Wolne Lektury to internetowy projekt, w ramach którego każdemu gwarantowany jest darmowy dostęp do ponad 5,5 tysiąca dzieł literackich w formatach do czytania i do słuchania. Wirtualna biblioteka gromadzi w swoich zbiorach utwory, które w większości znalazły się już w domenie publicznej, co jest równoznaczne z tym, że można je swobodnie publikować i rozpowszechniać. Książką Haliny Krahelskiej Polski strajk twórcy Wolnych Lektur zainaugurowali nową kolekcję. W ramach Podróży do rzeczywistości udostępniane będą dzieła z szeroko rozumianej literatury faktu.
Kolekcja Podróż do rzeczywistości ma na celu pokazać również mniej znane oblicze literatury faktu, stąd w kolejnych miesiącach będziemy publikować utwory podróżników, publicystów, przyrodników, działaczy społecznych i pisarzy, dzięki którym czytelnicy zwiedzą prawie cały świat, powiedziała Paulina Choromańska, wiceprezes fundacji, odpowiedzialna za projekt Wolne Lektury.
Pierwszą książką w kolekcji jest Polski strajk Haliny Krahelskiej. Wydana na krótko przed drugą wojną światową pod przykryciem fikcji ujawnia szokującą prawdę na temat sytuacji kobiet pracujących wówczas w przemyśle, o protestach przeciwko niskim płacom i okrutnym warunkom oraz ich brutalnym tłumieniu przez służby porządkowe.
Mimo że jej tekst nie wskazywał jednoznacznie na konkretne miejsce pracy i pozostawał fikcją literacką, autorce wytoczono proces za obrazę służb państwowych, a cały nakład książki skonfiskowano. Po wojnie tylko raz wznowiono tę powieść, a dziś jest ona niemal nie do zdobycia. We współczesnej Polsce działalność i twórczość Haliny Krahelskiej zostały zapomniane, choć niewątpliwie zasługują, by przywrócić je naszej pamięci, czytamy w komentarzu „Rynku książki”.
Biblioteka Wolne Lektury postawiła sobie za cel udostępnienie 60 książek w ramach kolekcji do 2023 roku. W najbliższych miesiącach ukażą się między innymi teksty Kazimierza Nowaka z lat 30-tych, Listy z Brazylii Adolfa Dygasińskiego, W czerwonej Hiszpanii Ksawerego Pruszyńskiego czy relacje z podróży po Persji autorstwa Pauliny Ratuld-Rakowskiej.
Polski strajk Haliny Kraheleskiej jest dostępny pod tym linkiem:
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/krahelska-h-polski-strajk/
źródło: wolnelektury/rynek ksiazki