To, że w trzecim sezonie Wiedźmina zobaczymy romans Jaskra, wiemy z oficjalnych materiałów promocyjnych serialu. Portal Redanian Intelligence informuje natomiast, z kim zwiąże się bard. Wiele osób zareagowało oburzeniem.
Wiele fanek i fanów wiązało z „Wiedźminem” Netfliksa duże nadzieje – po dość siermiężnym serialu polskiej produkcji twórczość Andrzeja Sapkowskiego w końcu miała zostać przeniesiona na ekrany z odpowiednim rozmachem. Showrunnerka Lauren S. Hissrich obiecywała szacunek dla materiału źródłowego, Andrzej Sapkowski – do tej pory krytyczny wobec adaptacji – wypowiadał się z zadowoleniem o produkcji, a Henry Cavill, odtwórca roli Geralta z Rivii, nie ukrywał, że jest fanem zarówno książek, jak i gier. I że zależy mu na jak najwierniejszym oddaniu książek o Białym Wilku.
Pierwszy sezon serialu został przyjęty ciepło, drugi – chłodniej, a spin-off „Wiedźmin. Rodowód krwi” okazał się absolutną klapą. Ostatnio o franczyzie mowa głównie w kontekście skandali. Henry Cavill porzucił serial, a plotki głosiły, że scenarzyści drwili z książek Andrzeja Sapkowskiego. Co więcej, „Rodowód krwi” doczekał się oskarżenia o plagiat.
Teraz wielkimi krokami zbliża się premiera trzeciego sezonu „Wiedźmina” – ostatniego, w którym Geralta z Rivii będzie grał Henry Cavill. Część pierwszą sezonu zobaczymy 29 czerwca, a drugą – 27 lipca. Całość będzie liczyć 8 odcinków. Im bliżej premiery, tym więcej otrzymujemy informacji odnośnie tego, jak serial może wyglądać. Jedna z nich dotyczy romansu Jaskra, najlepszego przyjaciela Geralta.
– Jaskier się zakochuje. I to w postaci, którą fani znają z książek i która wciąż będzie się pojawiać. To, co wydarzy się w tym sezonie, zaowocuje wieloma efektami na długi czas – oświadczyła showrunnerka.
Joey Batey skomentował natomiast, że Jaskra czeka „hot girl summer”, co jest określeniem na lato pełne zabawy, uwzględniające też wakacyjną miłość.
– Oglądanie życia miłosnego Jaskra opowiedzianego w bardzo wizualny sposób było naprawdę satysfakcjonujące. Te romanse zostały opowiedziane uczciwie – z wyczuciem i ostrożnością, bez uciekania się do stereotypów – dodał aktor. – Mam nadzieję, że stworzyliśmy coś wyjątkowego, sapioromantyczny i sapioseksualny związek, który jest równie wadliwy, jak każda inna relacja w tym serialu.
Sapioseksualność to określenie preferencji, w której w zakochaniu kieruje się przede wszystkim intelektem danej osoby, a nie innymi jej cechami, np. wyglądem.
Orientacja serialowego Jaskra już wcześniej budziła emocje – portal TheMarySue.com opublikował w 2020 roku artykuł Lauren Coates „Make Jaskier Bisexual, You Cowards” (Niech Jaskier będzie biseksualny, tchórze), w którym argumentowała, że już w książkach Jaskier był romantycznie zafascynowany Geraltem – w końcu większość czasu spędzał nie tylko podróżując z nim, ale też pisząc o nim ballady i posyłając mu tęskne spojrzenia. Autorka tekstu twierdziła, że serialowy Jaskier jest prowadzony konsekwentnie na postać biseksualną, powoływała się też na wypowiedzi Joeya Bateya, że Jaskier zakochuje się po prostu w ludziach, nie konkretnie w kobietach.
Z kolei David Opie z DigitalSpy.com pisał: „Czy Wiedźmin stosuje queer-baiting w sezonie 2? Musimy porozmawiać o Jaskrze”. Queer-baiting to technika pokazywania danej postaci jako osoby LGBT+, bez oficjalnego potwierdzenia ich tożsamości, żeby jednocześnie przyciągnąć uwagę osób oczekujących otwartości i nie zniechęcić konserwatywnych. Także ten autor był przekonany, że Jaskier jest konsekwentnie pisany jako postać queerowa.
Miesiąc temu część użytkowników Twittera wyłapała, że na planie Joey Batey miał umalowane eyelinerem oczy – co według nich miało oznaczać, że grana przez niego postać okaże się biseksualna.
Banner day for bisexuals. Jaskier in eyeliner, Philippa with a knife. We do nothing but win. pic.twitter.com/dNWbuGjRCa
— Descarada is a Milva stan account (@BuffySummers10) April 25, 2023
Jak zwykle najwięcej informacji dostarczył portal Redanian Inteligence – specjalizujący się w newsach i wyciekach związanych z wiedźmińską franczyzą. Nazwa pochodzi od redańskiego wywiadu, którego szefem był Sigismund Dijkstra, wybitny szpieg.
Redanian Inteligence poinformowało, że kochankiem Jaskra będzie Radowid – w czasie castingu do tej roli aktor musiał pokazać scenę flirtu z bardem.
W książkach książę Radowid był najmłodszym dzieckiem i zarazem jedynym synem króla Redanii, Vizimira II Sprawiedliwego oraz jego małżonki, Hedwig z Malleore. Jako dziecko został zaręczony z księżniczką Cirillą z Cintry, ale nim poznał narzeczoną, król Vizimir zerwał zaręczyny i niedoszła para nigdy się nie poznała. Z czasem Radowid, jako trzynastolatek, został koronowany na króla Radowida V, a władzę w jego imieniu sprawowała Rada Regencyjna, na której czele stanęli szef redańskiego wywiadu Sigismund Dijkstra oraz doradczyni zmarłego Vizimira, czarodziejka Filippa Eilhart. „Nikt nie mógł wówczas przewidzieć i zgadnąć, że z tego trzynastolatka, teraz osoby bez żadnego znaczenia w kraju rządzonym przez Radę Regencyjną i Dijkstrę, wyrośnie król. Król, który – odpłaciwszy wszystkim doznane przez siebie i matkę zniewagi – przejdzie do historii jako Radowid V Srogi”, pisał o nim Andrzej Sapkowski w „Pani Jeziora”.
W serialu geneza Radowida została zmieniona – książę nie jest tutaj synem króla, ale jego młodszym (i sprytniejszym) bratem. W tej roli wystąpi Hugh Skinnger.
We wspomnianej scenie z castingu, Radowid miał flirtować z Jaskrem, przez co bard czuł się niezręcznie – książę miał nawet rzucić komentarz o pokazaniu gry na „swoim instrumencie”. Ta lub bardzo zbliżona do niej scena miała trafić do ostatecznej wersji serialu. W ciągu ośmiu odcinków mamy zobaczyć kilka momentów flirtu Radowida z Jaskrem oraz chemii między mężczyznami, które w końcu doprowadzą do pocałunku między nimi.
Jest to wątek, który oczywiście nie pojawił się w książkach Andrzeja Sapkowskiego, więc tekst Redanian Inteligence momentalnie wzbudził kontrowersje. Książkowy Jaskier zwykł uganiać się za spódniczkami i uciekać przed zdradzanymi mężami.
„Jaskier dzielił atrakcyjne kobiety, w tej liczbie i czarodziejki, na przemiłe, miłe, niemiłe i bardzo niemiłe. Przemiłe na propozycję pójścia do łóżka reagowały radosną zgodą, miłe wesołym śmiechem. Niemiłe reagowały w sposób trudny do przewidzenia. Do bardzo niemiłych trubadur zaliczał zaś te, wobec których sama myśl o złożeniu propozycji wywoływała dziwne zimno na plecach i drżenie kolan”, pisał Andrzej Sapkowski we „Krwi elfów”.
zdjęcie materiał prasowy netflix