murakami (50)
24. Hobbit, J.R.R. Tolkien (50)
25. Przemyślny szlachcic don Kichot z Manczy, Miguel de Cervantes (48)
26. Pachnidło, Patrick Süskind (47)
27. Obcy, Albert Camus (45)
28. Kobieca Agencja Detektywistyczna Nr 1, Alexander McCall Smith (45)
29. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Stieg Larsson (44)
30. Kod Leonarda da Vinci, Dan Brown (44)
31. Muminki, Tove Jansson (44)
32. Wielki Gatsby, F. Scott Fitzgerald (42)
33. Chłopiec z latawcem, Khaled Hosseini (42)
34. Miffy, Dick Bruna (40)
35. Miś zwany Paddington, Michael Bond (40)
36. Zabić drozda, Harper Lee (40)
37. Láng Túténg, Jiang Rong (39)
38. Sto lat samotności, Gabriel García Márquez (37)
39. Chłodny dotyk, Albert Sánchez Piñol (37)
40. Saga Zmierzchu, Stephenie Meyer (37)
41. Generał martwej armii, Ismail Kadare (37)
42. Piotruś Królik, Beatrix Potter (36)
43. Ania z Zielonego Wzgórza, Lucy Maud Montgomery (36)
44. Pajęczyna Szarloty, Elwyn Brooks White (35)
45. Madogiwa no Totto-chan, Tetsuko Kuroyanagi (35)
46. Przeminęło z wiatrem, Margaret Mitchell (35)
47. Diamentowy plac, Mercè Rodoreda (34)
48. Buddenbrookowie, Thomas Mann (30)
49. Filary Ziemi, Ken Follett (30)
50. Buszujący w zbożu, J.D. Salinger (30)

Autor: Oskar Grzelak

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy