W grudniu zapewne czeka Was więcej świątecznych promocji i wielkich obniżek niż wydawniczych premier, ale taki urok grudnia – większość oficyn wolało przygotować się zawczasu, żebyście na Mikołaja mieli, w czym wybierać, a przy tym, aby i pod choinkę nie zabrakło Wam czytelniczego dobra. Jednak nie oznacza to wcale, że nic całkowicie nowego –grudniowego – na księgarnianych półkach się nie pojawi, kilka ciekawych pozycji zagości, choć w porównaniu do innych miesięcy nowości nie będzie tak dużo. Może więc to czas na nadrobienie zaległości i uzupełnienie bibliotecznych braków? Ale jakby komuś bardzo zależało na typowo grudniowych książkach albo wszystkie poprzednie miał za sobą – bodaj znajdzie w skromnych (ilością) premierach coś dla siebie.
Chłopiec z Burzy i inne opowiadania – Colin Thiele (Albatros)
Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży ratuje życie trzem osieroconym pelikanom. Pisklęta, znalezione w gnieździe na wydmach, pod jego opieką wyrastają na piękne, silne ptaki. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o szczególnej więzi łączącej Chłopca z Burzy i Pana Parsifala – pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem.
Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego – Samuel P. Huntington (Zysk i S‑ka)
Świat, jaki się wyłonił po zimnej wojnie, nie jest światem jednej cywilizacji. Po długim okresie dominacji Zachodu zmienił się układ sił, wzrosła potęga cywilizacji niezachodnich. Polityka globalna stała się wielobiegunowa. Pierwsze lata po zakończeniu zimnej wojny stały pod znakiem dramatycznych przemian tożsamości różnych ludów. W świecie, jaki wtedy nastał, zaczęły się liczyć symbole kulturowej tożsamości, takie jak krzyże, półksiężyce, a nawet nakrycia głowy. Kulturowa tożsamość okazała się tym, co dla większości ludzi ma najważniejsze znaczenie. Amerykański politolog Samuel P. Huntington dowodzi, że źródłami konfliktów międzynarodowych stają się już nie ideologie czy gospodarka, ale różnice kulturowe, wywodzące się w znacznej mierze z podziałów religijnych i przesądzające o tożsamości narodów. Autor wyjaśnia ewolucję polityki światowej i próbuje odpowiedzieć na pytanie, co dalej z cywilizacją Zachodu.
Artysta – Wojciech Mann (Znak)
Nie oceniałem jego obrazków, były taką samą częścią mojej codzienności jak meble w mieszkaniu, firanki w oknach czy kolor ścian. Jednak słuchając mimochodem tego, co ojciec mówił o różnych wydarzeniach czy faktach artystycznych, zacząłem orientować się, jak ważne jest rozróżnianie tego, co brzydkie, a co ładne. Nie potrafię powiedzieć, czy wieloletnie obcowanie ze sztuką, którą tworzył, ukształtowało mój gust, ale z całą pewnością pozwoliło mi docenić to, co robił. Jakby na przekór oficjalnie dominującej szarzyźnie i braku fantazji tamtych lat, jego obrazy uderzały feerią kolorów i śmiałością ich zestawiania. Mam to szczęście, że mimo dość lekceważącego podejścia Kazimierza Manna do archiwizacji swoich prac, udało mi się część z nich uratować i wszystko, co wisi u nas na ścianach, to właśnie jego dzieła.
Miłość zimową porą – Carrie Elks (Wydawnictwo Kobiece)
Chociaż na zewnątrz pada śnieg, to w zacisznej górskiej chatce atmosfera robi się bardzo gorąca.
Kitty Shakespeare ma nadzieję, że odniesie sukces w branży filmowej w Los Angeles. Zamiast wymarzonego stażu dostaje na czas świąt posadę niani u producenta filmowego. Całe szczęście, że dziewczyna uwielbia mróz i dzieci, kiedy wyrusza w podróż do zasypanej śniegiem Wirginii.
Dziewczyna nie przewidziała, że na miejscu znajdzie się w centrum rodzinnej intrygi nowego szefa, a jego młodszy brat Adam okaże się bardzo pociągający. Niepokorny drań nie ułatwia życia Kitty i dogryza jej na każdym kroku. Poza tym ukrywa się w górskiej chacie, dzięki czemu unika brata, który zniszczył mu życie.
Chociaż Adam wpada Kitty w oko, to jego sposób bycia sprawia, że dziewczyna wolałaby, aby spędził w swojej chacie całe święta. Z każdym dniem serce Adama zaczyna bić mocniej w obecności dziewczyny.
Kiedy zbliżają się święta, Kitty i Adam uświadamiają sobie, że prawdziwa miłość wcale nie musi być tak prosta jak w filmach.
Diablero – F.G. Haghenbeck (Rebis)
Powieść, na podstawie której powstał serial Netflixa.
Demony, duchy, strzygi, diabły i upiory, wynocha, jazda, won, precz!!! Elvis Infante nadchodzi! Diaboliczne połączenie thrillera i horroru z akcją toczącą się w niebywałym tempie. A wszystko to podszyte przewrotnym czarnym humorem!
Po dramatycznej śmierci brata były więzień Elvis Infante, weteran wojny w Afganistanie, błąka się po podejrzanych dzielnicach Los Angeles, pracując jako diablero: łowca demonów, upadłych aniołów i innych nadprzyrodzonych istot, którymi handluje się na czarnym rynku i organizuje z ich udziałem nielegalne walki. Jest doskonale świadomy, że prędzej czy później nadarzy mu się sprawa taka jak ta: mocno skomplikowana, z udziałem księdza o uwodzicielskim talencie, bezlitosnej zabójczyni, która wygląda jak gotycka lolitka, oraz potężnej międzynarodowej organizacji związanej z owym nielegalnym handlem.
Moja Europa – Andrzej Stasiuk, Jurij Andruchowycz (Czarne)
Esej „Środkowowschodnie rewizje” Jurija Andruchowycza przełożyła Lidia Stefanowska.
Czym jest dzisiaj Europa Środkowa? Czy istnieje czy też jest tylko mitem? O swojej Europie opowiadają dwaj autorzy: ukraiński i polski.
Książka ukazała się w Niemczech, w Chorwacji, we Francji, na Ukrainie i Węgrzech, w Rumunii i Hiszpanii.
Andruchowycz i Stasiuk są u siebie — w swojej Galicji, w Stanisławowie i Wołowcu, w swojej Mitteleuropie. I, jak przystało na mężczyzn czterdziestoletnich, już nie pięknych, choć może jeszcze nie do końca szpetnych, znajdują tu piękno: nieefektowne, trudne, dojrzałe. Prawdziwe.
Bądź dzielny, pingwinku – Giles D’ambra (Amber)
Najnowsza książka autorów kultowego bestsellera Żyrafy nie umieją tańczyć, który nie schodzi z pierwszych miejsc list bestsellerów od 20 lat w ponad 30 krajach.
Pięknie rymowana i ilustrowana historia pingwinka, który chciałby bawić się ze swoimi przyjaciółmi pływającymi w morzu, ale boi się wody. Dzięki słowom zachęty mamy przełamuje swój lęk.
Wzruszająca i cudownie pozytywna opowieść, która pomoże dzieciom wykształcić poczucie własnej wartości i pewności siebie.
Iść, jak prowadzi busola – Jerzy Łukaszewski (Wydawnictwo Literackie)
Wspomnienia Jerzego Łukaszewskiego, wybitnego prawnika i dyplomaty, wieloletniego rektora Kolegium Europy w Brugii i ambasadora RP we Francji w latach 1991–1996. Zapis niezwykłej drogi życiowej prowadzącej z Kresów przez Sosnowiec, Poznań, Lublin, Cambridge (Massachusetts) i Genewę do Brugii i Paryża.
O najważniejszych wydarzeniach zadecydował rok 1959. Jerzy Łukaszewski po zakończeniu studiów w USA został zatrudniony w biurze Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie. Rząd PRL zaprotestował przeciw tej nominacji i zażądał usunięcia go z Organizacji. Łukaszewski postanowił więc pozostać na emigracji i podjął pracę w Kolegium Europy w Brugii, któremu jako profesor nauk politycznych i rektor poświęcił trzydzieści lat życia. Opowieść o latach kształcenia kadr urzędników, polityków i dyplomatów europejskich, latach zmagań o przetrwanie i rozwój uczelni, pokazują siłę, energię i niezłomność w realizacji celów.
Wspomnienia tych lat, z perspektywy Polaka mieszkającego na zachodzie Europy, wiernego całe życie tradycjom rodzinnym i patriotycznym, stanowią bezcenne świadectwo osobiste i historyczne.
„Kiedy przebiegam myślą minione lata, to wydaje mi się, że miałem szczęście. Przeżyłem wojnę i doczekałem się końca komuny. Byłem świadkiem tego cudu, jakim było zjednoczenie narodów Europy. Jak każde dzieło ludzkie integracja przeżywa kryzysy i porażki. Gorąco pragnę, aby mogła trwać i postępować. Dla dobra narodów, rodzin i jednostek”.
Polskie piękno – Karolina Żebrowska (Znak)
Moda to lustro kobiecej historii. Ty też możesz się w nim przejrzeć.
Odważne pomysły, śmiałe kreacje i przełamywanie tabu przez miliony kobiet. Ostatnie sto lat to prawdziwa modowa rewolucja. Nigdy wcześniej damski strój nie zmieniał się tak szybko. I tak efektownie.
Dla słynących z urody Polek XX wiek był czasem walki: o wolną ojczyznę i o własne prawa. Wydawałoby się, że nie było wtedy czasu na zajmowanie się modą. Ale to właśnie ona dodawała im odwagi i pozwalała poczuć się pięknie. Wyczucie stylu i wyobraźnia stały się ich wizytówką.
Dziś mamy coś, czego naszym prababkom często brakowało. Ogromny wybór. To właśnie on czyni współczesną modę tak fascynującą. Obecne trendy to niewiarygodny miks tysięcy elementów kobiecej garderoby wielu epok.
To, co masz na sobie też ma swoją historię. Odkryj ją.
Armia graczy – Reedy Trent (Feerie)
Dwunastoletni Rogan Webber jest mistrzem w Laser-Kobrze, swojej ulubionej grze wideo. Kiedy światowej sławy twórca gier zaprasza go, by wraz z pięciorgiem najlepszych pro graczy w kraju wziął udział w ekskluzywnym turnieju, jest megaszczęśliwy. Cała piątka ma zamieszkać w luksusowych apartamentach i testować najnowocześniejszy sprzęt do gier wirtualnych – marzenie każdego gracza… i największe możliwe wyróżnienie!
Teraz jako potężne roboty bojowe biorą udział w cyfrowej bitwie, jednak ich misje stają się coraz trudniejsze. Część graczy rezygnuje, a pozostali zaczynają podejrzewać, że gra nie jest tym, czym wydawała się na początku…
Dlaczego żołnierze i roboty, z którymi walczą w Laser-Kobrze, zachowują się tak dziwnie? Co kryje się za nietypowymi błędami? I dlaczego gra wydaje się być taka… prawdziwa?
Rogan i jego rywale muszą współpracować, aby odkryć prawdę i zrobić to, co trzeba… bo świat, w którym gry wideo atakują rzeczywistość, już dawno przestał być bezpieczny.
Czy rozwiążesz moje problemy? Zbiór najlepszych łamigłówek, jakie kiedykolwiek powstały – Bellos Alex (Zysk)
Czy jesteś tak bystry, jak singapurscy dziesięciolatkowie? Czy potrafisz pokonać Sherlocka Holmesa? Jeśli myślisz, że odpowiedź brzmi tak – rzucam ci wyzwanie moimi zadaniami.
Oto wybór 125. najlepszych w świecie łamigłówek i zagadek logicznych, które powstały w ciągu dwóch tysięcy lat w różnych miejscach świata, począwszy od starożytnych Chin, przez średniowieczną Europę, wiktoriańską Anglię, po współczesną Europę, z historiami szpiegowskimi, przełomami w matematyce i łamigłówkami po drodze.
Wypróbuj swoje siły w rozwiązywaniu łamigłówek logicznych i zagadek pokrewieństwa, w pangramach i zadaniach dotyczących przedostawania się na drugi brzeg rzeki. Wiele spośród rozwiązań wymaga sprytu, przebiegłości, w innych niezbędna jest kreatywność, jeszcze w innych prosta, logiczna dedukcja. Niektóre z nich potrafi rozwiązać 2 procent populacji. Ale wszystkie gwarantują intelektualne ćwiczenia.
“Możesz być pewien, że rozwiązując w radosnej gehennie i rozkosznej udręce każdą z jego 125 łamigłówek sam będziesz się kopał.”
Simon Singh, “Observer”
“Wspaniała zabawa. Nie potrafisz pokonać dobrej łamigłówki – ależ wiele z nich mnie pokonało. Kompilacja kolekcjonerskiej wiedzy i entuzjazmu fanów.”
Charlie Higson
Zamek Beauchamp Hall – Danielle Steel (Między słowami)
Winona czuje, że dusi się we własnym życiu. Praca bez perspektyw i związek z mężczyzną, którego nie kocha, nie dają jej szczęścia. Kiedy prześladują ją cienie niespełnionych marzeń, kobieta ucieka do magicznego świata ukochanego serialu – “Beauchamp Hall”.
Ale czasem nasze życie musi przewrócić się do góry nogami, by nastąpił nowy początek. Kiedy Winona traci pracę, a partnera przyłapuje na zdradzie, postanawia rzucić wszystko. Choć jej serce jest pełne obaw, wie, że nie ma już nic do stracenia. Rusza w podróż do magicznego miasteczka w zachodniej Anglii, by na własne oczy zobaczyć serialowy zamek Beauchamp Hall.
Co czeka ją w tym magicznym miejscu? Czy marzenia, po które nareszcie sięgnęła, naprawdę się spełnią?
Górecki. Geniusz i upór – Maria Wilczek-Krupa (Znak)
Pierwsza biografia jednego z największych kompozytorów epoki.
Sam siebie określał trzema słowami: choleryk, choleryk, choleryk! Mówił, że w życiu ogląda się wstecz jedynie w garażu, a żałuje tylko jednego: „że nie temperował jęzora”.
Miał być kolejarzem albo górnikiem, ewentualnie księdzem. Został kompozytorem. Przebył jedną z najtrudniejszych dróg do sławy w artystycznym świecie. Wczesna strata matki, wojna, chłodny i wymagający dom, dzieciństwo naznaczone chorobami. Parł do celu z determinacją i uporem na przekór wszystkim.
Trzecią “Symfonią pieśni żałosnych” op. 36 podbił cały świat. Wielki utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę. Światowej sławy reżyserzy nie zdołali namówić go do pisania muzyki filmowej. Odmówił nawet skomponowania ścieżki dźwiękowej do “Pasji”.
Biografia Henryka Mikołaja Góreckiego jest opowieścią o życiu pod prąd. O uporze, walce o niezależność i niepoddawaniu się presji. Autorka rysuje złożony portret człowieka, którego dominującą cechą była szczerość. Taka jest też jej opowieść – prawdziwa i odarta z blichtru, odsłaniająca dobro i jednocześnie nie ukrywająca zła.
O psie który wrócił do domu – Bruce W. Cameron (Kobiece)
Każdy pies pragnie być blisko swojego człowieka.
Piękna i wzruszająca opowieść o odważnym psie, który wyrusza w niezwykłą podróż, aby wrócić do swojego najlepszego przyjaciela.
Bella jest uroczym i mądrym szczeniakiem, który mieszka w starej kamienicy ze swoją psią rodziną i stadkiem małych kociaków. Niestety ludzie chcą wyburzyć budynek, przez co Bella traci mamę, rodzeństwo i bezpieczny dom. Na szczęście pojawia się Lucas, który przygarnia ją do swojego mieszkania.
Od pierwszej chwili Bella czuje, że trafiła na swojego człowieka. Lucas jest oczarowany psiakiem, który daje mu tyle radości. Niestety w jego mieszkaniu nie wolno trzymać zwierząt, a na dodatek w Denver hodowanie pitbulli jest zabronione. Mimo wielkiej rozpaczy Lucasa Bella musi zostać odesłana poza granice stanu.
Jednak pies nie zamierza bezczynnie czekać i bierze sprawy we własne łapy. Od teraz ma tylko jedną misję. Musi odnaleźć drogę do swojego człowieka. Musi wrócić do domu.
Hilda i Kamienny Las ‑Luke Pearson (Centrala)
W Trolberg kryją się pewne mroczne tajemnice… ale nasza niebieskowłosa poszukiwaczka przygód niedługo je odkryje!
Hilda zaczyna migać się od obowiązków. Zamiast spędzać czas w domu, całe dnie wypełnia sobie poszukiwaniem przygód, przysparzając tym zmartwień matce. Kiedy ta usiłuje powstrzymać ją przed wymknięciem się do krainy domowych duszków, obie trafiają do tajemniczego, mrocznego lasu – krainy trolli! Czy zdążą się pogodzić, zanim będzie za późno, żeby się uratować i wrócić do domu? I czy trolle rzeczywiście są tak groźne, jak się wydają?
Świat Hildy jest cudowny i ekscytujący, choć dość niebezpieczny… Nasze dzieci z chęcią się w niego zagłębią – New York Times
Ekscentryczny styl Pearsona – w pół drogi między Lucky Lukiem a Miyazakim – roztacza magiczny urok jak nie z tego świata – Observer
Z Polski Ludowej do Wolnej Europy – Marek Walicki (Bellona)
Młodziutki harcerz z Szarych Szeregów, uciekinier z komunistycznej Polski i emigrant, wieloletni radiowiec przekazujący informacje z wolnego świata do zniewolonego kraju, ale nade wszystko polski patriota – Marek Walicki swoim bogatym życiorysem mógłby obdzielić kilku ludzi. Urodził się w 1931 roku. W czasie II wojny światowej jako dwunastolatek wstąpił do tajnego harcerstwa. Po wojnie, nie chcąc żyć w komunizmie, wraz z kolegą przedarł się przez żelazną kurtynę do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech Zachodnich. W 1952 roku został przyjęty do Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. W 1955 roku rozpoczął amerykański etap życia na emigracji. Przez 16 lat był redaktorem nowojorskiego oddziału RWE. Potem przeszedł do Polskiej Sekcji Głosu Ameryki w Waszyngtonie, w której doszedł do funkcji dyrektora. Mimo prawie siedmiu dekad przeżytych poza ojczyzną nosi ją w sercu. Moją „partią” była zawsze i jest Polska – o jej wolność i niepodległość walczyłem w miarę moich sił i zdolności– pisze w ostatnim rozdziale.
Wspomnienia Marka Walickiego składają się z dwóch części. W pierwszej opisuje swoje przeżycia od dzieciństwa przez okupację, lata instalowania komunizmu w Polsce, ucieczkę i kolejne etapy życia na Zachodzie. Część druga to opowieści o przyjaciołach, wybitnych Polakach: Janie Nowaku-Jeziorańskim, Zofii Korbońskiej, Zdzisławie Najderze, Zbigniewie Herbercie, Juliuszu Poniatowskim i Hilarym Krzysztofiaku. Dodatkowym walorem publikacji są załączone listy i fotografie dokumentujące opisywane wydarzenia.
Alita: Battle Angel. Miasto złomu – Pat Cadigan (Insignis)
Oficjalny prequel powieściowy filmu science fiction Alita: Battle Angel na podstawie mangi Yukito Kishiro Battle Angel Alit.
Dawno temu odbyła się Wielka Wojna. Jej przyczyny zamazał czas. Na zdewastowanej powierzchni Ziemi stoi metropolia karmiąca się odpadami, które wyrzucają mieszkańcy unoszącego się nad nią podniebnego miasta. Witaj w Mieście Złomu.
Ido, samotny lekarz specjalizujący się w naprawie cyborgów, robi, co może, by pomóc mieszkańcom Miasta. Większość z nich nie wie, że Ido prowadzi podwójne życie, ma drugą tożsamość zrodzoną z odłamków złamanego serca. Hugo, nastolatek utrzymujący się z działalności przestępczej, odkrywa idealny cel kradzieży: przedmiot, który wydobędzie na światło dzienne tajemnice z jego przeszłości. Z kolei Vector, najbogatszy przedsiębiorca w mieście, planuje zdobyć technologię, która nieodwołalnie wpłynie na przyszłość Miasta Złomu.
Najfajniejsze gadżety na prezent dla książkoholika – Molom.pl