Tradycja obchodów Tygodnia Zakazanych Książek w Stanach Zjednoczonych narodziła się w 1982. Od tamtego czasu co roku we wrześniu przez siedem dni organizowane są liczne akcje, których celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na proceder usuwania z bibliotek i szkół niewygodnych tytułów, co najprościej rzecz ujmując, godzi w wolność czytania.
Od 1990 Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek (American Library Association), które wespół z Amnesty International organizuje rok rocznie Tydzień Zakazanych Książek, w miarę możliwości sumiennie dokumentuje wszelkie próby usuwania publikacji z placówek publicznych. Niestety, mimo starań ALA, szacuje się, że aż 82–97% takich incydentów nigdy nigdzie nie zostało zgłoszonych.
W ramach tegorocznej edycji Tygodnia Zakazanych Książek Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek przygotowało listę stu najczęściej zakazywanych tytułów minionej dekady. Na wykazie obok publikacji współczesnych znalazło się miejsce dla absolutnych klasyków literatury pięknej. Popularne jest usuwanie ze zbiorów bibliotecznych i szkolnych między innymi 13 powodów Jaya Ashera, Pięćdziesięciu twarzy Greya E.L. James, Igrzysk śmierci Suzanne Collins, Zabić drozda Harper Lee, Nowego wspaniałego świata Aldousa Huxleya, Przygód Hucka Finna Marka Twaina czy Buszującego w zbożu J. D. Salingera, a to tylko wierzchołek góry lodowej.
Powodów, dla których dostępu do niektórych książek się zabrania jest ogrom. Część razi zbytnim epatowaniem seksem, zbyt brutalnymi scenami przemocy, poruszaniem tematu hazardu czy przyjmowania różnego rodzaju używek przez nieletnich. Inne wkraczają na tematy światopoglądowe, szerząc niepopularne teorie obrażające uczucia religijne co bardziej wrażliwych wyznawców, dotykając problemu rasizmu, nierówności społecznych, czy ośmielając się portretować osoby ze środowiska LGBTQ+.
Mimo że powody się różnią, cenzura literatury w bibliotekach dzieli wspólny rezultat: pogwałcenie praw gwarantowanych nam przez pierwszą poprawkę, głoszą organizatorzy Tygodnia Zakazanych Książek.
Poniżej przedstawiamy pierwszych dwadzieścia tytułów z listy najczęściej usuwanych z bibliotek książek ostatniej dekady.
1. Absolutnie prawdziwy pamiętnik, Sherman Alexie
2. Kapitan Majtas (seria), Dav Pilkey
3. 13 powodów, Jay Asher
4. Szukając Alaski, John Green
5. George, Alex Gino
6. Z Tango jest nas troje, Peter Parnell, Justin Richardson
7. Drama, Raina Telgemeier
8. Pięćdziesiąt twarzy Greya, E.L. James
9. Internet Girls (seria), Lauren Myracle
10. Najbardziej niebieskie oko, Toni Morrison
11. Chłopiec z latawcem, Khaled Hosseini
12. Igrzyska śmierci, Suzanne Collins
13. Mam na imię Jazz, Jessica Herthel, Jazz Jennings
14. Charlie, Stephen Chbosky
15. Zabić drozda, Harper Lee
16. Gnat (seria), Jeff Smith
17. Szklany zamek, Jeannette Walls
18. Two Boys Kissing, David Levithan
19. A Day in the Life of Marlon Bundo, Jill Twiss
20. Sex is a Funny Word, Cory Silverberg
Z pełną listą możecie zapoznać się tutaj:
http://www.ala.org/advocacy/bbooks/frequentlychallengedbooks/decade2019
Przygotował Oskar Grzelak