W pierwszej połowie XIX wieku ogromną popularność zyskały powieści publikowane fragmentami w gazetach lub nadawane w odcinkach w radiu. Dziś jest to zdecydowanie relikt przeszłości, zupełnie niepraktykowana forma wydawnicza. Pisaniem powieści w odcinkach zajmują się co najwyżej aspirujący do miana pisarzy, dzielący się ze światem próbkami tekstów na swoich blogach. A przynajmniej tak wyglądała sytuacja sprzed pandemii COVID-19. Zdaje się, że powieść w odcinkach wraca do łask.
19 marca na profilach Facebookowych Łukasza Orbitowskiego i Szczepana Twardocha pojawiły się wpisy informujące o ich wspólnym projekcie. Bardzo popularni i często nagradzani pisarze postanowili wspólnymi siłami stworzyć improwizowaną powieść w odcinkach. Pomysł jest taki, że panowie będą pisać na zmianę po fragmencie tekstu bez wcześniejszego konsultowania się z współautorem, by zaskoczyć nie tylko czytelników, ale i swojego pisarskiego kompana. Na potrzeby akcji Orbitowski z Twardochem wymyślili postać detektywa Zdzisława Zarazka borykającego się z licznymi problemami związanymi z prowadzeniem biura i spraw, w które się zaangażował. Historia ma być komedią pisaną, żeby wszystkim nam „rozjaśnić te smutne dni”.
Z perypetiami Zdzisława Zarazka możecie zapoznać się za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej: http://nazarazezarazek.pl/. Autorzy nie pobierają żadnych opłat, dostęp do ich opowieści jest całkowicie bezpłatny. Apelują jednak do tych, którym historia się spodoba i chcieliby w jakiś sposób swoją wdzięczność wyrazić o wspieranie nawet symbolicznymi sumami pieniędzy zbiórek charytatywnych organizowanych celem wsparcia walki z pandemią koronawirusa.
Orbitowski i Twardoch nie są jedynymi, a nawet nie pierwszymi pisarzami, którzy postanowili swój talent spożytkować w taki właśnie sposób by przysłużyć się społeczeństwu w dobie kryzysu. 14 marca Jakub Ćwiek zaczął tworzyć swoją powieść w odcinkach, której kolejne fragmenty publikuje codziennie na profilu autorskim na Facebooku:https://www.facebook.com/JakubCwiekOfficial/.
Fabuła opowiada o dwóch typach szukających łatwego zarobku. Kierując się informacjami o ludziach skłonnych płacić niewysłowione góry pieniędzy za rzadkie dobra kultury, postanawiają zdobyć legendarny niemal tekst popularnego autora.
Szósty odcinek i link do poprzednich pięciu w zbiorczej notce znajdziecie w tym poście:
Jakub Ćwiek oficjalnie przyznaje, że dzielenie się ze społecznością historią w odcinkach nie jest jego własnym pomysłem. Ten zaczerpnął od swojego kolegi po piórze, Wojciecha Chmielarza.
Wojciech Chmielarz szlachetny eksperyment twórczy zapoczątkował jako pierwszy w Polsce. 13 marca na jego Facebooku pojawiła się informacja, w której wyjaśnił, o co mu chodzi i co chce przez to osiągnąć, po czym zamieścił pierwszą część swojej opowieści. Autor popularnych kryminałów postawił na: „prostą sensację. Westernową. O facecie, którzy przyjeżdża do miasteczka, zabija wszystkich złych i wyjeżdża”.
Ostatni post na profilu Facebookowym Chmielarza zawiera siódmy odcinek historii. Znajdziecie tam też linki do sześciu poprzednich:
W tak zwanym międzyczasie do projektu dołączył Grzegorz Kalinowski ze swoją Kwarantanną w odcinkach. Na chwilę obecną mamy dostęp do pięciu części:
Warto pamiętać, że wszystkie te teksty łączy pewna spontaniczność. Autorzy zwracają uwagę, że piszą bez uprzedniego przygotowania, z pominięciem pogłębionych badań tematu, odcinki zaś publikowane są bez profesjonalnej redakcji, w stanie niejako surowym. Te historie nie mają być drogą do nagród literackich, ich zadaniem jest przede wszystkim dostarczenie rozrywki czytelnikom zmuszonym przez zaistniałą sytuację pozostawać w domu.
Przygotował Oskar Grzelak