Założyciel Microsoftu, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, dał się poznać jako prawdziwy mol książkowy. Bill Gates niejednokrotnie na swoim blogu tworzył zestawienia polecanych przez siebie tytułów. W zeszłym tygodniu zaproponował pięć książek, które warto byłoby przeczytać w wakacje. Choć okres ten chcielibyśmy raczej kojarzyć z lekką lekturą, Bill Gates w swoim zestawieniu umieścił książki, które dotykają treści ważnych, zmuszają do myślenia. Zaznaczył jednak, że każdą z nich czyta się diablo przyjemnie.
Kiedy zebrałem w całość listę pięciu książek, które mogłyby wam umilić lato, zorientowałem się, że większość z nich mierzy się z pytaniami wielkiej wagi. Co wyróżnia geniusza? Dlaczego złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom? Skąd pochodzi ludzkość i dokąd zmierzamy? Mimo ciężkiego tematu, każda z nich to świetna zabawa, a dodatkowo większość jest raczej krótka, napisał na blogu.
Przyjrzyjmy się więc pięciu książkom, które według Billa Gatesa powinniśmy przeczytać jeszcze w te wakacje. Haczyk jest taki, że żadna z nich nie została wydana w Polsce. Ale hej, każda okazja jest dobra, żeby poćwiczyć język obcy.
Leonardo da Vinci, Walter Isaacson
Walter Isaacson, dyrektor generalny Aspen Institute, były szef CNN i redaktor naczelny magazynu „Time”, znany może być polskiemu czytelnikowi za sprawą bardzo dobrych biografii Steve’a Jobsa i Alberta Einsteina. W zeszłym roku wydana została książka Leonardo da Vinci, która, jak się łatwo można domyślić, przybliża życie ikony renesansu. Pracę oparł na treściach zawartych w zapiskach artysty oraz na najnowszych odkryciach dotyczących jego postaci.
Isaacson wykonał najlepszą pracę, jaką widziałem, łącząc różne aspekty życia Leonarda i wyjaśniając, co czyni go tak wyjątkowym.
Everything Happens for a Reason and Other Lies I’ve Loved, Kate Bowler
Książka Kate Bowler zgłębia temat akceptacji losu, szukania szczęścia w nieszczęściu, niepoddawania się chandrze. Kiedy u autorki zdiagnozowano nowotwór w zaawansowanym stadium, poczuła, że jej życie totalnie się rozpada. Jest to naturalne odczucie, z którym jednak coś trzeba zrobić. Kate Bowler postanowiła napisać o swoich doświadczeniach dotyczących męki i radości życia pozbawionego jakiejkolwiek pewności.
Poruszające, zaskakująco zabawne wspomnienia o wierze i mierzeniu się z śmiertelnością.
Lincoln in the Bardo, George Saunders
Powieść skupia się na pogrążonym w żalu po stracie syna prezydencie Stanów Zjednoczonych, Abrahamie Lincolnie. Akcja rozgrywa się w ciągu jednej nocy w miejscu prezentującym stan pośredni między śmiercią a kolejnym odrodzeniem – tybetańskim bardo. To pierwsza pełnowymiarowa powieść George’a Saundersa, cieszącego się popularnością Amerykańskiego twórcy opowiadań, reportaży i esejów. Jego powieściowy debiut spotkał się z bardzo entuzjastycznymi recenzjami, co bardzo ładnie kwituje Nagroda Bookera za rok 2017.
To jedna z tych fascynujących, niejednoznacznych książek, o których chcesz rozmawiać z przyjacielem, po jej skończeniu.
Origin Story: A Big History of Everything, David Christian
David Christian w swojej książce pokazuje, w jaki sposób powinniśmy patrzeć na historię w ogóle oraz na nas i nasze miejsce na świecie. U niego na dalszy plan schodzą konkretne daty będące tylko detalami, a radzi skupiać się na procesach dużych, kształtujących całą historię. Przyjrzyjmy się początkowi wszechrzeczy, pierwszym nieśmiałym podrygom życia, pojawieniu się ludzi i temu, co może przynieść przyszłość.
Dzięki tej książce spojrzysz na miejsce ludzkości we wszechświecie z większym uznaniem.
Factfulness, Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Ronnlund
Książka opiera się na potwierdzonej tezie, że ludzie pytani o ogólnoświatowe trendy zazwyczaj odpowiadają błędnie. Powodem tego stanu rzeczy jest to, że tak naprawdę nie wiemy, że czegoś nie wiemy. Nasze odpowiedzi wynikają z nieświadomych przeczuć, które są przekłamywane przez niewłaściwy ogląd świata. Autorzy udowadniają, że rzeczywistość w jakiej żyjemy nie jest wcale tak zła, jak nam się wydaje, a kluczem do sukcesu jest właśnie uświadomienie sobie tego. Musimy skupić się na faktach, żeby właściwie rozpoznać, co tak naprawdę nam, jako gatunkowi, zagraża.
Hans, znakomity wykładowca zajmujący się tematyką światowego zdrowia, który zmarł w zeszłym roku, przybliża przełomowy sposób na zrozumienie podstawowych prawd o świecie – jak życie staje się coraz lepsze i gdzie świat wciąż wymaga usprawnień.
Przy okazji wpisu na blogu Bill Gates zamieścił krótki film, w którym wypowiada się o rzeczonych książkach. Szczególnie polecamy go jednak entuzjastom psiaków. Te bowiem grają w materiale pierwsze skrzypce. Musicie to zobaczyć sami:
źródło: gatesnotes.com
Przygotował Oskar Grzelak