Ostatnio sonda kosmiczna Lucy wybrała się w długą podróż na orbitę Jowisza, gdzie na przestrzeni lat będzie zbierać próbki z podzielonych na dwa obozy planetoid trojańskich. Na pokładzie bezzałogowego statku znalazło się miejsce na specjalną tablicę, zawierającą teksty sławnych pisarzy, myślicieli czy nawet muzyków. Wśród wyróżnionych tym zaszczytem znalazła się Olga Tokarczuk.
Wspomniane planetoidy to ciała niebieskie krążące wokół Słońca po tej samej orbicie co Jowisz. Pierwsza grupa, nazywana obozem greckim, wyprzedza ruch orbitalny gazowego giganta, natomiast druga, czyli obóz trojański, porusza się za planetą. Naukowcy utrzymują, że te planetoidy są pozostałościami tej samej materii, która ukształtowała zewnętrzne planety Układu Słonecznego. Można więc powiedzieć, że są pewnego rodzaju kapsułami czasu z narodzin naszego układu.
Misją Lucy jest zebranie próbek z planetoid trojańskich. Naukowcy NASA mają nadzieję, że właśnie one pozwolą bezbłędnie ustalić historię Układu Słonecznego, a przy okazji być może opowiedzą o początkach materii organicznej czy nawet życia na Ziemi.
Badanie asteroid, zbieranie próbek i przesyłanie naukowcom danych ma zająć sondzie 12 lat. Po tym czasie zakończy się misja Lucy, ale nie jej podróż. NASA potwierdziła, że sonda będzie poruszać się po stabilnej orbicie między Ziemią a planetoidami trojańskimi przez następne setki tysięcy, a może nawet miliony lat.
Lucy w przestrzeń kosmiczną zabierze tablicę z fragmentami tekstów ważnych osobistości współczesnego świata. Wyróżnieni w ten sposób zostali Olga Tokarczuk, Joy Harjo, Rita Dove, Billy Collins, Albert Einstein, Louise Glück, Amanda Gorman, Kazuo Ishiguro, Juan Felipe Herrera, Dava Sobel, Charles Simic, Carl Sagan, Brian May, Martin Luther King Jr., Beatlesi i Yoko Ono.
Tablica wbrew pozorom nie jest przesłaniem dla obcych cywilizacji. To raczej kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń, dla których podróże międzygwiezdne, miejmy nadzieję, będą już standardem życia.
źródło: lucy