W tym roku, już po raz czwarty, Woblink organizuje Święto e‑papieru, wychodząc tym samym naprzeciw stale rosnącej grupie miłośników książek elektronicznych i czytników ebooków. Z tej okazji zebraliśmy dla was garść faktów i argumentów, które pokazują, że wybierając ebooki i korzystając z e‑papieru możemy spowolnić degradację natury i zmienić świat w lepsze miejsce.
Korzystanie z e‑papieru niesie za sobą wiele korzyści – jest między innymi zdrowe dla oczu, energooszczędne, wygodne, ergonomiczne, a także ekologiczne. Ale czym tak w ogóle jest e‑papier? Jest to rodzaj „wyświetlacza”, który ma w założeniu przypominać papier i, w przeciwieństwie do tradycyjnych ekranów, nie emituje światła. Jego ogromną zaletą jest to, że można na nim czytać bez względu na oświetlenie, a tekst jest widoczny nawet w pełnym słońcu. Jest matowy – dzięki temu nasze oczy się nie męczą podczas lektury, a samo urządzenie zużywa minimalną ilość energii (wyłącznie na zmianę treści na ekranie). Dzięki temu czytnik ebooków można ładować raz na kilka tygodni, podczas gdy tablet albo smartfon wymaga znacznie częstszego ładowania.
Czytając książki na czytnikach można w znaczący sposób zmniejszyć negatywny wpływ ludzi na środowisko, zwłaszcza przy czytaniu dużej liczby tytułów. Z jednego drzewa można wyprodukować średnio 100 sztuk 500 stronicowych książek. Niestety w epoce pogłębiających się problemów klimatycznych, strata każdego z nich jest niebezpieczna. Szacuje się, że co trzy lata świat traci powierzchnię lasów równikowych równą obszarowi zajmowanemu na mapie przez Polskę. Wylesianie, które stale postępuje, jest jednym z czynników zwiększających emisję CO2 do atmosfery. Oczywiście na całym świecie prowadzone są akcje sadzenia młodych drzew w miejsce tych wycinanych. Niestety nie równoważy to powstałych w skutek wycinki strat – stare drzewa akumulują dużo więcej CO2, niż te młode.
Produkcja książki papierowej pochłania duże ilości wody, której brak staje się coraz większym problemem. Oczywiście produkcja czytnika wymaga większej ilości wody, niż wyprodukowanie jednej książki papierowej, jednakże na czytniku możemy przeczytać bardzo wiele ebooków. Już po lekturze kilkunastu książek, czyli na samym początku przygody z czytnikiem, zużycie wody w porównaniu do książek papierowych zrównoważy się.
W dyskusji o tym, jaka forma czytelnictwa jest bardziej przyjazna dla środowiska, często pada argument o produkcji elektroodpadów (na korzyść książki papierowej). Nie jest prawdą, że czytanie na e‑papierze zwiększa ich ilość diametralnie. Czytniki ebooków, bez względu na markę czy model, zużywają bardzo mało energii, dzięki czemu można je ładować raz na kilka tygodni. Są trwałe i wytrzymałe – nie psują się tak często jak smartfony czy tablety. Przeciętny okres użytkowania czytnika to 5–7 lat, a często i dłużej. Przy wzroście świadomości dotyczącej ekologii i wagi recyklingu coraz większa część elektroodpadów (w tym czytników) nie trafia na wysypiska, a jest recyklingowana. Używanie tabletów i smartfonów do czytania ebooków również nie przemawia na niekorzyść e‑czytelnictwa. Urządzenia tego typu są najczęściej wykorzystywane do lektury książek przy okazji – skoro i tak podsiadamy smartfona to czemu by nie czytać na nim książek, chociażby okazyjnie. Nie są to więc elektroodpady ściśle związane z ebookami.
Również w aspekcie transportu czytanie książek papierowych jest mniej ekologiczne. Samych ebooków nie dotyczy on w ogóle, a czytnik musi dotrzeć do użytkownika tylko raz. W przypadku książki papierowej każdy kolejny tytuł musi na nowo zostać przetransportowany do czytelnika.
Świat idzie do przodu, a wraz z nim rozwój technologii, a także myślenia o planecie i stawianiu na ekologię. Na tym polu większą szansę będą miały książki elektroniczne. Święto e‑papieru to dobry moment, by zatrzymać się i na chwilę pomyśleć o otaczającym nas świecie i o tym, w jaki sposób możemy przyczynić się do jego ratowania. Zmianę myślenia i stawianie na ekologię można zaczynać od małych kroków – segregacji śmieci, oszczędzania wody, nieuleganiu pokusom szybkiej mody i zamianie coraz szybciej rosnących stert książek drukowanych na te elektroniczne.
Dodatkowo, to święto jest też świetną okazją do zdobycia pierwszego czytnika i zapasu ebooków. Cała masę książek elektronicznych w korzystnych cenach znajdziecie w księgarni Woblink – wszystkie tytuły objęte promocją znajdziecie TUTAJ.
Jeśli natomiast zawsze chcieliście wejść w posiadanie czytnika, ale dotąd nie mieliście takiej okazji, zapraszamy do udziału w konkursie który, wraz z PocketBookiem, przygotował dla was Woblink. Do wygrania jest czytnik PocketBook Touch Lux 4. Co zrobić żeby wygrać? Wystarczy, że wymyślicie slogan promujący e‑czytelnictwo. Więcej informacji o TUTAJ.