Dwudziesta czwarta edycja Nagrody Literackiej Nike zbliża się do wielkiego finału. W maju, zgodnie ze zwyczajowym harmonogramem i na przekór tendencjom do przekładania wszystkiego w wyniku kryzysu epidemiologicznego, poznaliśmy dwadzieścia tytułów, których autorów nominowano do tegorocznej nagrody. W końcu przyszedł czas na wyłonienie finalistów. Ten etap również mamy za sobą. Organizatorzy nagrody ujawnili wczoraj listę siedmiu nazwisk. Jedno z nich zostanie w październiku uhonorowane laurem zwycięstwa.
Przypomnijmy, że Literacka Nagroda Nike od 1997 przyznawana jest rok rocznie autorowi lub autorce najlepszej książki wydanej w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Bez znaczenia jest gatunek literacki, wszyscy w równym stopniu mogą ubiegać się o zwycięstwo, z którym wiąże się nagroda pieniężna w wysokości 100 tysięcy złotych i statuetka według projektu Gustawa Zemły.
Gazeta.pl zauważa, że w tym roku sędziowie postawili przede wszystkim na młodych twórców, wśród których znalazło się miejsce nawet dla debiutantki. Na zakwalifikowane do finału tytuły składają się dwie powieści, dwa eseje, dwie książki reporterskie i jedna biografia:
• Jaremianka, Agnieszka Dauksza, Znak,
• 27 śmierci Toby’ego Obeda, Joanna Gierak-Onoszko, Dowody na Istnienie,
• Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu, Piotr M. Majewski, Krytyka Polityczna,
• Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli, Radek Rak, Powergraph,
• Płuczki, Paweł Piotr Reszka, Agora,
• Pusty las, Monika Sznajderman, Czarne,
• Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek, Filip Zawada, Znak.
Najlepszą książkę roku według sędziów Literackiej Nagrody Nike poznamy 4 października. Zwyczajowo kilka godzin po podjęciu decyzji odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagrody.
Organizatorzy przypominają, że również czytelnicy mogą wybrać swojego laureata. Każdy może oddać głos na jednego z finalistów za pośrednictwem strony internetowej organizatora. Jest również okazja wzięcia udziału w konkursie na najlepszą recenzję.
Przygotował Oskar Grzelak