Andrzej Sapkowski zapowiedział, że premiera najnowszej książki z wiedźmińskiego świata będzie miała miejsce na początku grudnia. Informacja ta pojawiła się w czasie spotkania autorskiego zorganizowanego w ramach Igrzysk Wolności.
Wiele osób (i portali) z podekscytowaniem powtarza wiadomość o tym, że premiera najnowszej książki Andrzeja Sapkowskiego będzie mieć miejsce 1 grudnia 2024 roku. Warto podkreślić, że nie to zakomunikował autor: twórca Geralta z Rivii skomentował, że premiera została zaplanowana na „pierwsze dni grudnia”. 1 grudnia wydaje się datą tym bardziej nieprawdopodobną, że przypada w niedzielę niehandlową, więc niemal wszystkie księgarnie będą wtedy zamknięte. Mimo to osoby wyjątkowo stęsknione za nowymi tekstami z wiedźmińskiego świata będą mogły zaspokoić swoją ciekawość już 22 listopada.
– W grudniowym numerze „Nowej Fantastyki”, który wyjątkowo trafi do sprzedaży wcześniej niż zwykle, bo 22 listopada, znajdziecie przedpremierowo fragment najnowszej powieści Andrzeja Sapkowskiego z uniwersum Wiedźmina – możemy przeczytać na profilu pisma.
To dla Geralta z Rivii powrót do korzeni – pierwsze opowiadanie poświęcone tej postaci zatytułowane po prostu „Wiedźmin” ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku „Fantastyka” (pismo ukazuje się od 1982 roku, w 1990 roku nowy wydawca zmienił jego nazwę na „Nową Fantastykę”).
Spotkanie zorganizowane w czasie Igrzysk Wolności prowadziła Anna Brzezińska, autorka m.in.
„Opowieści z Wilżyńskiej Doliny”, „Córek Wawelu” czy „Mgły”.
Czego można było dowiedzieć się w czasie spotkania? Andrzej Sapkowski zadeklarował, że planuje przynajmniej roczną przerwę od pisania. Ponownie wspomniał, że być może kiedyś poruszy temat wojny trzydziestoletniej.
Co ciekawe, pisarz poinformował, że nie może wyjawić nawet tytułu nowej książki, ponieważ wydawca ze względów marketingowych nałożył embargo na wszystkie informacje związane z powieścią. Jedyną informacją, którą Andrzej Sapkowski mógł podać publicznie, była przybliżona data premiery. Trzeba przyznać, że podejście wydawnictwa superNOWA jest zaskakujące – tytuł nowego tomu cyklu bywa ujawniany już w momencie premiery poprzedniej odsłony serii czy w momencie początkowych prac nad książką. Teoretycznie można by uznać, że informacja o tytule ma przyciągnąć ruch na stronę autora czy wydawnictwa, ale Andrzej Sapkowski nie ma oficjalnej strony internetowej, a na stronie superNOWEJ w dziale „Co nowego?” ostatnie informacje pojawiły się… w 2015 roku. Ta wiadomość dotyczyła zresztą otwarcia wystawy „Wiedźmin w kulturze popularnej”.
Oczywiście istnieje możliwość, że wydawca zakłada, że Geralt z Rivii nie potrzebuje dodatkowej reklamy, ponieważ marketing wokół książki zrobi się sam… ale tym bardziej dziwi embargo na jakiekolwiek informacje.
Autor podzielił się w czasie spotkania inną ciekawostką z wiedźmińskiego świata. Otóż przyznał, że bardzo podobał mu się wydany na francuskim rynku „Atlas du Sorceleur”, czyli po prostu „Atlas Wiedźmina”. Opracował go Stéphane Arson, a publikacja ukazała się 9 października 2024 roku. W opisie książki czytamy: „Uniwersum Wiedźmina w końcu przedstawione na mapie! Atlas swoimi stronami imitującymi wygląd pergaminu, inicjałami i gotyckim pismem przenosi nas bezpośrednio do serca wszechświata stworzonego siłą wyobraźni Andrzeja Sapkowskiego i pozwala na nowo odkryć wszystkie charakterystyczne miejsca Kontynentu, które przemierzyli bohaterowie”.
Całość to niemal 50 całostronicowych kolorowych map i planów, które przedstawiają różne królestwa, stolice, miasta i lasy kontynentu wraz z zaznaczenie tras wędrówek poszczególnych postaci.
O samej książce wiemy zatem niewiele – będzie to historia niezależna od głównej sagi, podobnie jak „Sezon burz”. Będzie to powieść, nie zbiór opowiadań. W czasie spotkania na Comic Conie w Wiedniu Andrzej Sapkowski zapytany o inspiracji do pracy oświadczył: „Zrobili serial na podstawie jednego krótkiego opowiadania. Zmusili mnie do kontynuacji. Nie narzekam. Dzięki temu mam pieniądze na czynsz”, co żartobliwie mogłoby sugerować kontynuowanie wątków z „Trochę poświęcenia”… ale oczywiście „zmuszenie do kontynuacji” można rozumieć szerzej – jako kontynuację uniwersum.
Anna Tess Gołębiowska
Czytaj też: Nowa książka w świecie Wiedźmina gotowa! Prace trwały dwa lata
Czytaj też: Nowy „Wiedźmin” już za rok! Czy Andrzej Sapkowski zdradził zarys fabuły?
Czytaj też: Nowa książka o wiedźminie się robi – niezwykła wiadomość z charytatywnego spotkania z Andrzejem Sapkowskim