Kilka dni temu w mediach społecznościowych różnych osobistości ze świata kultury i sportu pojawiły się tajemnicze grafiki z hasłem „Pokora” opisane tekstem „Nie masz już nade mną władzy”. Wyjaśniło się już, o co z tym chodzi. Otóż okazało się, że była to zaplanowana przez Wydawnictwo Literackie akcja promocyjna nowej powieści Szczepana Twardocha. Znamy już tytuł, datę premiery, ujawniona została również okładka.
Kolejne książki Szczepana Twardocha cieszą się uznaniem tak krytyków, jak i czytelników, co niezmiennie odzwierciedlane jest w zdobycznych nagrodach, wyróżnieniach i nominacjach oraz w wynikach sprzedażowych. Jego wydane już w Polsce tytuły podbijają rynki zagraniczne: Król został niedawno doceniony w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech wkrótce ukaże się Królestwo.
Autor mimo sukcesów nie osiadł na laurach. Nad nową powieścią zaczął pracować w kwietniu zeszłego roku. Nosić będzie tytuł Pokora. Wiadomo już, że to nazwisko głównego bohatera książki, syna górnika z Górnego Śląska, szukającego sensu w świecie rozdartym między starym a nowym zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Można się oczywiście spodziewać, że tytuł skrywa jakieś drugie dno.
Premiera powieści zaplanowana została na 16 września. Zaprezentowana została też okładka. Wykorzystano na niej obraz George’a Grosza.
Szanowni. Piszę takie powieści, jakie sam chciałbym czytać: rozległe, wielogłosowe i wielotematyczne. I taka chyba jest Pokora, taki jest obraz George’a Grosza, który zdobi jej okładkę. Pokora opowiada o władzy i uległości, o cenie jaką płaci się walcząc o własną godność, opowiada o wojnie i o następującej po niej rewolucji na ulicach Berlina i Górnego Śląska, o klasowych niepokojach i o erotycznym napięciu w czasach płynnej, rozedrganej rzeczywistości, pisał na swoim profilu na Facebooku Szczepan Twardoch.
Mimo że premiera dopiero we wrześniu, to wkrótce powinna wystartować już przedsprzedaż.
Pokora, Szczepan Twardoch
11 listopada 1918. Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. Stary świat się skończył.
La Belle Époque umarła w okopach I wojny światowej. Nowy świat rodzi się w bólach: na froncie zachodnim i podczas rewolucji, przetaczającej się przez pokonane Niemcy.
Alois nie należał do starego świata, nie należy też do nowego. Syn górnika z Górnego Śląska, zrządzeniem losu wyrwany z proletariackiej rodziny, wszędzie spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Samotny i prześladowany, wierzy tylko w erotyczną relację z perwersyjną, dominującą Agnes. Jednak w świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe.
Pokora to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.
źródło facebook profil autora/wydawnictwo literackie
Przygotował Oskar Grzelak