183 lat przed wydarzeniami z oryginalnej trylogii filmowej doszło do wojny, która zakończyła pierwszą linię królów Rohanu. To w jej wyniku Rogaty Gród zyskał nazwę Helmowego Jaru. Twórców nowego filmu szczególnie zainteresowała postać Héry, córki Helma Żelaznorękiego.
„Całe Śródziemie zna dzieje Wojny o Pierścień, ale dwieście lat wcześniej toczyła się inna wojna” – tymi słowami rozpoczyna się zwiastun filmu animowanego „Władca Pierścieni: Wojna Rohirrimów”. Co ciekawe, zapowiedzi towarzyszą migawki z trylogii filmowej Petera Jacksona i obietnica: „Spektakularny powrót do Śródziemia widziany oczami legendarnego reżysera Kenjiego Kamiyamy”. Narratorką opowieści będzie Éowina – wojownicza księżniczkę Rohanu, a głos podłoży jej Miranda Otto, czyli aktorka, która wcieliła się w tę rolę w trylogii Petera Jacksona.
Zwiastun wskazuje, że centralną postacią „Wojna Rohirrimów” będzie Héra, choć w twórczości J.R.R. Tolkiena była to postać poboczna, która nie otrzymała nawet imienia. Jej braćmi byli Haleth i Háma. Tym, co łączy książkową historię oraz zapowiedź, jest propozycja małżeństwa.
Helm Żelaznoręki (Helm Hammerhand) był dziewiątym królem Rohanu. Pewnego dnia na jego dwór przybył rohański możny, jeden z wodzów Dunlendingów – Freka. Chciał on poprosić o rękę córki Helma dla swojego syna, Wulfa. Król nie tylko nie wyraził zgody na małżeństwo, ale wyśmiał wygląd Freki, wypominając mu, jak bardzo ten przytył. Upokorzony Freka obraził króla, który uderzył go tak mocno, że Dunlending padł martwy. Wulf uciekł poza granice Rohanu, ale powrócił kilka lat później – na czele armii, by pomścić śmierć ojca i zdobyć tron Rohanu. Ważne miejsce w wojnie odegrała starożytna forteca Rogaty Gród (Hornburg), która na wspomnienie tych wydarzeń zaczęła być znana jako Helmowy Jar (Helm’s Deep).
Historia Helma Żelaznorękiego oraz wojny o Rohan pojawia się w „Dodatku A” do „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, co pozostawia twórcom adaptacji sporo możliwości interpretacji. Scenarzyści „Władcy Pierścieni: Wojny Rohirrimów” Jeffrey Addis i Will Matthews oraz reżyser Kenji Kamiyama zainteresowali się nienazwaną przez Tolkiena córką Helma, której niedoszłe małżeństwo doprowadziło do wybuchu wojny. Nadali jej imię Héra, zapewne sięgając do mitologii greckiej, w której Hera była siostrą i żoną Zeusa, władczynią niebios, opiekunką małżeństwa, patronką płodności, macierzyństwa i rodziny.
Czytaj też: Powstanie film animowany osadzony w świecie Władcy pierścieni
To z tego powodu w nowym filmie na czele armii zamiast Haletha i Hámy, dziedziców Helma, zobaczymy dziedziczkę. Bez wątpienia wpłynie to na dramaturgię „Wojny Rohirrimów”, gdyż wódz wrogiej armii będzie jej niedoszłym narzeczonym. Dodatkowo koncentracja na tej bohaterce wprowadza klamrę kompozycyjną – historię będziemy śledzić z punktu widzenia Éowiny, innej księżniczki Rohanu, która wzięła udział w Wojnie o Pierścień, w której pokonała Wodza Nazgûli, Czarnoksiężnika z Angmaru, przyczyniając się do zwycięstwa w Bitwie na polach Pelennoru.
Obsada filmu prezentuje się następująco: Brain Cox (Helm Żelaznoręki), Gaia Wise (Hèra), Shaun Dooley (Freka), Luke Pasqualino (Wulf), Miranda Otto (Éowina), Laurence Ubong Williams (Fréaláf Hildeson), Lorraine Ashbourne, Janine Duvitski, Benjamin Wainwright, Bilal Hasna, Michael Wildman, Jude Akuwudike, Yazdan Qafouri. Producentami wykonawczymi zostali Fran Walsh, Sam Register, Carolyn Blackwood, Toby Emmerich oraz Peter Jackson.
Światowa premiera filmu „Władca Pierścieni: Wojna Rohirrimów” została zaplanowana na 12 grudnia 2024 roku, a polska – na 13 grudnia 2024 roku.
Czytaj też: Świat Władcy Pierścieni wraca na ekrany kin! Nowe filmy zapowiedziane
„Władca Pierścieni: Wojna Rohirrimów” nie jest pierwszym pojawieniem się Helma i jego córki w adaptacjach twórczości J.R.R. Tolkiena.
W grze „Śródziemie: Cień wojny” z 2017 roku historia Helma Żelaznorękiego została mocno zmieniona. Jego córka zostaje porwana przez wodza pragnącego tronu Rohanu i staje się jego kochanką, a Helm zostaje trafiony kilkoma strzałami. Gdy kona w Edoras, odwiedzają go Annatar i Celebrimbor, wręczając mu jeden z Dziewięciu Pierścieni. Po wyzdrowieniu Helm pokonuje swojego wroga, ale przypadkowo zabija też własną córkę. Żal i wściekłość w połączeniu z mocą Pierścienia przemieniają go w Nazgûla.
W filmie „Władca Pierścieni: Dwie wieże” widzimy statuę Helma zdobiącą Rogaty Gród. W grze „Władca Pierścieni Online” (2012) można znaleźć gobelin przedstawiający moment śmierci Freki z ręki Helma.
Anna Tess Gołębiowska