Najbardziej znane, a mówi się również, że najlepsze dzieło Mary Shelley zostało po raz pierwszy wydane w 1818 roku. Słynny Frankenstein zyskał ogólnoświatową sławę, a dziś uznawany jest za pierwszą powieść science fiction. Aktualnie dostępne w sprzedaży egzemplarze bazują na wersji z 1831 roku, która zawierała trochę poprawek w stosunku do pierwszego wydania. Z okazji obchodów dwusetnej rocznicy ukazania się drukiem Frankensteina wydawnictwo SP Books wypuści limitowaną edycję przedruku notesów z pierwszą wersją powieści – odręcznie napisaną przez autorkę z ponanoszonymi poprawkami jej męża.
Mary Shelley prace nad Frankensteinem rozpoczęła latem 1816 roku nad Jeziorem Genewskim, gdzie spędzała wakacje z mężem i kilkorgiem przyjaciół, wśród których był między innymi słynny lord Byron. To właśnie on zaproponował, że w ramach walki z nudą i niepogodą każdy powinien wymyślić opowieść o duchach i podzielić się nią z innymi. W takich okolicznościach narodził się pierwszy szkic Frankensteina, nad którym Shelley pracowała po powrocie do Londynu do wiosny następnego roku. Ostatecznie powieść ukazała się drukiem 1 stycznia 1818 roku.
Pierwsza wersja książki powstała w dwóch notatnikach, które aktualnie są przechowywane w Bibliotece Bodlejańskiej w Oksfordzie. Jessica Nelson z wydawnictwa SP Books dotarła do manuskryptów, dokładnie je przeskanowała i jeszcze w tym miesiącu wyda w nakładzie tysiąca egzemplarzy.
Czytanie manuskryptu Mary Shelley można traktować jako niezwykłą przygodę o wymiarze edukacyjnym. Widać jak na dłoni, w jaki sposób dzięki pomocy i dopingowi męża postaci autorki nabierały charakteru, a stworzony przez Victora Frankensteina potwór stawał się coraz bardziej ludzki.
Percy wyraźnie zachęcał Mary do szukania odpowiedniego słowa, unikania powtórzeń, odnalezienia silniejszego opisu potwora czy którejś z postaci. Mam wrażenie, że naprawdę naciskał na nią by sięgała głębiej i głębiej w to, co mogła osiągnąć, powiedziała Jessica Nelson.
Książka trafi do sprzedaży 15 marca. Nie jest to pierwsza taka akcja wydawnictwa SP Books. Dotychczas ukazały się przedruki manuskryptów Jane Eyre czy Wielkiego Gatsby’ego. Zapraszamy na stronę: https://www.spbooks.com/en/
Autor Oskar Grzelak