Na tegorocznym Festiwalu Brama Stokera świat ujrzy opowiadanie, które opublikował kilka lat przed Draculą. Zostanie odczytane publicznie, a dochód z wydania książkowego zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
Już sama historia o odnalezieniu opowiadania brzmi jak fikcja literacka. Brian Cleary, historyk-amator, zrezygnował z pracy po tym, jak w 2021 roku stracił słuch. Spędzał czas, przeszukując archiwa Biblioteki Narodowej Irlandii (National Library of Ireland). I w zeszłym roku w świątecznym dodatku do dziennika Dublin Daily Express z 1890 roku odnalazł opowiadanie zatytułowane „Gibbet Hill”, czyli „Wzgórze szubieniczne”.
Ponieważ „Gibbet Hill” nie zostało uwzględnione w żadnej bibliografii Brama Stokera, Brian Cleary skontaktował się z biografem twórcy, Paulem Murrayem. Ten potwierdził, że rzeczywiście opowiadanie o tym tytule pozostaje zaginione od ponad wieku.
„Gibbet Hill ma ogromne znaczenie dla rozwoju Stokera jako pisarza. W 1890 r. był młodym pisarzem i robił swoje pierwsze notatki do Draculi”. „To klasyczna historia Stokera, walka dobra ze złem, zła, które pojawia się w egzotyczny i niewyjaśniony sposób” — oświadczył Murray w rozmowie z agencją AFP.
Ważnym wątkiem makabrycznego opowiadania jest historia marynarza, który został zamordowany przez trzech przestępców, których ciała następnie powieszono na szubienicy jako ostrzeżenie dla przejeżdżających podróżników, choć sama fabuła rozgrywa się wiele lat później i zaczyna się od tego, że główny bohater spotyka trójkę dzieci stojących pod pomnikiem zamordowanego marynarza na Wzgórzu szubienicznym.
Dubliński Festiwal Brama Stokera (Dublin City Council Bram Stoker Festival), który odbędzie się w tym roku w terminie 25–28 października, najwyraźniej uznał, że jest to idealna lektura w okresie poprzedzającym Halloween, ponieważ na 26 października zaplanował pierwsze w historii publiczne odczytanie „Gibbet Hill”.
Odnalezione opowiadanie Brama Stokera ukaże się też w postaci książkowej nakładem Rotunda Foundation, czyli organizacji zbierającej środki dla dublińskiego szpitala Rotunda, w którym pracował Brian Cleary. W książce znajdzie się też historia odnalezienia opowiadania autorstwa Paula Murraya oraz ryciny autorstwa Paula McKinleya zainspirowane „Gibbet Hill”. Książka w postaci papierowej oraz ebooka jest już dostępna w przedsprzedaży. Cena książki to 18,99 euro, a ebooka przeznaczonego na Kindle’a – 9.99 funtów. Wysyłka ebooków nastąpi 26 października, a premiera książki papierowej – 18 listopada 2024 roku. Na stronie fundacji można także obejrzeć ryciny, które trafiły do książki.
Cały dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na nowoutworzony Charlotte Stoker Fund at the Rotunda Foundation (Fundusz Charlotte Stoker działający w ramach Rotunda Foundation) i posłuży do finansowania badań nad zapobieganiem nabytej głuchoty u noworodków z grup podwyższonego ryzyka.
Bram Stoker (1847–1912) to urodzony w Dublinie jeden z czołowych twórców światowej literatury grozy. Stał się słynny dzięki opublikowanej w 1897 roku powieści gotyckiej zatytułowanej „Dracula” (choć pierwotny tytuł miał brzmieć po prostu „The Vampyre”).
„Dracula” to przykład powieści epistolarnej, składa się m.in. z listów, wpisów do pamiętnika oraz wycinków gazet. To na ich podstawie czytelniczki i czytelnicy mogą odtworzyć fabułę. Gdy Bram Stoker pracował nad powieścią, wątki dotyczące wampirów nie były jeszcze powszechne w literaturze; twórca inspirował się książkami „The Vampire” Johna Polidoriego z 1819 roku oraz „Carmilla” Sheridana Le Fanu z 1972 roku. Oprócz Draculi, czyli zamieszkałego w rozsypującym się zamczysku w Transylwani hrabiego, w powieści poznajemy m.in. profesora Abrahama Van Helsinga, Jonathana Harkera i Minę Murray.
Choć Bram Stoker pisał też inne teksty, w tym baśnie, powieść fantastyczną i opowiadania erotyczne, jego późniejsze utwory nie dorównały popularności Draculi. Nazwiskiem Stokera nazwano nagrodę przyznawaną twórcom literatury grozy od 1987 roku przez Horror Writers Association.
Anna Tess Gołębiowska
Czytaj też: Odnaleziono 20 zaginionych opowiadań Terry’ego Pratchetta!
Czytaj też: Naukowczynie z UAM‑u odkryły 27 zaginionych pozycji z prywatnej biblioteki braci Grimm
Czytaj też: Alternatywna teoria o źródle inspiracji dla „Drakuli” Brama Stokera
Czytaj też: W 2018 roku zostanie wydany autoryzowany prequel „Drakuli” Brama Stokera
Czytaj też: Nordycki „Dracula” różni się od oryginału
Czytaj też: Dracula, Lestat, Regis i inne literackie wampiry
Zdjęcie główne domena publiczna/wikipedia