Wszyscy się zgodzimy, że najlepiej poświęcać się lekturze w ciszy i spokoju, bez zagadujących do nas ludzi, z dala od rozpraszających naszą uwagę urządzeń, najlepiej w wygodnym miejscu i uspokajającym otoczeniu. Idealną propozycją dla czytelników zdaje się być wybudowana kilkanaście lat temu leśna samotnia, nazwana Biblioteką uczonego (ang. Scholar’s Library).
Sześcienna bryła samotni być może nie wpasowuje się idealnie w zalesioną okolicę, na plus jednak trzeba zaliczyć architektom, że postawili na absolutny minimalizm, dzięki czemu budynek nie zaburza zanadto estetyki miejsca.
Parter Biblioteki uczonego jest całkowicie odgrodzony od świata zewnętrznego grubymi, pozbawionymi okien ścianami. Tam właśnie znajdują się regały z książkami. Warunki panujące w tej części samotni są optymalne do długotrwałego przechowywania woluminów.
Nad biblioteczną częścią, na pierwszym piętrze budynku, znajduje się jasna czytelnia, która w przeciwieństwie do parteru niemal całkowicie otwiera się na las. Ścianami w czytelni są po prostu gigantyczne okna, z których część jest przesuwna, umożliwiając łatwy dostęp do świeżego powietrza.
Dach samotni wspiera się na czterech kolumnach przechodzących przez parter i pierwsze piętro.
Dla polskich czytelników minus jest taki, że Biblioteka uczonego znajduje się daleko za oceanem. Wybudowana została w górach Catskill w południowo-wschodniej części stanu Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych.
Za zaprojektowanie i postawienie budynku odpowiada firma architektoniczna GLUCK+.