Od lat redaktorzy Oxford English Dictionary wybierają słowo roku, czyli pojedynczy wyraz lub całe sformułowanie, które było najczęściej używane w anglojęzycznym społeczeństwie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Zazwyczaj słowo roku jednocześnie znakomicie oddaje bieżącą sytuację na świecie. Niedawno ogłoszone zostało, że tym razem wygrała szczepionka.
Słowem roku 2021 według Oxford English Dictionary zostało vax, czyli skrót od vaccine. Użycie tego słowa w ciągu ostatnich miesięcy znacząco rosło w związku z pandemią i programami szczepień na całym świecie. Mimo że szczepionka nie jest oczywiście niczym nowym, to brytyjscy leksykografowie zauważyli, że skrót vax, po raz pierwszy użyty prawdopodobnie w latach 80-tych ubiegłego wieku, dotychczas nie cieszył się zbytnią popularnością.
Wzrost zainteresowania słowem vax wiąże się przede wszystkim z jego zwięzłością i dużą elastycznością. Ta ostatnia przejawia się głównie w możności tworzenia nowych słów bazujących na członie vax. I tu Oxford English Dictionary podaje kilka popularnych przykładów takich neologizmów: vaxxie, czyli selfie dokumentujące zaszczepienie się, vax-a-thon, czyli duże, zbiorowe wydarzenie, którego głównym celem są masowe szczepienia, vaxinista, czyli osoba, która wychodząc często z domu czy podróżując obnosi się z faktem, że jest zaszczepiona oraz anti-vaxxer, czyli nasz swojski antyszczepionkowiec.
Przy okazji redaktorzy Oxford English Dictionary przypomnieli skąd wzięło się słowo vaccine. Pochodzi ono od łacińskiego vacca, czyli krowa. Pod koniec XVIII wieku angielski naukowiec Edward Jenner wynalazł skuteczną szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej. Była to jedyna szczepionka, w której podawano w pełni wirulentne wirusy. Edward Jenner wykorzystał w niej wirusy ospy krów, inaczej krowianki.
W ostatnich latach słowami roku Oxford English Dictionary były: postprawda w 2016, youthquake (oznaczające gwałtowną kulturową, polityczną lub społeczną zmianę wynikającą z działań lub wpływu młodych ludzi) w 2017, toksyczny w 2018 i kryzys klimatyczny w 2019. W zeszłym roku zapadła decyzja o niewyłanianiu zwycięskiego słowa. Argumentowano to tym, że ciężko i niesprawiedliwie by było sprowadzić burzliwy 2020 do jednego tylko wyrażenia.
źródło bbc