Jesień to czas przyznawania najważniejszych nagród literackich, wielu znakomitych festiwali oraz najciekawszych premier roku. To także okres coraz krótszych dni i słynnych… długich jesiennych wieczorów. Dlatego w pierwszy jesienny weekend polecamy uzbrojenie się w ebooki, które umilą ten czas.
Reportaże Czarnego do ‑48%
Nie od dziś wiadomo, że Wydawnictwo Czarne reportażami stoi. W jesiennej promocji Woblinka znalazło się kilkadziesiąt reportaży polskich i zagranicznych, przecenionych nawet do 48%. Wśród nich warto wymienić książki białoruskiej noblistki Swietłany Aleksijewicz – „Czasy secondhand” i „Czarnobylską modlitwę”. Nie można też przejść obojętnie obok znakomitego reportażu Kate Brown – „Czarnobyl. Instrukcja przetrwania”, w której amerykańska badaczka precyzyjnie opisała całą katastrofę sprzed 33 lat.
Z rabatem 47% w promocji znalazły się dwie znakomite książki laureatki Paszportu Polityki Małgorzaty Rejmer. Pierwsza z nich to „Bukareszt. Kurz i krew”, w której opisuje fascyjnujące, wzruszające i przerażające historie ze stolicy Rumunii. Druga to głośny reportaż poświęcony komunistycznemu reżimowi w Albanii. „Błoto słodsze niż miód” to jedna z najciekawszych książek, jakie ukazały się na polskim rynku na przestrzeni kilku ostatnich lat.
Warto też zapoznać się z reportażami o Polsce. Są wśród nich książki poświęcone życiu we współczesnych miastach np. „Poznań. Miasto grzechu” czy „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” Marcina Kąckiego. Są też reportaże dotyczące przeszłości Polski. Wiele książek Czarnego podejmuje np. temat życia w PRL‑u. Dlatego dla głodnych wiedzy o tamtych czasach polecamy „Gomułkę” Piotra Lipińskiego i „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” Aleksandry Boćkowskiej.
Fantastyka
Miłośnicy fantastyki (z szczególnym uwzględnieniem fantastyki naukowej) powinni być szczególnie ukontentowani promocją. Znajdziemy w niej najmocniejsze nazwiska z tego gatunku literackiego.
Stanisław Lem za połowę ceny
Możliwe, że niebawem kolejne ciało niebieskie będzie zawdzięczać swoją nazwę prozie Stanisława Lema. Trwa bowiem głosowanie na nazwy planety i jej księżyce, które odkryli polscy badacze. Wśród propozycji znalazły się “Solaris” i “Pirx” – jedna odnosi się do tytułu najpopularniejszej powieści Lema, druga do najbardziej charakterystycznej postaci z jego powieści.
W promocji Woblinka znalazło się aż 18 najważniejszych ebooków mistrza science-fiction. Takie książki, jak „Solaris”, „Kongres Futurologiczny”, „Dzienniki gwiazdowe” czy „Powrót z gwiazd” dostępne są od 7,45 do 12,45 zł! Nie przegapcie takiej okazji!
Phillip K. Dick ‑40%
Skoro mówiliśmy już o Lemie, warto teraz przejść do wspaniałych powieści jego przyjaciela… i największego wroga, Philipa K. Dicka (jeśli chcesz więcej przeczytać o skomplikowanej relacji tych pisarzy, ten artykuł powinien Cię zainteresować).
W promocji znajdziemy wszystkie największe dzieła tego autora, które zostały przetłumaczone na j. polski. Jest tu np. genialny „Pan z wysokiego zamku”, uwielbiany przez Stanisława Lema „Ubik”, kultowy „Raport mniejszości” czy niezwykle pokręcony „Wbrew wskazówkom zegara”!
Uważam, że szczególnie warto sięgnąć po „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”, które została znacząco zniekształcone przez ekranizację w postaci “Blade Runnera” (więcej o tym możecie przeczytać w tym artykule). W oryginalnym utworze autor przestrzegał nad przed tym samym niebezpieczeństwem, co Stanisław Lem czy Elon Musk – niekontrolowanym rozwoju sztucznej inteligencji, która naturalnie posiada cechy przypisywane wśród ludzi psychopatom. Twórcy ekranizacji zdają się zupełnie nie rozumieć tego przesłania. Choćby po to, by poznać oryginalny koncept Dicka i jego pogląd na zagrożenie związane z tworzeniem sztucznej inteligencji, warto sięgnąć do tego źródła.
Terry Pratchett ‑40%
Niedawno ukazał się serial na podstawie prozy Terry’ego Pratchetta pod tytułem „Dobry omen” z Davidem Tennantem w jednej z głównych ról. Tymczasem szykuje się kolejny serial, oparty o powieść „Straż nocna”, jedną z najciekawszych książek wchodzących w cykl Świata Dysku. Dlatego nie ma co zwlekać i warto jak najszybciej uzbroić się w dostawę ebooków brytyjskiego mistrza fantasy. Aż 18 jego powieści Woblink proponuje w 40-procentowym rabacie za 14,94! Wśród nich znalazły się zarówno książki otwierające cykl Świata Dysku – „Kolor magii”, „Piramidy” czy „Blask fantastyczny”, jak i jedne z ostatnich powieści Pratchetta – „Łups!” i „W północ się odzieję”.
Frank Herbert ‑40%
W mojej ocenie spośród największych sag fantastyki, to właśnie „Diuna” najmniej została skrzywiona przez popkulturę. Choć pierwsza w historii gra z gatunku RTS została osadzona w uniwersum tej powieści, nie można powiedzieć, by go godnie prezentowała. Do dziś powieści z tej serii nie doczekały się satysfakcjonującej ekranizacji*. Dzięki temu jej piękna czytelnicy nie szukają w nich, ale w oryginalnych powieściach Franka Herberta.
Akcja osadzona jest na planecie Arrakis (zwanej też Diuną), która jako jedyna jest źródłem najcenniejszej substancji we Wszechświecie: melanżu. Przy czym nie ma on nic wspólnego z piątkowymi imprezami, ale jest związkiem przedłużającym życie (a więc umożliwiającym także długie podróże kosmiczne). Gdy Harrekunowie opuszczają planetę, ta zostaje przejęta przez Atrydów… ale to pozory. Wielka polityka Diuny skrywa za sobą brudne interesy i nieczyste intencje.
Lubicie “Gwiezdne Wojny” i podobała Wam się „Gra o tron”? Będziecie „Diuną” zachwyceni!
Dmitry Glukhovsky też przeceniony!
Najpopularniejszą postapokaliptyczną powieścią ostatnich lat jest bez wątpienia kultowa seria „Metro” napisana przez Dmitry’a Glukhovsk’yego. Uniwersum tej powieści zostało nie tylko rozwinięte w serii książek pisanych przez jej ojca, ale też przez pisarzy z całego świata.
Przygodę z tym światem warto zacząć od chwycenia pierwszej powieści, wprowadzającej do tego osobliwego uniwersum. Akcja powieści „Metro 2033” dzieje się w świecie po konflikcie atomowym, a dokładniej w moskiewskim metrze. Zostało ono podzielone na strefy wpływów różnych społeczności, których podział do złudzenia przypomina zróżnicowanie społeczno-ideologiczne we współczesnej Rosji.
Oczywiście to nie wszystko, bo w promocji znajduje się ponad 1500 książek. Z listy innych wartościowych tytułów, po które warto sięgnąć, szczególną uwagę warto zwrócić na świetną pozycję iGen. Dlaczego dzieciaki dorastające w sieci są mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe i zupełnie nieprzygotowane do dorosłości – i co to oznacza dla nas wszystkich (przecenione o 44%!), reportaż ukazujący polską twarz komercyjnej ezoteryki W co wierzą Polacy? (przecenione o 40%) czy nominowany do nagrody Bookera Frankenstein w Bagdadzie (przeceniony o 35%).
Warto skorzystać z okazji i już teraz naładować czytniki na jesień 🙂
Artykuł sponsorowany