W latach 2016–2020 realizowana była pierwsza edycja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Prawie 700 milionów złotych zostało wtedy przeznaczone między innymi na budowę nowych bibliotek i modernizację czy rozbudowę tych istniejących oraz zakup nowości wydawniczych we wszystkich dostępnych formatach. Wkrótce rusza druga edycja programu. Ustalony budżet przekracza miliard złotych.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę, na mocy której Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa będzie realizowany przez najbliższych kilka lat. Do 2025 na cele związane z szeroko pojętym wsparciem i promocją czytelnictwa w kraju do wydania jest nieco ponad miliard złotych, z czego ok. 635 milionów to środki z budżetu państwa, a ok. 445 milionów to wymagany wkład własny beneficjentów programu.
Pieniądze, tak jak przy poprzedniej edycji, przeznaczone zostaną na zakup nowości książkowych, rozbudowę infrastruktury bibliotecznej oraz szkolenia pracowników bibliotecznych. Z nowych celów warto wymienić przyłączenie około 500 bibliotek do ogólnokrajowej platformy udostępniania zbiorów prowadzonej przez Bibliotekę Narodową. Na uwagę zasługuje również fakt, że po raz pierwszy programem zostaną objęte placówki wychowania przedszkolnego – ze środków z budżetu państwa będą mogły zaopatrzyć się w książeczki dla swoich wychowanków.
Od początku XXI w. obserwujemy w Polsce bardzo niepokojący spadek czytelnictwa. Na przestrzeni ostatnich kilku lat udało się jednak ten negatywny trend zahamować, a w 2019 i 2020 r. Polacy zaczęli nawet czytać nieco więcej. Te dane uzasadniają potrzebę kontynuowania NPRCz, poprzez który chcemy ułatwiać dostęp do książek i pokazywać korzyści płynące z czytania. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych oraz ich użytkowników, powiedział Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego i sportu.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa realizowany jest we współpracy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki oraz Narodowego Centrum Kultury.
źródło: amorzad.pap.pl/