W sierpniu 2021 minie dokładnie 75 lat od śmierci Herberta George’a Wellsa. Chcąc oddać cześć znanemu na całym świecie pisarzowi, Royal Mint, rządowa mennica Wielkiej Brytanii, postanowiła wypuścić serię okolicznościowych monet dwufuntowych. Na rewersie wygrawerowano graficzne nawiązania do bodaj najsłynniejszych dzieł Wellsa: Wojny światów i Niewidzialnego człowieka. Uważni znawcy twórczości Brytyjczyka dostrzegli jednak w projekcie rażące błędy.
Na rewersie rocznicowych monet o nominale dwóch funtów znajduje się machina bojowa Marsjan oraz wyobrażenie pana Griffina, niewidzialnego człowieka. Problem w tym, że marsjański wehikuł według projektu amerykańskiego artysty Chrisa Costello kroczy na czterech nogach, a na niewidzialnej głowie niewidzialnego człowieka spoczywa cylinder.
Miło widzieć takie upamiętnienie Wellsa, ale byłoby znacznie lepiej, gdyby zostało to zrobione należycie. Trójnóg z czterema nogami jest czymś bardzo trudnym do zrozumienia, a niewidzialny człowiek, Griffin, nigdy nie miał na głowie wysokiego kapelusza. Powiedziałbym, że Wells byłby zirytowany taką niedbałością: wiele go kosztowało zadbanie, by sprawy dotyczące jego prac były wykonane tak jak trzeba – zapraszał tłumaczy swoich książek do siebie, żeby pomóc im w przekładzie i zminimalizować liczbę błędów, skomentował Adam Roberts, wiceprezydent stowarzyszenia im. H.G. Wellsa.
Na stronie Royal Mint znaleźć można krótkie objaśnienie autorstwa Chrisa Costello. Artysta zaznacza, że chciał przygotować projekt przystający do współczesnych czasów, różny od poprzednich wyobrażeń graficznych nawiązujących do dzieł H.G. Wellsa.
Mój projekt czerpie inspiracje z wielu różnych maszyn opisanych w książce, zarówno trójnogów, jak i tych kroczących na pięciu przegubowych nogach z wieloma dodatkami, napisał Chris Costello.
„The Guardian” dotarł również do informacji, że amerykański artysta przy pracy nad projektem posiłkował się starymi okładkami do książek H.G. Wellsa oraz plakatami filmowymi.
źródło: the guardian