Komiksy o Asteriksie towarzyszyły w młodości wielu dzisiejszym trzydziesto‑, czterdziestolatkom, młodsze pokolenia mogą zaś znać przygody mężnych Galów dzięki filmom animowanym czy późniejszym ich wersjom aktorskim. Nie ulega wątpliwościom, że komiksowe perypetie Asteriksa i jego druhów stały się międzynarodowym fenomenem. Dziś ze smutkiem żegnamy drugiego z ojców charakternych postaci, Alberta Uderzo. Dożył dziewięćdziesięciu dwóch lat.
Albert Uderzo zmarł we śnie w swoim domu w Neuilly na zawał serca, niezwiązany z koronawirusem. Od kilku tygodni był bardzo zmęczony, poinformował agencję AFP zięć zmarłego Bernard de Choisy.
Słynny rysownik urodził się we francuskiej miejscowości Fismes. Początkowo pomagał ojcu w firmie meblarskiej oraz na farmie, później zaś, zaraz po II wojnie światowej, zajął się zawodowo rysowaniem. Wtedy też powstały jego pierwsze komiksy. Dopiero jednak zapoczątkowana w 1951 roku współpraca z René Goscinnym zapewniła mu sławę. Ich pierwszymi wspólnymi projektami były serie komiksowe Umpa-pa, Janko Pistolet i Luc Junior.
Wraz z kolejnymi numerami zdobywali coraz większą popularność, coraz większą estymą cieszyli się w środowisku komiksowym. W końcu zostali edytorami magazynu „Pilote”. To właśnie tam ukazał się pierwszy odcinek przygód Asteriksa. Był rok 1959. Kolejne dwa lata trzeba było czekać na wydanie osobnego zeszytu w całości poświęconego perypetiom dzielnych Galów. Wkrótce seria stała się najpopularniejszym komiksem we Francji, a krótko potem Galowie podbili cały świat.
Albert Uderzo z początku zajmował się rysowaniem historii pisanych przez René Goscinnego. W ten sposób duet stworzył pierwsze dwadzieścia cztery tomy przygód Asteriksa. Po śmierci Goscinnego Uderzo kontynuował dzieło, zajmując się nadal rysunkami, ale również wziął na siebie ciężar pisania scenariuszy. Wydał kolejnych dziesięć tomów, choć te ukazywały się już z o wiele mniejszą regularnością. Dopiero w 2011 Uderzo postanowił przekazać pieczę nad projektem młodszemu pokoleniu twórców.
Przez sześćdziesiąt lat przygody Asteriksa, jego wiernego towarzysza Obeliksa oraz pozostałych Galów bawiły ludzi na wszystkich kontynentach. Według oficjalnych danych na świecie sprzedało się 380 milionów egzemplarzy przygód Asteriksa. Komiksy tłumaczone były na 111 języków i dialektów.
źródło: afp
Przygotował Oskar Grzelak