Około 263 tysiące osób kończących szkoły średnie 7 maja wzięło udział w egzaminu dojrzałości – jak zawsze maturzystki i maturzyści najpierw zmierzyli się z materiałem z języka polskiego. Ponadto 76 tysięcy osób przystąpiło do egzaminu w starej formule.
Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich abiturientów i abiturientek. Na poziomie rozszerzonym jest to przedmiot dodatkowy, do zdawania którego będzie można przystąpić 20 maja.
Z jakimi zadaniami zmierzyły się osoby zdające egzamin 7 maja?
Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Najważniejszą i najwyżej punktowaną jest wypracowanie. Bez względu na wybór tematu, osoby przystępujące do egzaminu musiały odwołać się do lektury obowiązkowej (wybranej spośród tekstów wymienionych w arkuszu egzaminacyjnym), innego utworu literackiego (także poetyckiego) oraz wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, mitologicznego, biblijnego, religijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Praca musiała liczyć minimum 300 słów. Lista lektur obowiązkowych została okrojona ze względu na utrudnienia związane z nauką w czasie pandemii. Możecie zapoznać się z nią tutaj.
Temat 1.
Bunt i jego konsekwencje dla człowieka.
Temat 2.
Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?
W skład egzaminu wchodzą też dwa testy. Pierwszy z nich to test „Język polski w użyciu”. W jego ramach osoby zdające zmierzyły się z tekstami „Zarządzanie czasem” Richarda Luecke’a oraz „Masz wrażenie, że czas płynie za szybko?” Hanny Gadomskiej. Na ich podstawie miały rozwiązać kilka zadań, w tym napisać notkę na temat człowiek wobec upływu czasu.
Ostatnia część egzaminu to test historycznoliteracki. Pojawiły się w nim fragmenty „Mitologii” Jana Parandowskiego, „Trenu X” Jana Kochanowskiego, „Pieśni o Rolandzie”, „Niestatku” Jana Andrzeja Morsztyna, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza”, „Potopu” Henryka Sienkiewicza”, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego”, „Na probostwie w Wyszkowie” Stefana Żeromskiego, „Zdążyć przed Panem” Bogiem Hanny Krall oraz artykułu „Adam Mickiewicz – Dziady” Bogusława Doparta, a także materiały graficzne. Pierwszym była reprodukcja obrazu „In ictu oculi” Juana de Valdésa Leala, a drugim plakat przedstawienia „Kordian” w reżyserii Jana Englerta. W zadaniach maturzystki i maturzyści musieli też wykazać się znajomością „Dziadów”, cz. III Adama Mickiewicza, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz „Księgi Koheleta”, których fragmenty nie zostały przytoczone.
Od 2023 roku obowiązuje nowa formuła egzaminu maturalnego; w tym roku po raz pierwszy przystąpiły do niej osoby, które ukończyły pięcioletnie technika. Oprócz tzw. Formuły 2023, o której piszemy powyżej, zorganizowany został też egzamin w Formule 2015 – przystąpiły do niego osoby, które ukończyły gimnazjum. Są to osoby, które albo przystąpiły do matury ponownie, albo w ogóle nie zdecydowały się do niej podejść razem ze swoim rocznikiem.
W maturze w Formule 2015 do wyboru były trzy tematy, każdy z przyporządkowanym tekstem źródłowym. Wypracowanie na każdy z nich musiało liczyć przynajmniej 250 wyrazów.
Temat 1.
Bunt czy pokora – którą postawę życiową powinien wybrać człowiek, by uczynić świat lepszym? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Dziadów” cz. III, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
Temat 2.
Co sprawia, że człowiek zyskuje szacunek innych ludzi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Potopu” Henryka Sienkiewicza oraz do wybranych tekstów kultury.
Temat 3.
Zinterpretuj podany utwór [Urszula Kozioł: „Ulga na wiosnę”]. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Do egzaminów przystąpiły też osoby z Ukrainy. To 268 osoby zdające egzamin w Formule 2023 oraz 7 osób zdające egzamin w formule 2015.
Centralna Komisja Egzaminacyjna oszacowała, że w 2024 roku przeprowadzonych zostanie łącznie 556 885 egzaminów ustnych oraz 1 405 725 egzaminów pisemnych. Co ciekawe, aż 38 osób przystąpiło do egzaminu z języka kaszubskiego, a 3 osoby – języka łemkowskiego.
Egzaminy maturalne potrwają od 7 do 25 maja. Dla osób, które z powodu wypadków losowych lub zdrowotnych nie będą w stanie wziąć w nich udziału, zaplanowane zostały terminy dodatkowe; dodatkowe egzaminy obędą się w terminie od 3 do 17 czerwca. Wyniki matur poznamy 9 lipca. Na 20 i 21 sierpnia zaplanowane zostały matury poprawkowe, których wyniki CKE ogłosi 10 września, a więc tym absolwentkom i absolwentom planującym rozpocząć studia pozostanie udział w naborze uzupełniającym, trwającym do 15 października.
Anna Tess Gołębiowska
Źródła: Centralna Komisja Egzaminacyjna, „Rzeczypospolita”