Tradycyjnie już listopad jest czasem, w którym można bezpłatnie zapoznać się z różnorodnymi książkami w postaci ebooków i audiobooków w ramach akcji Czytaj PL. W ofercie w tym roku m.in. „Mgła”, „Łowcy skór”, „Reguły na czas chaosu” oraz „Paderborn”.
Czytaj PL to akcja, która obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia. Dzięki niej listopad staje się okazją do bicia czytelniczych rekordów – w zeszłym roku wzięło w niej udział ponad 60 tysięcy osób, które wypożyczyły łącznie prawie 170 tysięcy książek.
– Nigdy dotąd Polacy nie czytali tak dużo i tak chętnie! – cieszą się koordynatorki akcji, czyli Martyna Latkowska, Urszula Chwalba i Maria Świątkowska. – Podczas tegorocznej edycji nacisk ponownie został postawiony na różnorodność, inkluzywność oraz dostępność, ponieważ literatura nie wyklucza, a magia czytania jest dla każdego.
Po raz pierwszy w ramach akcji Czytaj PL wszystkie tytuły zostały udostępnione zarówno w postaci ebooków, jak i audiobooków. Aby się z nimi zapoznać, trzeba spełnić tylko jedno wymaganie: pobrać aplikację Woblink na telefon lub czytnik (inkBOOK lub Kindle), a następnie dodać książki na półkę. Tradycyjnie już akcja Czytaj PL pojawi się w przestrzeni miejskiej w postaci plakatów z kodami QR do pobrania książek. Ponadto każda chętna osoba może samodzielnie pobrać z sieci i wydrukować plakat, by promować dobrą literaturę w swojej okolicy.
W puli osiemnastu tytułów każda zainteresowana osoba znajdzie coś dla siebie, znajdują się w niej m.in. hybrydowa gatunkowo „Mgła” Anny Brzezińskiej, poświęcona tematyce opowieści, które nas kształtują oraz oddawaniu głosu tym, którzy zazwyczaj go nie mają; reportaż „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory, jednego z dziennikarzy śledczych, który ujawnił proceder mordowania ludzi w zamian za łapówki z zakładów pogrzebowych czy skierowane do dzieci „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lubą” Adama Mirka pozwalająca poszerzyć wiedzę o własnym organizmie.
Poniżej prezentujemy pełną listę książek dostępnych w listopadzie w ramach akcji Czytaj PL.
Remigiusz Mróz: „Paderborn” (Czwarta Strona)
Prokurator z Chyłki na tropie seryjnego mordercy, który pozostaje bezkarny dzięki astrologii. „Paderborn” to powieść pełna napięcia, zwrotów akcji i zawiłych intryg.
Adam Mirek: „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” (Wydawnictwo Znak)
Ciało to zagadkowa maszyna. Coś w nim stuka, huczy, kłuje. Czasem nie chce robić tego, co mu się każe. „Bebechy” zaglądają do wnętrza organizmu i nie powstrzyma ich żadna (nawet najbardziej obleśna!) tajemnica ludzkiego ciała.
Tomasz Patora: „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” (Wydawnictwo Otwarte)
Tomasz Patora wraz z dwoma innymi dziennikarzami rozpoczął śledztwo, które wkrótce ujawniło jedną z największych afer w historii III RP. Handel informacjami o zgonach, opóźnianie wyjazdów karetek pogotowia i wreszcie – coraz więcej przypadków zaskakujących śmierci. Dziś, po ponad dwudziestu latach, Patora wraca do sprawy.
Toshikazu Kawaguchi: „Zanim wystygnie kawa” (Grupa Wydawnicza Relacja, przekład: Joanna Dżdża)
Światowy megabestseller. Ponad milion sprzedanych egzemplarzy. Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa.
Katarzyna Puzyńska: „Eksponat” (Prószyński Media)
Jedna z najbardziej znanych i kultowych bohaterek w polskiej literaturze kryminalnej powraca w swojej własnej opowieści! Jest szybko, krótko, ostro i na temat. Dokładnie tak, jak lubi emerytowana policjantka, Klementyna Kopp!
Jo Nesbø: „Królestwo” (Wydawnictwo Dolnośląskie, przekład: Iwona Zimnicka)
W norweskiej wiosce gdzieś w górach mechanik Roy wiedzie spokojne, proste życie. Kiedy jego przedsiębiorczy brat Carl wraca po latach z propozycją budowy hotelu, odżywają mroczne sekrety ich dzieciństwa i czasu dorastania. Roy zawsze bronił młodszego brata przed rówieśnikami i chronił przed złośliwymi plotkami, ale teraz jego lojalność zostaje poddana próbie.
Marta Bijan: „Wakacje pod morzem” (Wydawnictwo Kobiece)
To kolejna powieść Marty Bijan, która nie daje się zaklasyfikować do jednego konkretnego gatunku. Sielankowość plaży i leniwego lata przeplata się z grozą, a miłość i nienawiść mają jedno imię.
Anna Brzezińska: „Mgła” (Wydawnictwo Literackie)
Historia chylącego się ku upadkowi miasta miesza się w książce z opowieścią o jednorękim Draco – szaleńcu i wybrańcu zarazem. Oskarżony o świętokradztwo, zostaje skazany na śmierć. Przed karą ostateczną chroni go córka kasztelana, której zwyczaj pozwala ułaskawić w noc karnawału jednego skazańca.
Marianna Gierszewska: „Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce” (Wydawnictwo Otwarte)
To książka o drodze do wolności, swobody, samoświadomości, a także o walce z własnymi demonami. To książka o wspomnieniach i emocjach. O bólu, prawdzie i sile, ale też o radości, szczęściu i szczerym zachwycie życiem. To książka o tym, jak Być tak naprawdę.
Julia Biel: „Times New Romans” (Media Rodzina)
Autor romansów i autorka kryminałów, którzy mają napisać razem bestseller? Jasne! Coś jeszcze? Dobrze by było, gdyby przy okazji udawali parę. Problem w tym, że się nie znoszą. Rozdzieleni przez tragedię, lądują po dwóch stronach kraju, ale choć wszystko ich dzieli, to wciąż zbyt wiele ich łączy, żeby to zignorować – wydawca, pasja, niedomknięta przeszłość…
Becky Chambers: „Psalm dla zbudowanych w dziczy”, (Wydawnictwo Insignis, przekład: Robert Kędzierski, Anna Krochmal)
Laureatka Nagrody Hugo, Becky Chambers, daje nam nadzieję na lepszą przyszłość w swojej nowej, zachwycającej serii „Mnich i robot”.
Natasza Socha: „Czarne owce. Opowieść o kobietach wiernych sobie” (Wydawnictwo Literackie)
Dziewiętnastowieczna Warszawa. Emilia nie może się doczekać, kiedy zostanie żoną. Połowa lat siedemdziesiątych. Iwona ucieka sprzed ołtarza. Czasy współczesne. Sandra również musi zmierzyć się z oczekiwaniami rodziny. Trzy kobiety, trzy historie, trzy rozczarowania i jedno pragnienie: wziąć los w swoje ręce.
Evie Woods: „Zaginiona księgarnia” (Wydawnictwo StoryLight, przekład: Patrycja Zarawska)
Opalina, Martha i Henry zbyt długo godzili się na role drugoplanowych bohaterów. Kiedy w końcu postanawiają przejąć stery własnego życia, los prowadzi ich pod pewien adres, gdzie zapomniana księgarnia czeka, by ktoś ją odnalazł. Trójka niczego niepodejrzewających nieznajomych przekonuje się, że ich własne historie są tak samo niezwykłe, jak te, które opisano na stronach ich ukochanych książek.
Przemysław Piotrowski: „Piętno” (Wydawnictwo Czarna Owca)
Igor Brudny to twardy, warszawski glina, który woli nie wracać do swojej przeszłości. Tym razem może jednak nie mieć innego wyjścia. Komisarz musi wrócić do rodzinnego miasta, by oczyścić się z podejrzeń i rozwikłać tajemnicę swojego pochodzenia.
Tomasz Stawiszyński: „Reguły na czas chaosu” (Wydawnictwo Znak)
Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista, autor m.in. bestsellerowej „Ucieczki od bezradności”, w swojej nowej książce przypomina, że warunkiem sensownego, pożytecznego działania, jest rozumienie. Czerpiąc z literatury filozoficznej i tekstów kultury pokazuje, jak poddawać refleksji odruchy serca, nie dać się uwieść manipulacjom oraz kultywować konflikt w sobie, zamiast przenosić go na zewnątrz.
Anna Dziewit-Meller: „Juno” (Wydawnictwo Literackie)
„Juno” to dowcipna, nieco złośliwa, a zarazem ogromnie smutna opowieść o rodzinie, ambicji, kredytach, śmierci i żałobie oraz o pewnej astronomce z XVII wieku.
Edyta Prusinowska: „Krew, która nas dzieli” (Moondrive)
Małe miasteczko Windermore kryje wiele tajemnic. Kiedy niespodziewanie Dakota i jej przyjaciel zaczynają je odkrywać, okaże się, że sekrety, jakie poznali nieodwracalnie zamkną im drogę powrotu do normalnego życia. Czy w obliczu niebezpieczeństw będą gotowi poświęcić wszystko dla siebie nawzajem?
Małgorzata Lebda: „Łakome” (Wydawnictwo Znak)
Oszczędna, oddziałująca na zmysły czytających powieść Małgorzaty Lebdy łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową. Autorka tworzy wielowarstwową opowieść o sile żywiołów, zachłanności na życie i prywatnym kosmosie w momencie próby.
Urozmaiceniem akcji są dwa konkursy z nagrodami. Pierwszy z nich polega wyłącznie na… czytaniu! Osoby, które zgłoszą się do „Magicznej gry”, za każdy przeczytany lub przesłuchany procent książki będą otrzymywać punkty. Do wygrania są bony do wydania w aplikacji Woblink. Zasady konkursu organizowanego wraz z firmą Arta Tech, polskim producentem czytników e‑booków inkBOOK, nie zostały jeszcze ujawnione, wiadomo tylko, że tematem przewodnim będzie magia.
Organizatorami akcji Czytaj PL są Miasto Kraków, KBF, czyli operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Woblink, a partnerami – Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie i Wyborcza.pl. Akcja Czytaj PL została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Anna Tess Gołębiowska
Czytaj też: O zdradzie bez piętnowania – rozmawiamy z Nataszą Sochą!
Czytaj też: Fantastyczne światy Katarzyny Puzyńskiej
Czytaj też: Wywiad z Remigiuszem Mrozem
Informacja prasowa