Wszelkie zasady dotyczące egzaminów ósmoklasisty i matur regulowane są zwyczajowo w podstawie programowej kształcenia ogólnego. W związku z pandemią, licznymi restrykcjami oraz ograniczeniami nauczania zdalnego Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało specjalne rozporządzenie, na mocy którego w przyszłym roku wymagania wobec uczniów będą zmniejszone.
Według dokumentu podpisanego 16 grudnia przez Przemysława Czarnka maturzyści w 2021 nie będą podchodzić do ustnego egzaminu z języka polskiego. Wyjątkiem będą te osoby, którym wynik z części ustnej egzaminu byłby potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym. Takie same zasady dotyczą matur z języka mniejszości narodowej oraz języka obcego nowożytnego.
Zmianie uległy również same wymagania egzaminacyjne, które sprowadzają się do ograniczenia zasobności materiału, którego opanowanie jest niezbędne do zdania testu. W przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego wykreślono z listy lektur obowiązkowych kilka pozycji. Uczniowie ósmych klas nie muszą w bieżącym roku szkolnym zawracać sobie głowy znajomością Żony modnej Ignacego Krasickiego, Syzyfowych prac Stefana Żeromskiego, Artysty Sławomira Mrożka, czy Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza.
Aktualna lista lektur obowiązkowych do egzaminu ósmoklasisty prezentuje się następująco:
1) Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
2) Aleksander Fredro, Zemsta;
3) Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
4) Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
5) Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, Pan Tadeusz (całość);
6) Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
7) Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
8) Juliusz Słowacki, Balladyna;
9) wiersze wybranych poetów.
Zmiany w wymaganiach w obszarze merytorycznym tyczą się również innych przedmiotów. Według informacji udostępnionych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nowy zestaw wymagań został skonstruowany z pomocą konsultacji publicznych. Do ministerstwa napłynęło prawie 2,5 tysiąca opinii od nauczycieli, uczniów, jednostek naukowych i stowarzyszeń.
Szczegółowe informacje dotyczące zmian w wymaganiach egzaminacyjnych oraz treść samego rozporządzenia dostępne są na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej:
https://www.gov.pl/web/edukacja/wymagania-na-egzaminach-osmoklasisty-i-maturalnym