“Rebeka” to powieść gotycka z 1938 roku. Jej autorką jest Daphne du Maurier. 21 października będzie miała miejsce premiera jej filmowej adaptacji.
Książkowa “Rebeka” to spisane w pierwszej osobie wspomnienia bezimiennej narratorki. Wspomina ona czasy, gdy pracując jako dama do towarzystwa bogatej Amerykanki, poznała Maxima de Wintera – wdowca, który niedawno stracił żonę, Rebekę.
Choć Maxim szybko oświadcza się bohaterce i zabiera ją do swojej posiadłości w Manderley, ta nie znajduje tam szczęścia. Czuje się przytłoczona bogactwem ogromnej posiadłości, ale przede wszystkim pamiątkami po Rebece, które obecne są wszędzie. Pamięć po pierwszej pani de Winter podtrzymuje też gospodyni, oschła pani Danvers, która uwielbiała Rebekę i nie jest w stanie zaakceptować intruzki na jej miejscu. Druga pani de Winter zastanawia się, czy mąż w ogóle ją kocha. Zastanawia się, czy w domostwie cały czas obecny jest duch Rebeki.
Co ciekawe, w czasie II wojny światowej wydanie “Rebeki” okazało się kluczem do niemieckiego szyfru. Jeden egzemplarz przechowywał Erwin Rommel, a drugi agent Abwehry węgierskiego pochodzenia infiltrujący Kair – László Almásy.
Adaptację z 2020 roku wyprodukował Netflix. Film wyreżyserował Ben Wheatley, scenariusz przygotowali Joe Shrapnel, Jane Goldman i Anna Waterhouse, a producentami wykonawczymi zostali Tim Bevan, Eric Fellner i Nira Park.
W roli drugiej pani de Winter wystąpiła Lily James, Maxima de Wintera zagrał Armie Hammer, a Kristin Scott Thomas wcieliła się w panią Danvers. W pozostałych rolach wystąpili: Tom Goodman-Hill, Keeley Hawes, Sam Riley, Ann Dowd, Ben Crompton, Mark Lewis Jones, Jane Lapotaire oraz Ashleigh Reynolds.
Netflix udostępnił już zwiastun produkcji pokazujący jej duszny i mroczny nastrój.
Nim powieścią Daphne du Maurier zainteresował się Netflix, historia doczekała się licznych adaptacji. W 1940 roku zekranizował ją Alfred Hitchcock, a film został nagrodzony Oscarem (Najlepszy Film Roku). W roli Maxima de Wintera wystąpił Laurence Olivier, Joan Fontaine zagrała jego młodziutką żonę, a Judith Anderson – panią Danvers.
W 1979 roku Simon Langton wyreżysował serial z Jeremym Brettem w roli Maxima, Anną Massey (byłą żoną Jeremy’ego Bretta) w roli pani Danvers oraz Joanną David w roli drugiej pani de Winter.
Co ciekawe w 1997 roku w kolejnym serialu w rolę drugiej pani de Winter wcieliła się córka Joanny David, czyli Emilia Fox. Maxima zagrał Charles Dance, a panią Danvers została Diana Rigg. W roli Rebeki pojawiła się Lucy Cohu. Serial wyreżyserował Jim O’Brien. Na podstawie serialu powstał też film telewizyjny. (Tak, wyborcy “Gry o tron” dobrze poznają te nazwiska – Charles Dance to Tywin Lannister, a Diana Rigg to Olena Tyrell. Tak długa wspólna historia wyjaśnia chemię we wspólnych scenach Tywina i Oleny, np. w czasie negocjacji dotyczących organizacji wesela Joffreya i Margaery).
Serialowych adaptacji “Rebeki” było jeszcze więcej. Ich premiery miały miejsce w 1948 roku (w głównych rolach Mary Anderson i Bramwell Fletcher), w 1950 roku (Barbara Bel Geddes i Peter Cookson), w 1952 roku (Patricia Breslin i Scott Forbes) oraz w 1962 roku (James Mason i Joan Hackett).
W 2008 roku kolejną adaptację nakręcił Riccardo Milani. Odeszła ona nieco dalej od oryginału. W rolę Maxima de Wintera wcielił się Alessio Boni, drugą panią de Winter zagrała Cristiana Capotondi, a panią Danvers – Mariangela Melato. W tym filmie zobaczyliśmy też samą Rebekę, którą zagrała Isabella Briganti.
“Rebeką” zostały też zainspirowane bollywoodzkie filmy “Kohra” (1964) oraz “Anamika” (2008), film produkcji indyjskiej “Urangatha Sundary” (1969) oraz pakistański serial “Noorpur Ki Rani”.
Ponadto powstały adaptacje radiowe, teatralne i musicalowe.
Mała aktualizacja, nowe wydanie ukaże się 21 października dzięki wydawnictwu Albatros!