Ciekawostki

Księgarnia sięga po clickbaity, aby promować klasykę literatury

Internet to miecz o podwójnym zasięgu, możemy uzyskać dostęp do wszelakiej wiedzy, ale też zamienia nasz mózg w papkę zachwycającą się coraz to nowymi filmikami z uroczymi kotkami.
Wiadomo jak bardzo nieograniczony dostęp do zasobów internetu wpływa na naszą produktywność. A wpływa źle, bo zamiast sięgać do książek spędzamy czas na bezmyślnym wertowaniu zasobów sieci.

Na ciekawy sposób zainteresowania ludzi czytaniem wpadł zespół księgarni The Wild Detectives z Texasu. Mianowicie przez użycie krzykliwych tytułów czy lidów (pierwszy akapit artykułu, często pogrubiony, mający przyciągnąć uwagę) zmusza ludzi do klikania w linki prowadzące do darmowych kanonów literatury. Dla przykładu, lead „kiedy można oczerniać samotne matki” prowadzi do pełnej wersji Szkarłatnej litery Nathaniela Hawthorna.

Oto przykłady co ciekawszych leadów:

Nigdy nie zgadniesz co stało się tej nastolatce z Kansas, kiedy tornado zniszczyło jego dom - link prowadzi do „Czarnoksiężnika z krainy Oz” Franka Bauma.


Nowy syntetyczny narkotyk zamienia londyńczyków w niebezpiecznych maniaków - prowadzi do „Doktora Jekylla i pana Hyde’a” Roberta Louisa Stevensona.


Turysta miał najdziwniejszą podróż życia kiedy plemię zamieszkujące wyspę zaatakowało go odchodami - prowadzi do Podróży Guliwera Jonathana Swifta.


Brytyjczyk umiera po tym, jak jego selfie spowodowało zamęt - prowadzi do „Portretu Doriana Greya” Oskara Wilde’a.


Mężczyzna z Rumuni odkrywa szokujący fakt, że czosnek powoduje koszmary - prowadzi do „Drakuli” Brama Stokera.


Niemiecki doktor jest pierwszym człowiekiem, który dokonał transplantacji organów - prowadzi do „Frankensteina” Mary Shelley.


Zaprzyjaźnił się z niedźwiedziem, kiedy był dzieckiem, po latach spotkali się ponownie - prowadzi do „Księgi dżungli” Rudyarda Kiplinga.


Trump wydaje się święty w porównaniu do tego włoskiego polityka - prowadzi do „Księcia” Nicoli Machiavellego.

źródlo: medium.com/mymodernmet.com

Reklama

Może też zainteresują cię te tematy