We wrześniu minie dokładnie siedemset lat od śmierci słynnego włoskiego poety, filozofa i polityka, Dantego Alighieri. Jego Boska komedia uważana jest za arcydzieło literatury światowej i szczytowe osiągnięcie literatury średniowiecznej. Każdy nowy szczegół jego życia emocjonuje badaczy, a pamiątki z nim związane stanowią prawdziwe skarby dla kolekcjonerów. We Włoszech natrafiono na manuskrypty, wśród których mogą być takie, które zostały spisane przez Dantego Alighieri.
Julia Bolton Holloway, siostra zakonna, teolożka i badaczka zajmująca się wieloma różnymi dziedzinami, między innymi literaturą średniowieczną, w bibliotekach we Florencji i w Watykanie przeglądała prace studentów Brunetto Latiniego. Wśród XIII-wiecznych manuskryptów natrafiła na kilka szczególnie interesujących. Sposób, w jaki zostały zapisane oraz to, co w nich zostało zawarte może sugerować, że ich autorem był sam Dante Alighieri, który u Latiniego pobierał nauki.
Manuskrypty spisane zostały dość charakterystycznym krojem pisma, określanym przez znawców cancellarescą. Prawdopodobnie tego sposobu zapisu nauczył Dantego jego ojciec. Pergamin użyty przez autora manuskryptów jest gorszej jakości od pozostałych znalezionych w bibliotekach. Może to wskazywać na stan majątkowy autora, a Dante był rzeczywiście biedniejszy od swoich kolegów studentów. Co więcej, na dwóch manuskryptach wyrysowany został symbol składający się z kwadratu i okręgu – dokładnie taki sam pojawia się w Boskiej komedii. W spisanych w doskonałym toskańskim tekstach da się również doszukać tropów, które później przewijały się przez arcydzieło Dantego.
Nadal jednak żadne z powyższych nie wskazuje jednoznacznie na to, że autorem manuskryptów był akurat Dante Alighieri. Jest to jednak wielce prawdopodobne – bardzo dużo szczegółów się zgadza. Niestety nie zachowały się żadne inne odręczne teksty poety z tamtego okresu, więc nie da się porównać pisma.
źródło lithub