Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest przez Instytut Książki we współpracy z polskimi bibliotekami publicznymi od 2007. W ramach akcji, której celem jest promocja czytelnictwa, zachęca się czytelników do regularnych spotkań w gronie podobnych sobie moli książkowych i toczenia rozmów o literaturze. Rok rocznie liczba klubów stale rośnie. 2020 wypada jednak blado na tle wcześniejszych lat.
W 2018 w Polsce funkcjonowało 1685 klubów, czyli o 72 więcej niż w 2017. W 2019 było ich już 1768. W zeszłym roku liczba klubów wzrosła zaledwie o 2.
Przyczyną zahamowania dynamiki wzrostu liczby klubów działających w sieci DKK jest bez wątpienia panująca pandemia, która z jednej strony spowodowała, że rzadziej powstawały nowe kluby, z drugiej zmusiła część dotychczas działających klubów do zawieszenia bądź zamknięcia działalności, tłumaczy Instytut Książki.
Wśród 1770 obecnie działających klubów 609 przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży. Kluby działają przy bibliotekach publicznych wszystkich stopni, bibliotekach szkolnych, parafialnych i domach kultury w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich i w miastach. Według informacji udostępnionych przez Instytut Książki poza zwyczajowymi spotkaniami w zeszłym roku odbyły się 463 spotkania autorskie, część prowadzona była w tradycyjnej formie, część online.
Instytut Książki zamierza w bieżącym roku przeznaczyć 1,8 miliona złotych na wsparcie działania Dyskusyjnych Klubów Książki. Dofinansowanie otrzyma 18 bibliotek wojewódzkich.
źródło: instytut książki