Oglądaliście „Grę o tron”, ale nie specjalizujecie się w twórczości George’a R.R. Martina, a chcielibyście wiedzieć, kim jest ta dziewczyna przypominająca Daenerys i o czym będzie nowy serial zatytułowany „Ród smoka”? Ten artykuł jest dla Was! Uwaga: możliwe spoilery.
Już 22 sierpnia będzie miała miejsce polska premiera „Rodu smoka” („House of Dragon”), czyli produkcji powiązanej ze słynną „Grą o tron”.
Serial „Ród smoka” to prequel „Gry o tron”, a jego fabuła rozgrywa się około 200 lat przed wydarzeniami znanymi z serialu HBO czy książkowego cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” autorstwa George’a R.R. Martina. W serialu twórcy bazują na wydarzeniach z książki „Ogień i krew”, stylizowanej na królewską kronikę relacjonującą żywoty władców z tytułowego Rodu Smoka, czyli rodu Targaryenów.
W „Grze o tron” widzieliśmy zmierzch tego rodu – w pierwszym odcinku poznaliśmy Viserysa Targaryena (Harry Lloyd) oraz jego młodszą siostrę, Daenerys Zrodzoną w Burzy (Emilia Clarke). Byli uciekinierami; po tym, jak Robert Baratheon (Mark Addy) podbił Królewską Przystań i usiadł na Żelaznym Tronie, groziła im śmierć. Trzecim z Targaryenów był maester Aemon (Peter Vaughan), sędziwy, żyjący na Murze członek Nocnej Straży. Z biegiem fabuły dzięki retrospekcjom poznaliśmy jeszcze zmarłego starszego brata Viserysa i Dany – Rhaegara Targaryena (Wilf Scolding) oraz dowiedzieliśmy się, że Jon Snow (Kit Harington) tak naprawdę jest synem Rhaegara. W ostatnim odcinku „Gry o tron” przy życiu pozostał tylko Jon… choć bohater ten zmarł już wcześniej i został wskrzeszony dzięki magii kapłanki Melisandre (Carice van Houten). Nie wiadomo, czy jako wskrzeszeniec w ogóle jest zdolny do posiadania potomstwa, możliwe więc, że tym samym ród smoka ostatecznie wygasł.
Nowy serial HBO pokaże nam Westeros w zupełnie innym punkcie historii – kiedy Targaryenowie byli potężnym rodem, ich władzy nic nie zagrażało i – przede wszystkim – wciąż mieli smoki. Jeśli myślicie, że Drogon dosiadany przez Daenerys Targaryen był potężny, to pomyślcie o tym, że Drogon był młodziutki, miał zaledwie kilka lat. W czasach, w których rozgrywa się „Ród smoka”, żyła zaś Vhagar – smoczyca licząca 180 lat!
Zapraszamy do lektury tekstu, w którym przedstawimy, czego możecie spodziewać się po serialu „Ród smoka”. Uwaga! Siłą rzeczy będzie zawierać on spoilery do serialu, choć jak wiadomo – twórcy mogą pójść własną drogą. W przypadku „Gry o tron” zmiany fabularne były spore, więc niewykluczone, że część bohaterów „Rodu smoka” pozostanie przy życiu mimo śmierci na kartach „Ognia i krwi”, i odwrotnie.
***
Najpierw krótkie wyjaśnienie, kim w ogóle są Targaryenowie.
Chronologia w Westeros liczona jest w latach od Podboju, który całkowicie zmienił układ sił na kontynencie. Dokonali go Aegon Zdobywca (dosiadający Baleriona zwanego Czarnym Strachem) i jego dwie siostry-żony: Rhaenys latająca na grzbiecie Meraxes oraz Visenya dosiadająca Vhagar. Ich ród wywodził się ze starożytnych Valyriańskich Włości leżących na sąsiadującym z Westeros kontynencie – Essos. Valyrię zamieszkiwały rody smoczych jeźdźców. Targaryenowie nie byli najpotężniejszymi z nich, ale jako jedyni przetrwali.
114 lat przed Podbojem doszło do wydarzenia, które przeszło do historii jako Zguba Valyrii. Nie wiadomo, co właściwie się wydarzyło – czy był to wybuch potężnego wulkanu, czy może atak Ludzi Bez Twarzy, ale miasto wraz ze smoczymi lordami i ich smokami przestało istnieć, a potęga Valyrii przeszła do historii. Targaryenowie ocaleli w przeciwny sposób. Dwanaście lat wcześniej Daenys Targaryen, zwana Marzycielką, miała proroczy sen o zniszczeniu Valyrii i przekonała swojego ojca, lorda Aenara Targaryena, by wraz całą rodziną i dobytkiem przeniósł się na Smoczą Skałę, wyspę na Wąskim Morzu pomiędzy Essos i Westeros. Zabrał ze sobą pięć smoków, protoplastów Baleriona, Meraxes i Vhagar. W Westeros nie znano smoków, więc te okazały się potężną bronią.
Charakterystycznymi cechami wyglądu valyrian były jasne włosy i fiołkowe oczy. By utrzymać te wyjątkowe cechy, Targaryenowie praktykowali kazirodcze związki. Normą były małżeństwa między braćmi i siostrami – stąd też Aegon Targaryen, późniejszy Aegon Zdobywca i pierwszy król Siedmiu Królestw – pojął za żony swoje dwie siostry, Rhaenys i Visenyę.
***
W „Rodzie smoka” śledzić będziemy wydarzenia związane z panowaniem piątego króla z dynastii Targaryen, Viserysa, oraz jego potomków.
Główni bohaterowie pierwszego sezonu serialu to:
● Król Viserys Targaryen – w tej roli Paddy Considine
● Książę Daemon Targaryen, jego młodszy brat – Matt Smith
● Księżniczka Rhaenyra Targaryen, najstarsza córka króla Viserysa, córka jego pierwszej żony – Milly Alcock (młoda), Emma D’Arcy
● Otto Hightower, namiestnik króla – Rhys Ifans
● Alicent Hightower, druga żona króla – Emily Carey (młoda), Olivia Cooke
● Lord Corlys Velaryon zwany Wężem Morskim, przyjaciel księcia Daemona – Steve Toussaint
● Księżniczka Rhaenys Velaryon, żona lorda Corlysa, kuzynka króla – Eve Best
● Ser Criston Cole, rycerz Gwardii Królewskiej – Fabien Frankel
● Mysaria, kochanka księcia Daemona – Sonoya Mizuno
● Ser Harwin Strong, zwany Łamignat – Ryan Corr
To właśnie panowanie króla Viserysa, a dokładniej decyzje, które podjął, doprowadziły później do konfliktu zwanego Tańcem Smoków, który był początkiem końca świetności rodu.
Problemem Viserysa był brak syna. Jego żona Aemma Arryn urodziła chłopca, ale ten zmarł w dzieciństwie; powiła także dziewczynkę – Rhaenyrę. Zgodnie z tradycją następcą Viserysa byłby więc jego brat, książę Daemon Targaryen, ale temu król się sprzeciwiał. Królewski namiestnik, Otto Hightower, próbował przekonać króla, by ten ogłosił następczynią córkę, ale król wciąż miał nadzieję, że doczeka się syna. Namiestnik nie znosił Daemona, krążyła m.in. plotka, że ten pozbawił dziewictwa jego córkę Alicent.
W końcu Aemma zaszła w ciążę… zmarła jednak przy porodzie księcia Baelona, a on sam przeżył ją o jeden dzień. Gdy król pogrążył się w żałobie, jego brat dowcipkował w burdelu z jednodniowego dziedzica, co przeważyło szalę – król Viserys oficjalnie ogłosił księżniczkę Rhaenyrę swoją następczynią i rozpoczął jej edukację jako przyszłej królowej. Książę Daemon wściekły opuścił stolicę.
Mała Rada namawiała króla do ponownego ożenku – jego wybranką została córka namiestnika, Alicent Hightower, mimo kontrowersji, jakie wzbudził ten wybór. Urodziła czworo dzieci: Aegona (zwanego Starszym), Helaenę, Aemonda i Daerona. Choć z początku relacje Alicent i Rhaenyry pozostawały dobre, z czasem uległy ochłodzeniu – Viserys wciąż uznawał Rhaenyrę za swoją dziedziczkę, mimo że Alicent urodziła synów, a zgodnie z prawem dziedziczyć mogli tylko mężczyźni. Alicent uważała, że przyszłym królem powinien zostać książę Aegon. Alicent i Rhaenyra zaczęły rywalizować o względy króla i dworu.
W 111 roku od Podboju odbył się w Królewskiej Przystani uroczysty turniej mający uczcić piątą rocznicę ślubu Viserysa i Alicent. Tego dnia królowa Alicent założyła zieloną suknię, zaś księżniczka Rhaenyra – czarno-czerwoną, czyli barwy Targaryenów. Od tego czasu zgromadzone dookoła nich stronnictwa zaczęto nazywać mianem „zielonych” i „czarnych”. W czasie turnieju ser Criston Cole, który walczył ze wstążką księżniczki Rhaenyry, pokonał wszystkich czempionów królowej Alicent.
Rhaenyra wyszła za mąż za Laenora Velaryona – syna księżniczki Rhaenys Targaryen (kuzynki króla) oraz Corlysa Velaryona, lorda Pływów, pana Driftmarku i przyjaciela Daemona Targaryena. Laenora nie interesowały kobiety, przedkładał nad nie towarzystwo mężczyzn, a ser Criston Cole uważał, że także chłopcy nie mogli czuć się bezpiecznie w jego towarzystwie. Ślub uczczono turniejem – ser Joffrey Lonmouth, kochanek Laenora, został śmiertelnie zraniony przez ser Cristona Cole’a. Laenor pozostał przy nim aż do momentu śmierci, a następnie wrócił do swojego zamku Wysoka Woda, choć Rhaenyra pozostała w Królewskiej Przystani. Z czasem znalazł nowego partnera, rycerza ser Qarla Correya, który zresztą zabił go kilka lat później w kłótni. Mimo to Laenor i Rhaenyra doczekali się trzech synów: Jacaerysa, Lucerysa i Joffreya Velaryonów. Ponieważ żaden z synów nie był podobny ani do Rhaenyry, ani do Laenora, pojawiły się plotki, że ich prawdziwym ojcem jest ser Harwin Strong.
Małżeństwo Rhaenyry z Laenorem zniszczyło jej relację z ser Cristonem Cole’em – ten jeszcze jako przystojny rycerz był ulubieńcem dam dworu, a jako członek Gwardii Królewskiej został zaprzysiężoną tarczą Rhaenyry. Księżniczka zakochała się w nim, nie wiadomo jednak, jak potoczył się ten romans – część relacji podaje, że rycerz odrzucił księżniczkę, pozostałe, że to ona z czasem wzgardziła jego uczuciem. Bez względu na to, co wydarzyło się naprawdę, ser Criston Cole porzucił „czarnych” i dołączył do stronnictwa „zielonych”.
Po śmierci pierwszego męża Rhaenyra wyszła za mąż za swojego wuja, Daemona Targaryena. Doczekali się dwóch synów: Aegona (zwanego Młodszym) i Viserysa.
Po śmierci króla Viserysa nastąpiło zebranie Małej Rady. Choć jej celem było koronowanie Rhaenyry, Otto Hightower przekonywał, że koronę powinien otrzymać Aegon Starszy, syn królowej Alicent. Argumentował m.in. tym, że to Daemon Targaryen sprawowałby prawdziwą władzę, straszył też tym, że Rhaenyra wymordowałaby Hightowerów. Sam Aegon Starszy przyjął koronę niechętnie i tylko dlatego, że wierzył, że w innym wypadku zginęliby wszyscy jego najbliżsi.
Gdy lord Lyman Beesbury, starszy nad monetą, oznajmił, że nie zamierza uczestniczyć w kradzieży korony Rhaenyrze, ser Criston Cole zabił go. Następnie zielona rada przysięgła wierność królowi Aegonowi II i aresztowała wszystkich stronników Rhaenyry w Królewskiej Przystani. Księżniczka nie była tego świadoma, ciężarna przebywała w tym czasie na Smoczej Skale. Śmierć króla oznajmiono dopiero po siedmiu dniach, gdy smród dobiegający z jego komnaty był już nie do wytrzymania.
Aegon Starszy poślubił swoją siostrę, księżniczkę Helaenę Targaryen. Oboje zostali pośpiesznie koronowani: Aegon przez ser Cristona Cole’a, a Helaena przez królową wdowę Alicent. Król Aegon II nie mógł nosić tej samej korony co jego ojciec i dziadek, ponieważ wywiózł ją z miasta dezerterujący z Gwardii Królewskiej ser Steffon Darklyn.
Gdy Rhaenyra dowiedziała się o śmierci ojca oraz o tym, że przyrodni brat postanowił odebrać jej tron, poroniła. Martwą córkę nazwała imieniem Visenya i postanowiła zemścić się na Hightowerach. Na Smoczej Skale utworzyła czarną radę, w której zasiedli jej mąż Daemon Targaryen, synowie z pierwszego małżeństwa: Jacaerys, Lucerys i Joffrey Velaryonowie, lord Corlys Velaryon oraz jego żona Rhaenys. Mysaria, kochanka księcia Daemona, została jej starszą nad szeptaczami.
Daemon koronował Rhaenyrę koroną jej ojca i dziadka. Królowa ogłosiła męża protektorem królestwa. Otto i Alicent Hightowerowie zostali uznani za zdrajców, choć Rhaenyra była gotowa wybaczyć przyrodniemu rodzeństwu, jeśli to złoży jej hołd i uzna ją za prawowitą królową. W odpowiedzi król Aegon II ogłosił zdrajcami Rhaenyrę oraz Daemona.
Wojnę domową między Rhaenyrą a Aegonem II nazwano później Tańcem Smoków. Zginęli w nim oboje pretendenci, a nowym królem został Aegon III, syn Rhaenyry, który wziął ślub z Jaehaerą Targaryen, córką Aegona II i Helaeny. Taniec Smoków to sam w sobie materiał na kolejny tekst – jesteście nim zainteresowani?
Przygotowała Anna Tess Gołębiowska