Na rynku książki nie dzieje się dobrze. Z problemami borykają się przede wszystkim księgarze, którzy zanotowali gigantyczne spadki sprzedaży związane z okresem izolacji i tymczasowymi zamknięciami lokali oraz wydawcy, którzy zmuszeni zostali zamrozić inwestycje poprzez opóźnienie swoich premier. W tej sytuacji lekko nie mają także sami autorzy, dla których zarówno przesunięte premiery, jak i słaba sprzedaż dotychczasowych dzieł oznaczają ograniczone dochody.
Według badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Książki średnio aż 89% podmiotów działających w branży jest zmuszona w jakiś sposób ograniczyć swoją dalszą działalność, czy to przez zmniejszanie wynagrodzeń, czy redukcje etatów, a nawet ogłoszenie bankructwa. Z problemami z płynnością finansową boryka się około połowa firm.
Nie dziwi więc zwołanie spotkania antykryzysowego. To odbyło się 20 maja. Wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji pisarzy, tłumaczy, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy. W trzech blokach tematycznych przedstawione zostały, a następnie omówione najważniejsze postulaty poszczególnych segmentów środowiska książki. Mówiono więc między innymi o metodach mających na celu zabezpieczenie finansowe twórcy, poruszony został problem zbyt niskich cen nowości, powrócił temat stałej ceny książki, rozważany był pomysł wprowadzenia bonów zakupowych.
Zdaje się, że na razie najwięcej konkretów padło jeśli chodzi o program zakupu nowości wydawniczych do bibliotek. W samym roku 2020 na ten cel w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przeznaczonych zostało 26,5 miliona złotych. Planowane jest również usprawnienie modelu otrzymywania wynagrodzeń przez pisarzy i tłumaczy za biblioteczne wypożyczenia ich książek.
Podczas spotkania zgodzono się, że najbardziej doraźnej pomocy potrzebują księgarnie. Pojawiły się postulaty o przyspieszenie prac nad wdrożeniem zerowej stawki VAT na książki i próbę wprowadzenia ulg podatkowych na wydatki na książki i prasę. Zgodzono się również, że państwo powinno bardziej się zaangażować w niesienie pomocy branży wydawniczo-księgarskiej.
Zeszłotygodniowe spotkanie Zespołu Antykryzysowego ds. Rynku Książki nie było ostatnim. Prace mają być kontynuowane. Może następnym razem padnie więcej konkretów.
źródło: instytut książki
Przygotował Oskar Grzelak