Rynek książki, podobnie jak inne sektory gospodarki, w szerszej perspektywie przeżywa kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Minister kultury Piotr Gliński zapewnił, że rząd nie szczędzi środków na wspieranie czytelnictwa i generalnie kondycji literackiej kraju. W odpowiedzi na apele o pomoc środowisk wydawców i księgarzy planowane jest wprowadzenie zerowego VAT na książki drukowane. Prośba musi jednak zostać wcześniej rozpatrzona przez Komisję Europejską.
Stawki VAT regulowane są przez prawo unijne, co oznacza, że państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mają możliwości wpływania na ich poziom według własnego widzimisię. Aktualnie najniższa dopuszczalna stawka wynosi 5%. Rząd musi wnioskować do Komisji Europejskiej o obniżenie stawki do 0%. I jest gotowy zrobić to natychmiast.
To jest oczywiście spowodowane tym, że chcemy, żeby książka była bardziej dostępna, żeby instytucje i ludzie kultury, którzy także muszą żyć w sensie finansowym, biznesowym mogli ten trudny czas, w lepszej kondycji, przeżyć. Chcielibyśmy, aby ta stawka była utrzymana także i po pandemii. Kultura zasługuje na to, żeby ją wspierać. Państwo jest za to odpowiedzialne, powiedział Piotr Gliński.
Zazwyczaj proces przedkładania wniosków, ich rozpatrywania, a później ewentualnego wprowadzania zmian w regulacjach to kwestia kilku miesięcy. Jednak w tych okolicznościach, kiedy pandemia COVID-19 paraliżuje gospodarki państw na całym świecie, polski rząd liczy na rozpatrzenie sprawy w trybie przyspieszonym.
Wniosek popierają różne podmioty, między innymi Stowarzyszenie Pisarzy Polskich czy Biblioteka Narodowa. Dyrektor tej ostatniej, Tomasz Makowski, pochwalił starania rządu, wskazując jednocześnie na niedawno zaprezentowane wyniki badania czytelnictwa w kraju, według których nie dość, że zatrzymany został trend spadkowy, to jeszcze można zauważyć lekki wzrost w odsetku Polaków sięgających po książki i dowodząc, że niższy VAT, tym samym niższe ceny książek, powinny jeszcze bardziej rozdmuchać popularność literatury w Polsce.
źródło: rmf
Przygotował Oskar Grzelak