Mateusz Janicki wcieli się w tytułową rolę Pana Samochodzika w filmie „Pan Samochodzik i templariusze”. Premiera już w tym roku!
W ofercie oryginalnych produkcji Netfliksa pojawia się coraz więcej filmów i seriali zrealizowanych w Polsce. Należą do nich m.in. „Wielka woda”, „W głębi lasu”, „Rojst’97”, „365 dni” czy „Furioza”. Na rok 2023 przewidzianych jest sporo premier, w tym kilka tytułów dla książkomaniaczek i książkomaniaków. Wśród nich adaptacja kultowej powieści „Pan Samochodzik i templariusze” Zbigniewa Nienackiego. W tytułową rolę Tomasza NN, czyli Pana Samochodzika, wcieli się Mateusz Janicki. Choć filmografia aktora jest naprawdę bogata – wystąpił w ponad 60 produkcjach – to po raz pierwszy zagra główną rolę. Wcześniej pojawił się m.in. w „Czasie honoru”, „Ojcu Mateuszu”, „Strażakach”, „Blondynce”, „Stuleciu Winnych” czy w „Matce”.
Książka „Pan Samochodzik i templariusze” ukazała się w 1966 roku jako kontynuacja „Wyspy złoczyńców” z 1964 roku i druga powieść z cyklu, który miał później stać się kultowym (powieści „Uroczysko” [1957], „Skarb Atanaryka” [1960] oraz „Przyzwolenie na przywóz lwa” [1961] zostały później włączone przez autora do serii jako prequele – ich bohaterem był Tomasz NN, zanim jeszcze otrzymał przezwisko Pan Samochodzik).
Główny bohater serii jest historykiem sztuki oraz detektywem-amatorem, który w wolnych chwilach zajmuje się poszukiwaniem zaginionych skarbów, by te mogły trafić do muzeów. W Wyspie złoczyńców odziedziczył po zmarłym wuju wyjątkowo brzydki samochód – będący przyczyną licznych drwin i źródłem jego przezwiska – mogący jednak osiągnąć niezwykłą szybkość oraz potrafiący przemienić się w amfibię. W wielu książkach Panu Samochodzikowi towarzyszyli zaprzyjaźnieni z nim harcerze: Sokole Oko, Wilhelm Tell i Wiewiórka, których poznał w czasie fabuły „Wyspy złoczyńców”.
W tomie „Pan Samochodzik i templariusze” Tomasz postanawia odnaleźć zaginiony skarb zakonu, nie jest jednak sam. Anka, początkująca dziennikarka, publikuje reportaż o ukrytych przez templariuszy kosztownościach, przez co Pan Samochodzik ma liczną konkurencję. Największe wyzwanie stanowią Brytyjczycy: kapitan Petersen i jego córka Karen. Są bogaci, a odnalezienie skarbu traktują bardzo ambicjonalnie. Wszyscy kierują się wskazówką: „Tam skarb twój, gdzie serce twoje”, a zagadka detektywistyczna splata się z kryminalną, gdy okazuje się, że jeden z uczestników poszukiwań nie zawaha się przed niczym.
Oprócz Mateusza Janickiego w filmie wystąpią m.in. Piotr Sega, Kalina Kowalczuk i Olgierd Blecharz. Reżyseruje Antoni Nykowski, scenariusz napisał Bartosz Sztybor, za produkcję odpowiada Orphan Studio, a producentami są Paweł Heba, Jerzy Dzięgielewski, Maciej Sojka i Roman Szczepanik.
Oficjalny opis filmu brzmi:
Znany historyk sztuki, łowca skarbów oraz właściciel niezwykłego samochodu wpada na trop skarbu templariuszy, który jest kluczem do wielkiej mocy, mogącej zachwiać równowagą dobra i zła na świecie. Wspierany przez zaprzyjaźnionych harcerzy, Pan Samochodzik rozpoczyna wielki wyścig z czasem i wrogą organizacją, którego stawką jest dziedzictwo rycerskich zakonów.
Co ciekawe, nie jest to pierwsza ekranizacja tej powieści, w 1971 roku powstał czarno-biały serial telewizyjny „Samochodzik i templariusze”; w głównej roli wystąpił Stanisław Mikulski, zaprzyjaźnionych z nim harcerzy zagrali Roman Mosior, Stefan Niemierowski oraz Tomasz Samosionek, w Karen wcieliła się Ewa Szykulska, a w kapitana Petersena – Tadeusz Gwiazdowski.
Wśród polskich premier Netfliksa na 2023 rok znalazły się też nowa adaptacja „Znachora” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, „Fanfik” na podstawie książki Natalii Osińskiej o tym samym tytule oraz „Informacja zwrotna” będąca adaptacją powieści Jakuba Żulczyka.
Pozostałe polskie premiery to „Infamia”, „Absolutni debiutanci”, „Dzień Matki”, „Freestyle”, „Fenomen”, „Gorzko, gorzko”, „Miłość do kwadratu bez granic” oraz „Operacja Soulcatcher”.