Po osiemnastu latach od swojego debiutu Jakub Żulczyk może pochwalić się milionem sprzedanych egzemplarzy. Jego najbardziej popularna książka to „Ślepnąc od świateł”.
– Drodzy, z ostatnich raportów wynika że sprzedałem milion egzemplarzy swoich książek – napisał Jakub Żulczyk 23 lipca na swoim profilu na Facebooku. – Kasa i liczby to nie wszystko w tej branży, ale jestem dumny i szczęśliwy i bardzo, bardzo Wam dziękuję. Nigdy nie myślałem, że to się tak potoczy. Gdy w 2006 wyprzedał się pierwszy nakład mojego debiutu, „Zrób mi jakąś krzywdę”, czyli jakieś 2000 egzemplarzy, byłem wstrząśnięty, że ktoś w ogóle chce pójść do księgarni i zapłacić pieniądze za to, co z siebie wyrzuciłem. Dzisiaj może już nie jestem wstrząśnięty, ale wciąż czuję się zmieszany i zdezorientowany. Bardzo dziękuję Wam, mojej wspaniałej agentce Monice i wydawnictwu Wydawnictwo Świat Książki.
W 2006 roku Jakub Żulczyk debiutował powieścią drogi „Zrób mi jakąś krzywdę…, czyli wszystkie gry video są o miłości”. Następnie ukazały się: „Radio Armageddon” (2008), „Instytut” (2010), „Zmorojewo” (2011), „Świątynia” (2011), „Ślepnąc od świateł” (2014), „Instytut”, wydanie znacznie zmienione przez autora (2016), „Wzgórze psów” (2017), „Czarne Słońce” (2019), „Informacja zwrotna” (2021) oraz „Dawno temu w Warszawie” (2023), czyli kontynuacja „Ślepnąc od świateł”.
W 2014 roku Jakub Żulczyk był nominowany do Paszportu „Polityki”, w 2017 roku otrzymał Literacką Nagrodę Warmii i Mazur a w 2018 roku – Nagrodę Literacką m.st. Warszawy.
W 2018 roku HBO wyprodukowało serial „Ślepnąc od świateł”, w którym zagrali Jan Frycz, Robert Więckiewicz, Janusz Chabior, Kamil Nożyński, Cezary Pazura, Marta Malikowska i Marzena Pokrzywińska. W 2023 roku Netflix wypuścił serial „Informacja zwrotna” z Arkadiuszem Jakubikiem w roli głównej. Trwają też prace nad ekranizacją „Wzgórza psów” Netfliksa.
Jako scenarzysta Jakub Żulczyk pracował przy trzech odcinkach „Brzyduli” (2008) oraz serialach „Całe mnóstwo miłości” (2014), „Belfer” (2016), „Belfer 2” (2017), „Ślepnąc od świateł” (2018), „Pisarze. Serial na krótko” (2019), „Warszawianka” (2022) i „Wzgórze psów”.
Wspólnie z Juliuszem Strachotą Jakub Żulczyk przygotował sześć sezonów podcastu „Co ćpać po odwyku”, który jest dostępny na Spotify. Współpracował m.in. z „Lampą” i „Machiną”, „Exklusivem”, „Dziennikiem”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Neo Plus”, „Metropolem”, „Playboyem”, „Wprost”, „Elle”, TVP2 oraz Radiem Roxy.
W 2020 roku wydawnictwo Świat Książki ogłosiło, że do tej pory sprzedało się ponad pół miliona egzemplarzy książek Jakuba Żulczyka, z czego trzysta tysięcy stanowiło „Ślepnąc od świateł”. Podwojenie tego wyniku zajęło zaledwie cztery lata.
Anna Tess Gołębiowska
zdjęcie Zuza Krajewska/Wydawnictwo Świat Książki