Jeśli umknęła wam ta informacja, wiedzcie, że obchodzimy właśnie rok Stanisława Lema. Słynny polski futurolog, autor znanych na całym świecie powieści z gatunku fantastyki naukowej urodził się 13 września 1921 we Lwowie. Z okazji setnej rocznicy przyjścia na świat Stanisława Lema instytucje państwowe, pozarządowe organizacje i prywatne firmy szykują różnego rodzaju wydarzenia upamiętniające pisarza. Do obchodów przyłącza się fundacja Nowoczesna Polska – w ramach projektu Wolne Lektury udostępni dzieła, które istotnie wpłynęły na twórczość Stanisława Lema.
Wolne Lektury to internetowy zbiór utworów literackich, który wyróżnia się tym, że wszystkie dostępne tam teksty są zupełnie za darmo. Jest to możliwe przede wszystkim z tego powodu, że większość zasobów w bibliotece nie jest objęta majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co z kolei oznacza, że można zgodnie z prawem bezpłatnie je przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.
W ramach projektu Wolne Lektury, dzięki współpracy Nowoczesnej Polski z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju udostępniona czytelnikom zostanie kolekcja osiemnastu ważnych dla Lema książek.
Kolekcja Stanisław Lem poleca biblioteki Wolne Lektury i Fundacji PFR to wybór tekstów, które Lem polecał młodym czytelnikom, a które są dziś polskiemu odbiorcy całkowicie nieznane bądź też zapomniane z powodu archaicznych tłumaczeń lub niewielkiej dostępności na rynku książki, czytamy w informacji prasowej.
Wśród dzieł wybranych znajduje się między innymi utwór R.U.R. czeskiego pisarza Karela Čapka, jednego z pionierów fantastyki naukowej, w którym po raz pierwszy użyte zostało słowo robot. W kolekcji Stanisław Lem poleca pojawi się również jedno z najbardziej osobistych dzieł Fiodora Dostojewskiego, stanowiące klasykę literatury rosyjskiej Wspomnienia z martwego domu. Będziemy mieć również okazję przyjrzeć się bliżej twórczości Stefana Grabińskiego, pisarza grozy okresu międzywojennego.
Według zapowiedzi Wolnych Lektur wszystkie teksty w ramach kolekcji Stanisław Lem poleca ukażą się w wersji do czytania i do słuchania.
O innych wydarzeniach związanych z obchodami roku Stanisława Lema dowiedzieć się możecie z oficjalnej strony internetowej: https://roklema.pl/
źródło nowoczesna polska