Wydawcy mają obowiązek dostarczania do Biblioteki Narodowej po jednej sztuce każdego tytułu, który ukazał się ich nakładem. Na podstawie liczby tych właśnie egzemplarzy możliwe jest oszacowanie sytuacji wydawniczej w kraju. Biblioteka Narodowa każdego roku publikuje specjalny raport, który rzuca nieco światła na to, co i w jakich ilościach jest publikowane w Polsce. Bieżąca edycja Ruchu wydawniczego w liczbach pokazuje, jak wydawcy działali w czasie pandemii.
Od 1991 do 2019 można było zaobserwować w Polsce trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę wydawanych tytułów w kraju, przy czym ostatnie lata wskazują na wyhamowywanie tej tendencji. Niestety ostatni rok cofnął nas o dziesięć lat pod względem liczby wydanych tytułów – wtedy ukazało się ich prawie 30 tysięcy, w 2020 – nieco ponad 30 tysięcy. Warto tu zaznaczyć, że w 2019 wydanych zostało o ponad 5,5 tysiąca tytułów więcej.
Oczywiście powody tak nagłego spadku liczby wydawanych książek nie są żadną zagadką. Na wstrzemięźliwość wydawców wpływ miała pandemia koronawirusa. Utrudnienia związane z kolejnymi wprowadzanymi restrykcjami i niepewność ekonomiczna nakazywała oficynom ostrożne gospodarowanie środkami.
Autorka raportu Biblioteki Narodowej zauważyła, że wydawcy niechętnie wprowadzali w 2020 na rynek nowości, zwłaszcza książki debiutantów. Główną tego przyczyną mogła być niemożność należytego wypromowania nowego nazwiska czy tytułu z powodu masowo odwoływanych targów książki i podobnych wydarzeń. Zamiast tego wydawcy stawiali na sprawdzone, mocne nazwiska i wznowienia tytułów wcześniej już publikowanych.
Biblioteka Narodowa przyjrzała się również liczbie wydawanych tytułów z podziałem na kategorie. Niewielki spadek liczby tytułów zanotowała literatura piękna, romansowo-obyczajowa i sensacyjno-kryminalna. Mocno jednak zmniejszyła się liczba książek z gatunków fantastyki, literatury młodzieżowej i dziecięcej. Co ciekawe, wzrost zanotowały komiksy – jako jedyne w kategorii książek literackich.
Skala tego wzrostu została wprawdzie sztucznie wyolbrzymiona poprzez opóźnienie w dostarczaniu egzemplarzy obowiązkowych w 2019 roku – stosunkowo znaczna część komiksów z roku 2019 znalazła się bowiem wśród książek, które Biblioteka Narodowa otrzymała już w 2020 roku. Nawet jednak po wirtualnym „przepisaniu” tej grupy tytułów do właściwego rocznika, wzrost liczby tytułów pozostałby znaczny. Nadal byłaby to najwyższa liczba tytułów komiksów odnotowana w naszych badaniach. Trzeba powiedzieć, że tworzą one kategorię książek, której liczebność w Polsce w ostatnich latach rośnie najszybciej i najbardziej konsekwentnie i – jak widać – nawet epidemia nie zahamowała tego wzrostu, skomentowała w raporcie jego autorka, Olga Dawidowicz-Chymkowska.
Po bardziej szczegółowe informacje odsyłamy do raportu Ruch wydawniczy w liczbach. Ten jest dostępnym pod adresem:
https://www.bn.org.pl/aktualnosci/4344-o-16%25-mniej-tytulow-ksiazek-wydano-w-2020-roku.html