Na przestrzeni ostatnich miesięcy rozegrał się wyjątkowy konkurs uświetniający setną rocznicę istnienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Państwa członkowskie dostały możliwość nazwania obiektów niebieskich – każdemu ze stu dwunastu krajów przydzielony został układ pozasłoneczny składający się z gwiazdy i jednej planety, obywatele zgłaszali propozycje nazw, później zaś głosowali na najlepsze. Od 17 października w konstelacji Pegaza świeci Solaris, a obiega ją Pirx.
Solaris i Pirx znajdują się 161 lat świetlnych od Ziemi. Układ został odkryty w 2009 przez zespół polskich astronomów w składzie: prof. Andrzej Niedzielski, dr Grzegorz Nowak, dr Monika Adamów, prof. Aleksander Wolszczan. Gwiazda jest mniejsza i chłodniejsza od Słońca, ale nadal widoczna z Ziemi, jeśli użyć amatorskiego teleskopu czy nawet zwykłej lornetki. Planeta z kolei jest nieco większa i nieco cięższa od Jowisza. Na razie w układzie wykryto tylko tę jedną planetę, ale z dużym prawdopodobieństwem istnieje tam jeszcze jeden obiekt. Więcej o układzie możecie przeczytać tutaj: https://www.iau100.pl/planety/uklad-bd14-4559.
Co ciekawe, nazwy Solaris i Pirx wcale nie cieszyły się największą popularnością wśród polskich głosujących. Gdyby decydować miała tylko liczba głosów na nocnym niebie szukalibyśmy Geralta i Ciri. Ta para nazw zyskała ponad 47 tysięcy głosów (53,32%), czyli sporo ponad trzy razy więcej niż Solaris i Pirx. Ostateczne słowo należało jednak do Międzynarodowej Unii Astronomicznej, która zgodnie z regulaminem mogła odrzucić zwycięską propozycję i zamiast niej zaakceptować drugą albo trzecią najbardziej popularną parę nazw.
• Geralt / Ciri – 47006 głosów (53,32%)
• Solaris / Pirx – 13796 głosów (15,65%)
• Swarog / Weles – 7568 głosów (8,58%)
• Twardowski i Boruta – 6344 głosy (7,20%)
• Polon i Rad – 5956 głosów (6,76%)
• Piast i Lech – 3974 głosy (4,51%)
• Jantar i Wolin – 3518 głosów (3,99%)
Można powiedzieć, że konkurs pokazał, iż Polakom nie są obojętne losy wszechświata. Nadesłaliśmy prawie 3 tysiące propozycji nazw, co stanowi jeden z najwyższych wyników odnotowanych w konkursie. Dodatkowo w etapie głosowania wzięło udział 88162 Polaków – polskie głosy stanowiły ponad 21% całkowitej liczby głosów oddanych w konkursie.
źródło: ww.iau100.pl
Przygotował Oskar Grzelak