„Fanfik” to opowieść o młodej osobie transpłciowej, która dopiero odkrywa swoją tożsamość; historia o dojrzewaniu oraz mierzeniu się z oczekiwaniami społeczeństwa. Powieść Natalii Osińskiej doczekała się ekranizacji.
„Fanfik” to kolejna z polskich premier, które Netflix zaplanował na rok 2023. Powieść, na podstawie której powstał film, została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2016, a Natalia Osińska otrzymała wyróżnienie w IX Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej.
Ogłaszając casting na rolę Tośka, Netflix oznajmił, że film to „opowieść o brawurowej podróży dwojga siedemnastolatków do życia w zgodzie ze sobą”. Osoby tworzące film od razu uznały, że rolę Tośka ma zagrać osoba transpłciowa lub niebinarna i tylko takie osoby wzięły udział w castingach.
Główną rolę – Tośka – otrzymał Alin Szewczyk, osoba niebinarna używająca męskich zaimków. Alin Szewczyk zajmuje się modelingiem, współpracuje z agencją Uncover Models. Prezentował na wybiegu marki takie jak Prada, Loewe, Louis Vuitton czy Valentino.
– Poznajcie Alin. Alin to gwiazda, objawienie, naturalny talent… Mógłbym tak bez końca – oznajmił producent Jerzy Dzięgielewski. – Alin gra główną rolę w filmie „Fanfik”, który jest adaptacją książki Natalii Osińskiej. Już w krótce na Netflix. To była świetna przygoda filmowa. Cieszę się, że mogłem współprodukować ten film. Reżyserką filmu jest Marta Świderska-Karwowska. Dziękuję Marta! Dziękuję Netflix za odwagę i wsparcie.
W obsadzie „Fanfika” znaleźli się też Jan Cięciara („Rojst”, „Listy do M 2”) i Dobromir Dymecki („Planeta singli”, „Pitbull. Ostatni pies”, „Noc w przedszkolu”), a reżyseruje Marta Karwowska na podstawie scenariusza, który napisała wspólnie z Grzegorzem Jaroszukiem. Za produkcję odpowiada Orphan Studio, a producentami zostali Paweł Heba, Jerzy Dzięgielewski, Maciej Sojka i Roman Szczepanik.
– Propozycja realizacji filmu na podstawie powieści „Fanfik” Natalii Osińskiej ujęła nas od pierwszej prezentacji projektu. To historia niezmiernie silnej postaci, która musi walczyć o godność i uznanie ze strony innych. Opowiada o nastoletniej osobie, obawiającej się odrzucenia ze strony rówieśników i rodziny. To również historia o dojrzewaniu, poznawaniu samego siebie i oswajaniu świata, która otwiera oczy i porusza serca. Netflix chce wspierać różnorodne projekty, również takie, które dla innych mogą wydawać się wymagające lub trudne. Producenci zwrócili naszą uwagę bardzo świadomym podejściem do „Fanfika” oraz uważnym poszanowaniem transpłciowego bohatera – przyznał Łukasz Kłuskiewicz z Netfliksa w rozmowie z Gazeta.pl.
Tak brzmi oficjalny opis filmu:
Tosia to młoda osoba mierząca się z rolą, jaką narzuca jej otoczenie. Przez rówieśników uważana jest za outsidera. Z czasem odkrywa swoją tożsamość i zaczyna rozumieć, że jest chłopcem, Tośkiem. Fanfik to historia o dojrzewaniu, poznawaniu samego siebie i oswajaniu świata.
Film powstał na podstawie bestsellerowej książki Natalii Osińskiej o tym samym tytule.
Netflix Polska na 2023 rok zaplanował cztery polskie książkowe premiery, oprócz „Fanfika” zobaczymy nową adaptację „Znachora” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza oraz „Pana Samochodzika i templariuszy” Zbigniewa Nienackiego, a także ekranizację powieści Jakuba Żulczyka „Informacja zwrotna”.
Pozostałe polskie premiery Netfliksa na rok 2023 to „Infamia”, „Absolutni debiutanci”, „Dzień Matki”, „Freestyle”, „Fenomen”, „Gorzko, gorzko”, „Miłość do kwadratu bez granic” oraz „Operacja Soulcatcher”.
Powieść „Fanfik” Natalii Osińskiej doczekała się dwóch kontynuacji: „Slash” oraz „Fluff”. Pierwsza z książek ukazała się nakładem Krytyki Politycznej, a dwie kolejne – Agory.
Tak brzmi opis wydawniczy książki „Fanfik”:
Coś mu mówiło, że może jednak powinien więcej rozmawiać ze swoim dzieckiem. Nie bardzo wiedział, jak w ogóle podjąć rozmowę. W końcu wymyślił:
– Czytałaś ostatnio coś ciekawego?
Zdziwione spojrzenie sennych oczu.
– Tak, mprega o Fiyero.
– Słucham?
– To był crossover – dodała Tosia z pewnym ożywieniem. – Z uniwersum Avengersów. Fiyero był tam superbohaterem i przyjaźnił się z Tonym Starkiem.
– To jakaś książka? – spytał Marcin, bardzo starając się wykazać zainteresowanie tematem.
– Nie, fanfik.
– To znaczy?
– To takie opowiadanie w obrębie fandomu – odpowiedziała cierpliwie Tosia. – Albo dwóch.
– Kto je napisał?
Tosia wzruszyła ramionami.
– Nie wiem. Jakaś dziewczyna ze Stanów.
– Czytasz po angielsku? – spytał Marcin z rozpaczą.
– No chyba – mruknęła Tosia pod nosem. – Po polsku trudno znaleźć dobry slash o Wicked.
– Aha – odparł Marcin. – To dobrze – dodał bez przekonania. – Przynajmniej poznajesz język.
Szesnastoletnia Tosia dochodzi do wniosku, że nie chce już być grzeczną dziewczynką. W zasadzie… czy ona w ogóle chce być dziewczynką? A może nigdy nią nie była?
Tak wygląda opis wydawniczy książki „Slash”:
Czy kiedykolwiek musieliście stoczyć prawdziwą bitwę o to, by pozostać sobą?
Leon i Tosiek to szczególna para, nie tylko ze względu na łączącą ich skomplikowaną relację emocjonalną, ale dlatego, że Tosiek jeszcze niedawno był… Antoniną.
Charyzmatyczny i towarzyski Tosiek chodzi własnymi drogami i ma 100 pomysłów na minutę. Skryty Leon okopał się w sobie i nie potrafi wyznać Tośkowi, co czuje, tak jak nie umie zdradzić mu sekretów z przeszłości, przez które musiał zmienić szkołę i odejść z domu. Prawda z pewnością zbliżyłaby ich do siebie, ale czy obaj są gotowi na szczerą rozmowę? Jak zareagują znajomi i rodzina, gdy dowiedzą się prawdy o nich samych i ich relacji?
Wszyscy mówią, że liceum to najlepszy czas życia, ale czy tak jest naprawdę? Niezapomniana książka o potrzebie przyjaźni, zaufania i miłości, które tak trudno zbudować, gdy jest się innym niż wszyscy.
Wasi dziadkowie mieli Siesicką, rodzice – Musierowicz, dla Was jest Osińska z pełną humoru i życiowej mądrości opowieścią o miłości, przyjaźni, tolerancji i potrzebie zaufania, które przy dobrej woli daje się odbudować.
Tak prezentuje się opis wydawniczy powieści „Fluff”:
Czy jest coś ważniejszego, kiedy ma się 18 lat, niż przygotowania do matury?
Tak. Dla Matyldy to przypadkowy komentarz pod fanartem, który wrzuciła do sieci. Komentarz i jego autorka. Znajomość z Wiką, tajemniczą dziewczyną z Internetu, zmusi Matyldę do zadania sobie najtrudniejszych pytań. Kim jestem? Czego chcę? Jak sobie z tym WSZYSTKIM dać radę?
Bo Matylda woli pozostać wiecznym przeciętniakiem niż narazić się na utratę popularności. Wika wręcz przeciwnie: nigdy nie przejdzie niezauważona. Pod kolorowymi perukami, grubą warstwą makijażu i ekscentrycznymi strojami ukrywa swoje prawdziwe ja. W dodatku ma bujną przeszłość, lecz tylko wirtualną.
Czy dziewczyny odnajdą się w labiryncie dotąd nieznanych im uczuć? W realu czeka je prawdziwa gonitwa myśli, plątanina emocji i walka o siebie. Przed nimi prawdziwy test wchodzenia w dorosłość kto zda go lepiej? Dwie nastolatki czy ich pełnoletni najbliżsi?
„Fluff” to kolejna mądra i wzruszająca książka Natalii Osińskiej. Autorka „Fanfika” i „Slasha” oddaje głos tym, którzy na co dzień milczą. Tę historię powinien poznać każdy: i nastolatki, i rodzice, dla których świat ich dzieciaków pozostaje często wielką łamigłówką.
Anna Tess Gołębiowska