Książki są cenne, wielu powiedziałoby nawet, że bezcenne. Pod tym względem działają zupełnie jak wino – im starsze, tym więcej warte. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z białym krukiem, pierwszym wydaniem podpisanym ręką nieżyjącego już autora. Kilkadziesiąt złotych wydanych w księgarni na nowość to fraszka przy kwotach, jakimi obraca się w domach aukcyjnych, gdzie sprzedawane są najrzadsze okazy literackie. Tam trzeba mieć iście gruby portfel, taki, co pomieści miliony dolarów. Poniżej przedstawiamy dziesięć najdrożej sprzedanych książek na świecie.
Co ciekawe najmłodsza z zaprezentowanych książek wydana została w 1838 roku, najstarsza zaś pochodzi z VII wieku. Praktycznie wszystkie są cenione przez wzgląd na ich niebagatelną historyczną wartość.
10. Pierwsze Folio, czyli Komedie, kroniki i tragedie pana Williama Szekspira
Księga zawiera trzydzieści sześć sztuk Shakespeare’a, w tym dwadzieścia, które do dziś zachowały się tylko w tym zbiorze. Pierwsze Folio zostało wydane w 1623 roku, siedem lat po śmierci artysty. Za skompletowanie dzieł odpowiadają przyjaciele dramatopisarza John Heminges i Henry Condell, drukiem zajęli się natomiast William Jaggard i Edward Blount. Uważa się, że wyprodukowano w sumie około tysiąca egzemplarzy, z których przetrwało nieco ponad dwieście. Najdroższy egzemplarz sprzedano w 2001 roku za 6,1 miliona dolarów.
9. Opowieści kanterberyjskie Geoffreya Chaucera
Zbiór opowiadań z XIV wieku napisanych w języku średnioangielskim, opowiadających perypetie grupy pielgrzymów zmierzających z Londynu do Canterbury, gdzie ich celem jest kapliczka świętego Tomasza Becketa umiejscowiona przy tamtejszej katedrze. Księga zawiera dwadzieścia cztery teksty, choć zamierzeniem autora było napisanie około stu dwudziestu opowiadań. Nigdy jednak nie udało mu się ukończyć dzieła. Opowieści kanterberyjskie to cenna skarbnica wiedzy dla językoznawców i historyków specjalizujących się w postawach społecznych XIV-wiecznej Anglii. W 1998 roku sprzedany został egzemplarz książki za kwotę 7,5 miliona dolarów.
8. Ptaki Ameryki Johna Jamesa Audubona
Książka była wydawana w czterotomowej serii w latach 1827–1838. XIX-wiecznych czytelników zachwycała świeżością myśli w niej zawartych i lekkim piórem autora – przyrodnika i malarza. Tytuł zdradza, że praca w całości była poświęcona szeregowi gatunków ptaków występujących na terenie Stanów Zjednoczonych. Wśród nich można wymienić między innymi: papugę karolińską, gołębia wędrownego, kaczkę labradorską, alkę olbrzymią, kulika eskimoskiego czy preriokura dwuczubego. Publikacja imponowała również wielkością wydania – strony liczyły około 99×66 centymetrów, a uwagę zwracały dodatkowo barwne, jakby żywe rysunki zwierząt. Jedna ze stu dziewiętnastu istniejących kopii Ptaków Ameryki sprzedana została w 2010 roku za 11,5 miliona dolarów.
7. Ewangeliarz Henryka Lwa
Mieszczący na dwustu sześćdziesięciu sześciu stronach tekst czterech Ewangelii oraz pięćdziesiąt całostronicowych ilustracji manuskrypt został zamówiony przez Henryka Lwa, księcia Saksonii i Bawarii, około 1173 roku. Dzieło miało być ukoronowaniem ołtarza Panny Marii w ufundowanej przez arystokratę kolegiacie Św. Błażeja w Brunszwiku. Wolumin ceni się przez wzgląd na doskonale zachowane przykłady XII-wiecznego romańskiego malarstwa książkowego. Istnieje tylko jeden egzemplarz księgi. Aktualnie znajduje się w Bibliotece księcia Augusta w Wolfenbüttel. W 1983 roku zapłacono za niego 11,7 miliona dolarów.
6. Modlitewnik Rothschildów
Ten iluminowany manuskrypt powstał dzięki połączonym wysiłkom kilku flamandzkich artystów na początku XVI wieku. Najwcześniejsza historia modlitewnika nie jest znana. Nie wiadomo, kto był jego pierwszym właścicielem. Trafił natomiast jeszcze w XVI wieku pod skrzydła niemieckiej dynastii Wittelsbachów, następnie znajdował się w bibliotece Palatynatu Reńskiego w Heidelbergu, której kolekcję opuścił przed 1623 rokiem by zniknąć z oczu historyków na kilkaset lat. Jego losy znane są najlepiej od drugiej połowy XIX wieku, kiedy znalazł się w posiadaniu wiedeńskiej rodziny Rothschildów. Po drugiej wojnie światowej familia musiała jednak oddać większość zgromadzonych dóbr, w tym i słynny modlitewnik, austriackim muzeom. Ostatecznie wrócił do nich w 1999 roku – odkupili go za 13,4 miliona dolarów na aukcji w Londynie.
5. Księga Psalmów z Zatoki
Koloniści zasiedlający okolice Zatoki Massachusetts nie byli zadowoleni z dostępnych tłumaczeń psałterza. Dlatego też postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Tak oto w 1640 roku powstała pierwsza wydrukowana w Ameryce Północnej książka – Księga Psalmów nazwana Bay Psalm Book. Pierwszy nakład wyniósł 1700 egzemplarzy, z czego do dziś zachowało się tylko jedenaście. W 2013 roku jeden z nich został kupiony przez amerykańskiego biznesmena Davida Rubensteina za 14,2 miliona dolarów.
4. Ewangeliarz św. Kutberta
Liczący sobie sto trzydzieści stron tomik uznawany jest za najstarszą europejską książkę zachowaną w oryginalnej oprawie, a jednocześnie najmniejszy istniejący anglosaksoński manuskrypt. Ewangeliarz powstał gdzieś na przełomie VII i VIII wieku, najprawdopodobniej w opactwie Monkwearmouth-Jarrow w Northumbrii. Zawiera łaciński tekst Ewangelii Jana. Aktualnie znajduje się w zbiorach Biblioteki Brytyjskiej. W 2012 roku został przez jej włodarzy odkupiony od Towarzystwa Jezusowego za 14,3 miliona dolarów.
3. Wielka Karta Swobód króla Jana bez Ziemi
Akt powstał w 1215 roku w ramach porozumienia między królem Janem a arystokracją. Tak naprawdę możnowładztwo wzburzone uciskiem podatkowym wymogło na władcy sporządzenie dokumentu, który ograniczał monarszą rolę w zarządzaniu skarbem państwa, a jednocześnie określał przywileje szlachty, duchowieństwa i pozostałych niższych klas. Za jedyny istniejący egzemplarz David Rubenstein zapłacił 21,3 miliona dolarów.
2. Kodeks Leicester Leonarda da Vinci
Powstał na początku XVI wieku, a jego autorem jest Leonardo da Vinci. Kodeks to siedemdziesiąt dwie strony notatek i rysunków renesansowego artysty, filozofa i odkrywcy. Jego treść jest raczej luźno ze sobą związana – całość przybrała formę szeregu przemyśleń i pomysłów dotyczących przeróżnych tematów. Można na przykład przeczytać proponowane przez da Vinci wytłumaczenie występowania morskich skamieniałości w górach, poznać jego odpowiedź na pytanie, jak działa mechanizm świecenia Księżyca czy zagłębić się w dywagacjach na temat konstrukcji mostów, obserwacji prądów rzecznych i wiążącej się z nimi erozji. Kodeks został zakupiony w 1994 roku przez Billa Gatesa za 30,8 miliona dolarów.
1. Księga Mormona
To jedna z najważniejszych świętych ksiąg kilku mormońskich odłamów. Przez wiernych jest stawiana na równi zaraz obok Biblii. Powstała w 1830 roku i jest tłumaczeniem starożytnych egipskich tabliczek odnalezionych przez Josepha Smitha, założyciela i przywódcy Świętych w Dniach Ostatnich. W 2017 roku padł rekord, jeśli chodzi o najwyższą cenę książki. Księga Mormona wróciła wtedy na łono kościoła za 35 milionów dolarów. Więcej o sprawie i samej publikacji pisaliśmy TUTAJ.
Przygotował Oskar Grzelak