Jednym z największych honorów, jakich może doświadczyć współczesny pisarz jest wyróżnienie Literacką Nagrodą Nobla. Przyznawana od 1901 roku trafiła już w ręce 117 osób, których dzieła przez prominentną Akademię Szwedzką uznane zostały za najwybitniejsze spośród tych wpisujących się w tendencje idealistyczne. Złożona z pisarzy, poetów i językoznawców kapituła zadecydowała dziś, że w tym roku na literackiego Nobla zasłużył Abdulrazak Gurnah.
Nie trudno zauważyć, że wśród laureatów Literackiej Nagrody Nobla dominują pisarze i pisarki z krajów tak zwanej kultury zachodu, czyli głównie z Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Biorąc pod uwagę ostatnią dziesiątkę wyróżnionych nagrodą, tylko dwie osoby pochodzą spoza tej strefy: Mo Yan z Chin i Swiatłana Aleksijewicz z Białorusi.
Od dłuższego czasu mówiło się, że laureatem tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla będzie pisarz albo pisarka spoza Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Wśród faworytów wymieniało się między innymi Harukiego Murakamiego z Japonii czy Ngugiego wa Thiong’o z Kenii.
Mats Malm, sekretarz Akademii Szwedzkiej, o godzinie 13 ogłosił nazwisko laureata Literackiej Nagrody Nobla. Po części zgodnie z przypuszczeniami, złoty medal według projektu Erika Lindberka, kaligrafowany dyplom i czek na prawie milion euro kapituła przyznała urodzonemu na Zanzibarze, ale tworzącemu w Europie Abdulrazakowi Gurnahowi, którego twórczość zdaje się być pomostem między kulturami.
Akademia Szwedzka podała, że tanzański pisarz zasłużył na nagrodę dzięki „bezkompromisowej i pełnej współczucia eksploracji skutków kolonializmu i losu uchodźców zagubionych w przepaści między kulturami i kontynentami”.
BREAKING NEWS:
The 2021 #NobelPrize in Literature is awarded to the novelist Abdulrazak Gurnah “for his uncompromising and compassionate penetration of the effects of colonialism and the fate of the refugee in the gulf between cultures and continents.” pic.twitter.com/zw2LBQSJ4j— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 7, 2021
Abdulrazak Gurnah w wieku dwudziestu lat wyemigrował z Tanzanii do Wielkiej Brytanii, gdzie podjął studia. Tam też postanowił osiąść na stałe. Wykłada literaturę. Na swoim koncie ma liczne powieści, z których większość porusza tematykę emigracji. W swojej pracy twórczej bardzo mocno opiera się na własnych przeżyciach.