Ostatnie badania i raporty płynące od księgarń internetowych wskazują, że sprzedaż książek w Polsce wzrosła. Nie oznacza to jednak wcale, że dobrze się dzieje. Już pisaliśmy, że na zaistniałej sytuacji cierpią stacjonarne księgarnie, które nie mają możliwości prowadzenia biznesu online. Nieciekawie sprawy mają się także u wydawców. Wiele premier zostało przełożonych. Wydania niektórych książek możemy się w ogóle nie doczekać. Sytuacja wygląda tak samo w całej Europie.
Trwająca pandemia to nie tylko zagrożenie dla naszego zdrowia, to również źródło kryzysu gospodarczego, na jaki mało kto był przygotowany. Już teraz firmy na całym świecie szukają coraz bardziej rozpaczliwie oszczędności, coraz powszechniejsze są redukcje etatów, rosną problemy z płynnością finansową. I nie są to sprawy, które jakimś cudem omijają sektor książki.
Z tego też powodu Federacja Europejskich Wydawców wystosowała do ministrów kultury krajów Unii Europejskiej oraz Islandii i Norwegii odezwę, w której prosi o przedsięwzięcie natychmiastowych działań mających uchronić sektor książki przed zapaścią.
Nowe tytuły są odwoływane – z dramatycznymi konsekwencjami dla autorów, tłumaczy i redaktorów – a księgarnie są w większości zamknięte. Podczas gdy księgarze znajdują inteligentne rozwiązania w zakresie dostarczania książek, a sprzedaż internetowa rośnie, nie zastąpi to utraconej sprzedaży w punktach stacjonarnych. Sektor książki poniósł już skumulowaną stratę w wysokości około 25 proc. szacowanego obrotu w 2020 roku, pisał Rudy Vanschoonbeek, prezes organizacji w otwartym liście do ministrów.
Federacja Europejskich Wydawców domaga się:
• całkowitego sfinansowania programu Kreatywna Europa, a w jego ramach specjalnej linii budżetowej przeznaczonej na książki
• uaktualnienie gwarancji finansowych dedykowanych sektorom kreatywnym, aby zaspokoić pilne potrzeby płynnościowe przedsiębiorstw
• sprawdzenie, czy pieniądze z budżetu UE przeznaczone na pomoc w rozwiązaniu kryzysu obejmują fundusze przeznaczone na sektory kultury, w tym na sektor książek
• finansowe wsparcie całego sektora książki, aby ten mógł poradzić sobie ze skutkami kryzysu
• zwiększenie inwestycji publicznych na zakup książek dla instytucji, zwłaszcza bibliotek, w celu przywrócenia stabilności sektora.
Przygotował Oskar Grzelak
źródło: rynek ksiazki