Ciekawostki

Najstarsza księgarnia świata

Po raz pierwszy została otwarta w 1732 roku. Funkcjonuje nieprzerwanie od dwustu osiemdziesięciu pięciu lat. Kilka razy zmieniała właścicieli, kryła się w sumie pod jedenastoma nazwami. Dziś lizbończycy znają ją jako Livraria Bertrand. Przybytek w 2010 roku trafił do księgi rekordów Guinnessa jako najstarsza działająca księgarnia świata.

Otworzył ją Peter Faure. Z początku była jedynie małym sklepikiem. Szybko stała się jednak ulubionym miejscem spotkań portugalskich pisarzy i intelektualistów. I tak jest aż po dziś dzień. Wśród znamienitych osobistości odwiedzających księgarnię w poszukiwaniu podobnych sobie umysłów znajdują się: Alexandre Herculano – dziewiętnastowieczny historyk i powieściopisarz, któremu przypisuje się wprowadzenie romantyzmu w Portugalii, Oliveira Martins – jedna z kluczowych figur współczesnej historii, Aquilino Ribeiro – pisarz, członek Lizbońskiej Akademii Nauk, inicjator nurtu regionalizmu, Eça de Queirós – uznawany za najlepszego literata realizmu czy Antero de Quental – poeta, którego prace stały się kamieniem milowym portugalskiego języka.

W 2010 roku Livraria Bertrand stała się częścią grupy Porto Editora mającej w tym momencie pięćdziesiąt dwie księgarnie w całym kraju. Nadal jednak pozostaje najważniejszym literackim punktem na mapie Lizbony. Zupełnie, jak to sobie wymarzył Peter Faure, kiedy otwierał swój biznes niemal trzy wielki temu.

Autor: Oskar Grzelak

Zdjęcie w tekście autorstwa: https://www.flickr.com/people/28686305@N07

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy